شروع آزمایش‌های بالینی اولین واکسن پیشگیری از سرطان سینه

شروع آزمایش‌های بالینی اولین واکسن پیشگیری از سرطان سینه

پس از دو دهه تحقیقات پیش بالینی، مرحله اول آزمایش‌های بالینی واکسن پیشگیری از سرطان سینه آغاز شد. این واکسن پروتئینی را هدف قرار می‌دهد که با سرطان‌های سینه سه‌گانه منفی بیان می‌شود.

سرطان سینه سه‌گانه منفی (triple-negative breast cancer) به هرگونه سرطان سینه گفته می‌شود که فاقد گیرنده استروژن، پروژسترون و گیرنده تیروزین-پروتئین کیناز HER۲/neu است. درمان این نوع سرطان بسیار مشکل‌تر است؛ چراکه بیشتر درمان‌های هورمونی یکی از سه گیرنده یادشده را مورد هدف قرار می‌دهند. حدود ۱۵ درصد از همه سرطان‌های سینه به عنوان سرطان‌های سه‌گانه منفی طبقه‌بندی می‌شوند. ‌
یک مطالعه برجسته انجام شده در سال ۲۰۱۰ میلادی، هدف موثری را برای یک واکسن‌ پیشگیری از سرطان سینه پیشنهاد کرد. این تحقیق نشان داد که سلول‌های سرطان سینه سطوح بالایی از پروتئینی به نام α-lactalbumin را بیان می‌کنند و آن را به هدفی موثر برای واکسن تبدیل می‌کند.

محققان کارآزمایی جدید واکسن سرطان سینه از کلینیک کلیولند آمریکا بر این باورند که α-lactalbumin یک هدف ایمنولوژیک است و با استفاده از آن می‌توان سیستم ایمنی را برای حمله به سلول‌هایی که این پروتئین را می‌سازند تحریک کرد. مطالعات حیوانی نشان می‌دهد هدف قرار دادن سلول های تولیدکننده پروتئین α-lactalbumin رشد تومورهای سینه را مهار می کنند. در واقع این واکسن بیماری را درمان نمی‌کند؛ بلکه از ظهور آن پیشگیری می‌کند.
محققان دوره زمانی این کارآزمایی را حدود یکسال پیش‌بینی می‌کنند و قرار است ۲۴ خانم در وهله اول در آن شرکت کنند.

سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در زنان است. سالانه حدود ۲.۱ میلیون زن به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. به رشد کنترل نشده سلول‌های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول، سرطان سینه گفته می‌شود. هر سینه از ۱۵ تا ۲۰ بخش به نام لوب تشکیل شده که به صورت خوشه‌ای در کنار هم قرار دارند. لوب‌ها مجموعه‌ای از غدد شیری هستند. هر لوب از بخش‌های کوچکتری به نام لوبول تشکیل شده است. سرطانی که از لوبول آغاز شود، سرطان لوبولار نامیده می‌شود. سرطان سینه در زنان شایع‌تر است، گرچه احتمال ابتلای مردان نیز به سرطان سینه وجود دارد.

غربالگری سرطان

ماموگرافی، سونوگراف و معاینه بالینی سینه مهمترین روش‌های غربالگری هستند. انجام ماموگرافی سالانه پس از چهل‌سالگی ضروری است.
آخرین آمار مربوط به سرطان سینه از سازمان جهانی بهداشت

-سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در زنان است.

– سالانه حدود ۲.۱ میلیون زن به سرطان سینه مبتلا می‌شوند.
-سرطان سینه بیشترین عامل مرگ و میر سرطان در بین زنان را به خود اختصاص داده است.
-در سال ۲۰۱۸ میلادی ۶۲۷ هزار زن بر اثر سرطان سینه جان خود را از دست دادند.
-سرطان سینه ۱۵ درصد آمار مرگ و میر زنان بر اثر سرطان را به خود اختصاص می‌دهد.
-نرخ سرطان سینه در سراسر جهان رو به افزایش است.
-غربالگری منظم و تشخیص به موقع مهمترین عوامل موفقیت در درمان است.

چگونه از ابتلا به سرطان سینه پیشگیری کنیم؟

در سرطان فاکتورهای مهمی از جمله ژنتیک دخیل هستند که غیر قابل اجتنابند، ولی با انتخاب سبک زندگی سالم،‌ کاهش وزن، ورزش منظم، عدم استفاده از سیگار و الکل از جمله مهمترین راهکارهای پیشگیری هستند. از طرفی برخی افراد بیشتر در معرض سرطان سینه قرار دارند. سن، عوامل ژنتیکی و سابقه فامیلی، هورمون درمانی، بافت متراکم سینه، توده‌های خوش‌خیم سینه و پروتز سینه از جمله مهترین عوامل خطر این عاضه هستند.

مهمترین علایم سرطان سینه

ممکن است رشد تومور سینه کاملا بدون علامت باشد، ولی شایع‌ترین علایم سرطان سینه عبارتند از :

-وجود توده در هر ناحیه از سینه و زیر بغل
تومورهای مربوط به سرطان سینه معمولا بدون درد هستند. این توده‌ها در سونوگرافی و ماموگرافی مشاهده می‌شوند. بنابراین لازم است به محض مشاهده توده، به پزشک مراجعه شود.
-تورم در ناحیه زیر بغل
-درد یا حساسیت در سینه
گرچه توده سینه معمولا بدون درد است، ولی می تواند باعث حساسیت و درد در ناحیه سینه شود.
-مسطح شدن یا فرو رفتگی در سطح سینه
-هر گونه تغییر شکل، رنگ و اندازه در سینه
-تغییر دمای پوست ناحیه سینه
-تغییر شکل نوک سینه و احساس فرورفتگی، خارش و سوزش در این ناحیه
-ایجاد بثورات پوستی در ناحیه سینه
-هر گونه ترشح روشن یا خونی از سینه

درمان

جراحی، پرتودرمانی، هورمون درمانی و شیمی‌درمانی از جمله مهمترین روش‌های درمان هستند. در برخی موارد و درصورت عدم گسترش تومور، به تشخیص پزشک پرتو درمانی کفایت می‌کند.

ایرنا