سوزش زبان می‌تواند علامت سرطان باشد

    کد خبر :965540
سوزش زبان سرطان

متخصصان بر این عقیده هستند که شما می‌توانید مراحلی را در پیش بگیرید و خطر سرطان را کاهش دهید. مصرف نکردن تنباکو و کنار گذاشتن الکل می‌تواند تا حد زیادی این خطر را کاهش دهد، اما ترکیب این دو مورد در کنار یکدیگر باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سر و سرطان گردن می‌شود و احتمال سرطان دهان هم تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند.

علل مختلفی باعث بروز مشکل در دهان می‌شوند. علامتی خاص در زبان نشان دهنده بیماری خطرناک است و شناخت این علامت به تشخیص و پیشگیری این مشکل کمک بسزایی می‌کند. وقتی که صحبت از سلامت دهان می‌شود، علائمی هستند که نشان می‌دهند مشکلی جدی در کار است. در حقیقت سازمان جهانی سلامت گفته است که وجود بعضی از بیماری‌ها در دهان منجر به سرطان می‌شود. کیفیت زندگی مردم نیز در حال تغییر و تحول است. بعضی از این علائم هستند که خودشان را داخل دهان نشان می‌دهند.

اگر متوجه سوزش روی زبان شدید که بهبود پیدا نمی‌کرد، حتماً تست‌های سرطان را انجام دهید. اکثر افراد ممکن است گاهی اوقات به خاطر خوردن مواد غذایی مختلف یا به خاطر گلو درد یا هر مشکل دیگری سوزش و ناراحتی را داخل زبان احساس کنند که بعد از مدتی بهبود پیدا می‌کند، اما گاهی اوقات این سوزش بدون دلیل است و هرگز هم خوب نمی‌شود.

اگر متوجه سوزش زبان و دهان به مدت دو هفته شدید که هیچ تغییری نکرده بود، باید به پزشک مراجعه کنید. این مسئله می‌تواند علامت سرطان باشد و هرچقدر که زودتر آن را پیگیری کنید، می‌توانید جلوی شدید شدن وضعیت را بگیرید.

از کجا بفهمیم که سوزش زبان بیشتر از یک درد معمولی است؟

سرطان دهان ۳ درصد همه سرطان‌ها را شامل می‌شود و یک بیماری ناراحت‌کننده است و بستگی به این دارد که چه زمانی آن را تشخیص دهید. متأسفانه تشخیص سوزش معمولی از سوزش‌های خطرناک کار راحتی نیست. مدت زمان این سوزش می‌تواند نشان دهنده این باشد که آیا مشکل جدی است یا خیر. همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، اگر این سوزش بدون هیچ دلیلی بیش از دو هفته طول کشید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

این سوزش‌ها معمولاً همراه با یک لکه سفید یا متمایل به قرمز داخل دهان، اطراف دندان و یا شبیه به یک توده برآمده ایجاد می‌شوند. ممکن است در کنارش درد دهان، درد گوش و مشکلات بلع هم در افراد به وجود بیاید.

تعداد افراد مبتلا به سرطان دهان رو به افزایش است

عوامل مخرب در سبک زندگی باعث شده است که خطر سرطان دهان افزایش پیدا کند. سطح بالای مصرف دخانیات باعث شده است که افراد بیشتر در معرض این بیماری قرار بگیرند. به خاطر همین باید حواستان را خیلی جمع کنید، زیرا موارد ابتلا خیلی بیشتر از قبل شده اند.

گاهی اوقات بیماری‌های جنسی ممکن است خودش را روی دهان فرد هم نشان دهد که اکثر آن‌ها خود به خود بهبود پیدا می‌کنند و نشان دهنده سرطان نیستند، اما به هر حال؛ هر گونه مشکل در این ناحیه باید جدی گرفته شود تا شما بتوانید از مشکلات خطرناک جلوگیری کنید.

چگونه خطر سرطان دهان را کاهش دهیم؟

متخصصان بر این عقیده هستند که شما می‌توانید مراحلی را در پیش بگیرید و خطر سرطان را کاهش دهید. مصرف نکردن تنباکو و کنار گذاشتن الکل می‌تواند تا حد زیادی این خطر را کاهش دهد، اما ترکیب این دو مورد در کنار یکدیگر باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سر و سرطان گردن می‌شود و احتمال سرطان دهان هم تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. سعی کنید که با در پیش گرفتن سبک زندگی سالم و دوری از این مواد مخرب و مصرف سبزیجات و میوه‌ها خطر سرطان دهان را کاهش دهید و مسواک و نخ دندان را نیز فراموش نکنید.

منبع:فرارو

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید