سود 3 هزار و 500 میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان

    کد خبر :735159

مهدی نیکدل، درباره آخرین وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار کرد: در سال مالی منتهی به شهریور 99 سود صندوق به 3 هزار و 500 میلیارد تومان رسید و یک دلیل آن این بود که سهام خود را در بورس جابه‌جا کردیم.

وی افزود: برای اینکه سود را به فرهنگیان منتقل کنیم، سهام‌های قدیمی که حاشیه سود آنها بالاست را می‌فروشیم، فرهنگیان به دنبال ارزش افزوده هستند اما هیچ راه قانونی وجود ندارد که ارزش افزوده را به آنها بدهیم، تنها راه این است که سهام قدیمی را فروخته و سود آن را شناسایی کنیم مثلاً اگر در گذشته یک لیوان را 10 تومان خریده بودیم هم اکنون در بازار 100 تومان است که اگر بفروشیم 90 تومان، آن سود است.

نیکدل گفت: بعد از برگزاری مجمع و تصویب اعضا، این سود بین فرهنگیان تقسیم خواهد شد و سود به افرادی که می‌خواهند بازنشسته شوند تعلق می‌گیرد.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در واکنش به این موضوع که این سود چه ارتباطی به ارزش افزوده دارد، بیان کرد: به نوعی ارزش افزوده است و افرادی که شهریور 98 بازنشسته شدند هم در این سود سهیم هستند.

وی درباره ورود شرکت‌های زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان به بورس متذکر شد: هر آنچه در صندوق ذخیره فرهنگیان وجود دارد متعلق به فرهنگیان است و وظیفه ما این است سرمایه‌ها را مدیریت کنیم یعنی هرچه حاشیه سود آن کم است را فروخته و وارد حاشیه سود بالا شویم و به سرعت از جایی خارج و به جای دیگر وارد شویم؛ هم‌اکنون در صنایع آموزشی، ماسک تولید می‌کنیم که در راستای مسئولیت اجتماعی بوده و هم کسب و کار سودآور است بنابراین نیاز است سریع در کسب و کارهای سودآور وارد شویم و در کسب و کار زیان آور نمانیم.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در پاسخ به این پرسش که یکی از انتقادهای معلمان این است که چرا سهام شرکت‌های زیر مجموعه صندوق ذخیره به آنها تعلق نمی‌گیرد، گفت: با ورود شرکت‌های زیرمجموعه صندوق به بورس اگر فرهنگیان، سهام خواستند می‌توانیم سهام ترجیحی با قیمت مناسب‌تر به آنها بدهیم و قبل از اینکه وارد بورس شویم موضوع را اعلام می‌کنیم تا معلمان عضو صندوق سهام را زیر قیمت بازار بخرند و این یک راه‌حل است که اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که یکی دیگر از نقدهای فرهنگیان این است که اگر سرمایه‌گذاری را در جای دیگری به غیر از صندوق انجام می‌دادند سود بالاتری را کسب می‌کردند و چرا در اموال صندوق ذخیره فرهنگیان سهیم نیستند، متذکر شد: تمام اموال صندوق ذخیره برای فرهنگیان است، ارزش افزوده را وقتی می‌توانیم تبدیل به سود کنیم که آنها را بفروشیم؛ طی سه تا چهار می‌توانیم سال تمام املاک قدیمی را فروخته و تبدیل به سود کرده و به حساب فرهنگیان واریز کنیم؛ یکباره نمی‌توان به هوای بورس، خاموش شد و الان جو التهابی دارد.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان افزود: صندوق برای معلمان است و هر چه سود کنیم برای آنهاست، باید دارایی‌ها را به دارایی جدید تبدیل و سود و ارزش افزوده را به حساب معلمان واریز کنیم.

به گزارش تسنیم،وی در واکنش به طرح مجدد تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: هنوز سرنوشت تحقیق و تفحص قبلی دقیق مشخص نیست؛ این حواشی ما را از تمرکز به وظیفه اصلی خود که فعالیت اقتصادی و افزایش دارایی‌های فرهنگیان است، دور می‌کند!

 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید