سریعترین موشک جهان که به هر نقطه‌ای در خاک آمریکا می‌رسد

    کد خبر :770367

آوانگارد، سر جنگی موشک روسی RS-18 با سرعت بی نظیر 20 ماخ (بالغ بر 25 هزار کیلومتر بر ساعت) به هر نقطه‌ای در آمریکا دسترسی دارد.

به گفته کارشناسان هیچ پدافندی در جهان قادر به انهدام موشک‌های روسی که با سر جنگی آوانگار مجهز شده‌اند، نیست.

به نوشته اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین روز گذشته (پنج شنبه) در کنفرانس خبری سالانه خود گفت که پدافند موشکی آمریکا نمی‌تواند مانعی در برابر موشک‌های جدید روسی به خصوص سیستم «آوانگارد» باشد. سر جنگی که بر روی موشک‌های روسی بسته شده و به علت سرعت بی نظیر آن (20 ماخ) هیچ پدافندی قادر به شکار آن نیست. به گفته متخصصان روسی سرعت این سامانه به 27 ماخ نیز می‌تواند برسد.

آوانگارد معمولا بر روی موشک‌های بالستیک سنگین همانند UR-100UTTKh , R-36M2 و RS-28 Sarmat هم می تواند به کار برود. این سرجنگی معمولا بر روی موشک UR-100N (نام دیگر آن RS18) بسته می‌شود و می‌تواند پس از طی مسافتی از موشک جدا شده و خود به مسیر ادامه دهد و می‌تواند مسیر خود را چند کیلومتر بالاتر از لایه‌های جو طی کرده و به هدف خود برسد بدون اینکه سامانه‌های دفاع موشکی بتوانند آن را رهگیری کنند. یگان‌های موشکی روسیه در حال حاضر به این سامانه مجهز هستند.

به گزارش فارس، «ویکتور موراخووسکی» کارشناس نظامی روس به اسپوتنیک گفت که هیچ موشک پدافندی قادر به انهدام آوانگارد نیست. چرا که با سرعت بالایی چند کیلومتر در ثانیه می‌پیماید.

لحظه شلیک موشک حامل سامانه آوانگارد

او در ادامه گفت که موشک دیگری که آمریکا قادر به رهگیری و انهدام آن نیست، موشک بالستیک بین قاره‌ای بوریوینستیک» (UR-100N) که تا هر مسافتی می‌تواند پرواز کند و رادارهای شکار موشک قادر به رهگیری آن نیستند.

موراخووسکی سپس تأکید کرد که روسیه این سامانه‌ها را برای دفاع از خود و نه برای حمله ساخته است.

ولادیمیر پوتین روز گذشته گفت که کار بر روی موشک قاره‌پیمای «سارمات» (در ناتو با نام شیطان ۲) نیز در حال پایان است و این موشک جای سنگین‌ترین موشک جهان یعنی موشک بالستیک قاره پیمای « آر اس۲۰ و» موسوم به «ووی وودا» را می‌گیرد. سارمات قادر خواهد بود تا مسافت قطب شمال تا جنوب را بپیماید.

سریعترین موشک جهان که به هر نقطه‌ای در خاک آمریکا می‌رسد

موشک قاره‌پیمای سارمات (شیطان ۲)

رئیس‌جمهور روسیه همچنین گفت که آخرین آزمایشات موشک «تسیرکون» که هشت برابر صوت سرعت دارد نیز در حال انجام است. او تأکید کرد که حضور این موشک در ارتش روسیه بر توازن استراتژیک تأثیر خواهد گذاشت. این موشک می‌تواند بر روی کشتی نیز نصب شود.

هفته پیش نیز در حالی که کمتر از دو ماه به زمان انقضای پیمان «استارت نو» بین واشنگتن و مسکو، مانده است وزارت دفاع روسیه از برگزاری رزمایش بزرگ نیروهای اتمی استراتژیک این کشور خبر داد.

روسیه و آمریکا ۱۰ سال پیش معاهده‌ای با هدف کاهش و محدودسازی تسلیحات راهبردی به امضا رساندند که به معاهده استارت نو معروف شد. این پیمان در حال انقضاست و آمریکا از تمدید آن طفره می‌رود.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه مهر ماه سال جاری پیشنهاد کرد، این معاهده میان دو کشور تمدید شود. پوتین در این پیشنهاد متذکر شده که تمدید این معاهده، بدون قید و شرط و به صورت یکساله انجام گیرد.

پیش‌تر آمریکایی‌ها برای تمدید این معاهده پیش شرط‌هایی را تعیین کرده بودند که با مخالفت مسکو مواجه شد. از جمله این پیش شرط‌ها می‌توان به ورود چین به معاهده به عنوان طرف سوم و باقی ماندن موشک‌های آمریکایی در کشورهای اروپایی مجاور روسیه اشاره کرد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید