جدیدترین اخبار
31 اردیبهشت 1399 ساعت 12:02 اجتماعی کد خبر :716435
برای چاپ کلیک کنید
مسئولان مربوطه در شرکت ملی پست

سرانجام سیم کارت‌های رایگان برای سرپرستان خانوار

سرانجام سیم کارت‌های رایگان برای سرپرستان خانوار

به دنبال اعطای وام یک میلیون تومانی توسط دولت به برخی از یارانه بگیران با هدف بهبودبخشی شرایط مالی و در ادامه، الزام تهیه سیم‌کارت برای سرپرستان خانوار، فعالیت اپراتور‌های تلفن همراه و سازمان‌های مختلف مربوط، از مدت‌ها پیش آغاز و اعلام شد که این سیم‌کارت‌ها به صورت رایگان در اختیار مشترکین قرار می‌گیرد.
در ابتدای آغاز کار به دلیل حجم نسبتا زیاد درخواست‌کنندگان سیم‌کارت، متأسفانه شاهد تجمع افراد در دفاتر پیشخوان دولت و مراکز خدمات‌دهی اپراتور‌های مختلف بودیم که این روند با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بلافاصله متوقف و به اپراتور‌ها پیشنهاد ارسال سیم‌کارت‌ها از طریق بسته‌های پستی داده شد، به همین ترتیب شرکت ملی پست ایران نیز وارد میدان شده و به عنوان یکی از رکن‌های اصلی در این زمینه، به فعالیت در حوزه سیم‌کارت‌های سرپرست خانوار پرداخت.

طی چند روز گذشته به خصوص پیش از تمدید مجدد مهلت ثبت نام وام یک ملیون تومانی، شاهد نظرات اعتراضی مردم در رسانه‌ها و راه‌های ارتباطی مختلف مبنی بر عدم دریافت سیم‌کارت‌های رایگان بودیم که بسیار موجب نگرانی برخی از این عزیزان شده بود و همچنین نظرات دریافتی در سایت باشگاه خبرنگران جوان نیز حاکی از غیرفعال بودن سیم‌کارت‌های دریافتی برای مشترکین بود، به همین دلیل باشگاه خبرنگاران جوان تصمیم گرفت طی تهیه گزارشی در ارتباط با این موضوع، از نگرانی مردم در این باره کم کند.

نگاهی کلی به فرآیند توزیع و فعالسازی سیم‌کارت‌ها

سیدمحمد امامی، مدیر کل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات، در مصاحبه با جوان توضیحاتی را در این باره ارائه داد، طبق این مصاحبه و به گفته محمد امامی، از حدود ۹۰۰ هزار سیم‌کارت ثبت نامی‌تا روز ۲۶ اردیبهشت بیش از ۷۰۰ هزار مورد توسط اداره پست به مشترکین ارسال شده و کمتر از ۲۰ درصد از این سیم‌کارت‌ها هنوز به دست درخواست‌کننده‌ها نرسیده است.

او در این باره افزود: در ارتباط با ثبت نام و توزیع سیم‌کارت‌ها هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد و اگر تأخیری در ارسال به مشترکین وجود دارد مربوط به مشکلات معمول پستی، اعم از وجود اشتباهاتی در ارائه نشانی درست و یا افزایش مرسولات پستی در اداره‌ها است که طبق روال عادی خود انجام می‌گیرد. همچنین در مواقعی ممکن است درخواست‌کننده‌ها در زمان مراجعه پست در آدرس ارائه شده به اپراتور حضور نداشته باشند و از این رو متوجه مراجعه پستچی نشده باشند.
مدیر کل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی، در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر احتمال عدم دریافت سیم‌کارت توسط مشترکین تا پیش از اتمام مهلت ثبت نام وام یک ملیون تومانی پاسخ داد: این فرصت تا پایان اردیبهشت ماه باقی است، اما در صورتی که مشاهده شود تعداد بسیار زیادی از سیم‌کارت‌های ارسالی به دست متقاضیان نرسیده و فرصت کمی‌نیز تا پایان مهلت ثبت نام باقی است، با پیگیری از اداره پست و اپراتور‌ها طی تشکیل کمیته‌ای در راستای برطرف‌سازی این مشکل تمهیداتی اندیشیده و تصمیماتی گرفته می‌شود.

محمد امامی‌در ادامه گفت: در حال حاضر مشکلی در فرآیند توزیع و ارسال سیم‌کارت‌ها وجود ندارد و موضوع بر سر فعالسازی سیم‌کارت‌ها است چرا که مشکل اصلی که باعث ایجاد نگرانی‌هایی در این زمینه می‌شود بحث احراز هویت سیم‌کارت‌ها می‌باشد از این جهت که باید این اطمینان حاصل شود که سیم‌کارت‌ها به طور حتم به دست فرد ثبت نام کننده یا همان سرپرست خانوار می‌رسد به همین جهت اگر در این زمینه اشتباهاتی صورت بگیرد، با توجه به بالا بودن تعداد درخواست‌ها برای دریافت سیم‌کارت، در آینده ممکن است اپراتور‌ها با هزاران سیم‌کارت بی‌هویت مواجه شوند و در این صورت تلاش چند سالانه سازمان‌ها برای ساماندهی سیم‌کارت‌های مشترکین و احراز هویت آنان از بین می‌رود.

او در ارتباط با این موضوع افزود: در تلاشیم تا با رعایت حداقل چارچوب‌ها و حوزه مقرراتی سازمان تنظیم مقررات، فرآیند فعالسازی سیم‌کارت‎ها و احراز هویت‌ها چه با مکانیزم‌های اللکترونیکی و چه غیر الکترونیکی و همچنین با همکاری پست و بخش‌های مربوطه دیگر، با دقت تمام و به طرز صحیح انجام شود.
مدیر کل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی، در پاسخ به این سوال که متقاضیان از چه طریق می‌توانند موضوع فعالسازی سیم‌کارت‌هایشان را پیگیری کنند گفت: یکی از راه‌های ارتباطی مشترکین برای پیگیری سیم‌کارت‌ها تماس با مراکز پاسخگویی اپراتور‌ها است و اپراتور‌ها نیز موظف هستند وضعیت سیم‌کارت متقاضی را برای فرد شرح دهند، که در حال حاضر نیز اپراتور‌ها در حال پاسخگویی هستند، و روش دیگر مراجعه به سامانه ۱۹۵ است، اما پیشنهاد می‌شود پیگیری از طریق خود اپراتور مربوطه صورت بگیرد چرا که خود اپراتور‌ها به صورت دقیق‌تر در جریان امور هستند و راحت‌تر می‌توانند مشترکین را راهنمایی کنند.

وی در آخر اضافه کرد، تاکنون اپراتور‌های همراه و شرکت پست همکاری خوبی با هم داشته‌اند و قسمتی از مشکلات موجود در توزیع و فعالسازی سیم‌کارت‌ها حل شده است و امیدواریم در زمان باقیمانده با ادامه همکاری‌ها به همراه مردم، بقیه مشکلات نیز رفع شده و کار با نتیجه مطلوبی به پایان برسد.

روش پیگیری سیم‌کارت‌ها از طریق پست

همچنین محمد مقصودی، مدیرکل پست استان تهران و مجری طرح ارسال سیم‌کارت‌های سرپرست خانوار در پاسخ به این سوال که اگر توزیع و تحویل سیم‌کارت‌ها بعد از تحویل آن‌ها به پست با تأخیر روبرو شد، مشترکین از چه طریق می‌توانند از وضعیت سیم‌کارت خود آگاه شوند پاسخ داد: متقاضیان می‌توانند به پورتال شرکت ملی پست و در ادامه رهگیری مرسولات سازمانی مراجعه کرده و با ورود به بخش مرسولات سیم‌کارت، با وارد کردن کد ملی خود در سیستم، بارکد پستی متناظر را دریافت و در همان بخش می‌توانند نتیجه و وضعیت بسته ارسالی را مشاهده کنند، در صورتی که بسته ارسالی در پست معطله شده یا برگشت خورده باشد، واحد پستی مورد نظر نیز به متقاضی اعلام می‌شود.

او همچنین در ارتباط با بحث فعالسازی سیم‌کارت‌ها افزود: پس از تحویل سیم‌کارت به متقاضیان، بارکد محصولات تحویل داده شده به همراه اطلاعات مشتری طی حداکثر یک روز کاری توسط اداره پست به هر یک از اپراتور‌ها ارسال شده و بعد از آن اپراتور‌های مربوطه در ارتباط با فعالسازی سیم‌کارت‌های تحویل داده شده اقدام می‌کنند.

تعداد سیم‌کارت‌های ثبت‌نامی‌در همراه اول و نحوه پیگیری آن‌ها

همچنین در مورد تعداد سیم‌کارت‌های ثبت‌نامی‌در اپراتور همراه اول، محمدرضا قنادان، مدیرکل فروش سیم‌کارت‌ها در این اپراتور، گفت: از آغاز طرح اینترنتی شدن ثبت‌نام‌ها حدود نیم میلیون متقاضی برای دریافت سیم‌کارت در سایت همراه اول ثبت نام کرده‌اند که از این نیم میلیون، اکثر سیم‌کارت‌ها به دست مشترکین رسیده، اما حدود ۱۰۰ هزار عدد از آن‌ها هنوز از طرف پست احراز هویت نشده‌اند.
قنادان در پاسخ به پرسش خبرنگار پیرامون ادامه‌دار بودن مراجعه حضوری مردم به دفاتر پیشخوان گفت: حضور مردم نسبت به ابتدای آغاز طرح به شدت کاهش یافته، اما به طور کلی حدود ۳۰۰ هزار نفر از متقاضیان چه پیش از آغاز ثبت نام اینترنتی و چه بعد از پایان پیک حضور مردم در دفاتر پیشخوان، با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی، به صورت حضوری مراجعه و برای ثبت نام سیم‌کارت اقدام کرده اند، تحویل سیم‌کارت به این افراد، دیگر نیازمند به پست نبوده و طبق روال عادی گذشته سیم‌کارت در محل به آنان داده می‌شود.
درمورد نحوه پیگیری سیم‌کارت‌ها از اپراتور همراه اول نیز باید گفت سرپرستان خانوار که سیم‌کارت رایگان خود را دریافت کرده، ولی هنوز سیم‌کارت شان فعال نشده است، می‌توانند جهت اعلام این موضوع به پرتال همراه اول بخش «پیگیری سیم کارت رایگان»، مراجعه و عدم فعال بودن سیم‌کارت خود را اعلام کنند، اپراتور موارد دریافتی را به شرکت پست جهت تسریع در اعلام وضعیت ارسال و پس از دریافت تأییدیه، نسبت به فعالسازی آن‌ها اقدام خواهد کرد، و به هیچ عنوان نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان نیست.

مشترکین ایرانسل چگونه از وضعیت سیم‌کارت‌هایشان باخبر شوند؟

سعید کیایی مدیر روابط عمومی‌ایرانسل نیز درباره نحوه پیگیری سیم‌کارت‌ها گفت: به محض اینکه که اطلاعات دریافت شده از متقاضی برای احراز هویت توسط اداره پست در سیستم ثبت شود، سیم کارت از طرف اپراتور فعال می‌شود. مشترکان ایرانسل می‌توانند هرگونه سوالی در این خصوص را از مرکز شبانه روزی ارتباط با مشتریان ایرانسل به شماره ۷۰۰ برای خطوط ایرانسلی و یا ۰۹۳۷۷۰۰۰۰۰۰ برای خطوط غیرایرانسلی پیگیری کنند. کارشناسان این مرکز علاوه بر تماس تلفنی، از طریق گفت و گوی آنلاین در وب سایت ایرانسل و اپلیکیشن ایرانسل من نیز در دسترس هستند.

با توجه به صحبت‌های مطرح شده در ارتباط با سیم‌کارت‌های سرپرست خانوار، تمامی‌بخش‌های مربوط از جمله اپراتور‌ها و شرکت پست با نظارت سازمان تنظیم مقررات، همچنان به فعالیت‌های خود در راستای ثبت نام، توزیع و فعالسازی ادامه می‌دهند و سیم‌کارت‌ها به همین ترتیب به دست مشترکین خواهد رسید؛ بنابراین متقاضیان از بابت تمام شدن مهلت ثبت نام وام و عدم دریافت سیم‌کارت‌ها نگرانی نداشته باشند، امیدواریم فرآیند صورت گرفته در این راستا، بدون نقص و کمبود به انتها رسیده و رضایت مشترکین و طرفین دیگر را به همراه داشته باشد.

روی خط خبر

 • الیزابت تراس: انگلیس بر موضوع آزادی نازنین زاغری پافشاری خواهد کرد
 • «سعید محمد» دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی شد
 • امیرعبداللهیان: موضوع برجام، هسته‌ای است
 • اطلاعیه سازمان نظام پزشکی در خصوص کارت هوشمند واکسن
 • شرایط جدید رجیستری اعلام شد
 • واکسیناسیون افراد بالای ۱۵ سال آغاز شد
 • اولیانوف: روسیه قاطعانه مسائل منطقه در مذاکرات برجام را رد کرده است
 • شکایت زندانبانان و زندانیان از سپیده قلیان
 • دیدار دیپلمات‌‌‌های ایران و عربستان و اتحادیه اروپا
 • نهایی شدن لایحه رتبه‌بندی معلمان
 • آشنایی کامل با کولر گازی اجنرال
 • محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران شد
 • مدت آموزشی سربازی به شش هفته افزایش یافت
 • فرهاد مجیدی از فعالیت فوتبالی محروم شد
 • بازداشت عامل ذبح و توزیع گوشت الاغ و اسب در تهران/تصاویر
 • اسامی‌برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند
 • ۲ استاندار جدید انتخاب شدند
 • زمان پرداخت وام ضروری بازنشستگان کشوری اعلام شد
 • وضعیت سبد سهام عدالت در ۳۱ شهریور ماه
 • سازمان ثبت اسناد: بخشنامه جدید ربطی به جایگزینی برگ سبز با گواهی نقل و انتقال ندارد
 • حواشی گرانی کره /مصرف‌کننده داخلی توان خرید ندارد، قرار است صادر شود!
 • انتقاد تند میرسلیم از دولت روحانی
 • آتش‌سوزی گسترده در کارگاهی در خیابان قزوین
 • زلزله شمال ترکیه را لرزاند
 • بومی‌سازی تکنولوژی5G در شرکت سداد
 • اعلام ظرفیت خودرو تارا در طرح جدید فروش – شهریور 1400
 • تشکیل کمیته تبلیغاتی برای مخالفت با بخشنامه دادستان کل
 • واردات خودرو به کشور حتما باید اجرایی شود
 • قیمت برخی واکسن‌های کرونا در ایران و جهان /اینفوگرافیک
 • پاسخی به ابهامات سقف جدید کارت به کارت
 • 16 شهریور- حامد