سجادی: ۱۵ طرح برای لباس کاروان مشخص شده اند

سجادی: ۱۵ طرح برای لباس کاروان مشخص شده اند

نصرالله سجادی سرپرست کاروان ایران در بازیهای المپیک توکیو در نشست خبری اظهار داشت: این دوره از بازیهای المپیک از ۲ مرداد سال آینده آغاز می‌شود که ۵ رشته اضافه شده اند. ۴۵ مکان برای تمرین تیم‌‌‌های ملی کشورهای مختلف در المپیک توکیو در نظر گرفته شده که ۱۱ هزار و ۹۰ ورزشکار در این بازیها حضور دارند که ۴۸.۵ درصد را بانوان تشکیل می‌دهند. سیاست کمیته بین المللی المپیک این است تعداد ورزشکاران زن و مرد در المپیک پاریس برابر شود.

* در نظر گرفتن سالن‌‌‌های مسابقه برای تمرین

وی افزود: علاوه بر ۴۵ مکان در نظر گرفته شده برای تمرین از برخی سالن‌‌‌های مسابقات برای تمرین هم استفاده خواهد شد. تیروکمان، سوارکاری، گلف، قایقرانی، بادبانی، کشتی، تیراندازی، موج سواری، والیبال ساحلی، تنیس، وزنه برداری و … برای تمرین در نظر گرفته شده است. میزبان برای آزمایش ورزشگاه‌ها و سالن‌‌‌های خود مسابقه آزمایشی هم برگزار می‌کند.

* وزن کشی ۳ رشته در دهکده ورزشکاران

به گزارش فارس،سجادی در ادامه صحبت هایش با اشاره وزن کشی ۳ رشته، یادآور شد: وزن کشی بوکس، جودو از ساعت ۲۰ تا ۲۰:۳۰ یک روز قبل از مسابقه و کاراته روز ۱۴ مرداد از ساعت ۹ در دهکده برگزار می‌شود. وزن کشی بقیه رشته‌ها در سالن مسابقه یا تمرین انجام می‌شود.

وی درباره هوای گرم توکیو که یکی از چالش‌‌‌های برگزارکننده بازیهاست، خاطرنشان کرد: پیش بینی این است میانگین دما در توکیو در زمان بازیها ۳۰.۸ باشد. البته رطوبت بالاست و شاید این کار را سخت کند.

* ۸ شهر آماده میزبانی از المپیک

سرپرست کاروان ایران ارامه داد: اگر تیم‌ها بخواهند زودتر به ژاپن بروند در ۸ شهر امکانات فراهم است که می‌توان به شهرهای فوجی، کاشیما، یوکوهاما، ساپورو و … اشاره کرد. البته هزینه برعهده کشورهای شرکت کننده است. فوتبال، بیس بال و سافتبال خارج از دهکده سکونت دارند. مسابقات فوتبال در چند شهر برگزار می‌شود. ۴ فرودگاه هم برای ورود کشورها در نظر گرفته شده است.

سجادی همچنین درباره نشست سرپرستان که در توکیو برگزار شد، عنوان کرد: ۳ دهکده برای ورزشکاران در نظر گرفته شده است که به خاطر موقعیت مکانی دوچرخه سواری و قایقرانی در دهکده متفاوتی اسکان دارند.

* برگزاری کارگاه آموزشی برای مربیان

سرپرست کاروان ایران در بازیهای المپیک توکیو درباره برگزاری کارگاه ها، خاطرنشان کرد: از چهارشنبه کارگاه‌ها برای مربیان، سرپرستان و کادر برگزار می‌شود که درباره مسائل روانی و آماده سازی تیم‌ها از جمله مواردی است که برای تیم‌ها پیش بینی شده است.

* سعی می‌کنیم کشتی اگر مشکلی دارد، حل شود

سجادی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در کشتی خبرهای خوبی به گوش نمی‌رسد و این رشته مشکل مالی دارد، یادآور شد: ما جلسات خودمان را با فدراسیون‌ها یک بار برگزار کرده ایم و در کشتی هم جلسه ای با مدیریت قبلی داشته ایم. یک جلسه دیگر هم قرار بود برگزار شود که دبیر گفت جلسه ای دارد و نتوانست بیاید. قرار است هفته بعد جلسه ای با او داشته باشیم. این رشته مدال آور است و حتما باید سعی کنیم اگر مشکلی هست حل شود. مصاحبه هایی که دیدم عمدتا به خاطر مسائل مالی بود.

* راجع به مدال فعلا از فدراسیون‌ها نمی‌پرسیم

سجادی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید دور اول نشست‌‌‌های شما تمام شده و آنها قول هایی داده اند، چقدر برنامه‌‌‌های آنها اجرایی شده و آیا آنها پاسخگوی تعهدات خود هستند، عنوان کرد: همه صحبت‌ها صورت جلسه می‌شود و ما می‌دانیم چه حرف هایی گفته شده است. راجع به مدال فعلا نمی‌پرسیم چون هنوز معلوم نیست فدراسیون‌ها چند سهمیه می‌گیرند. این صحبت‌ها به صورت گزارش به ستاد عالی ارائه می‌شود.

وی افزود: یکی از بحث هایی که کمیته برگزاری بازیها می‌خواهند این است که شما پیش بینی کنید چند سهمیه می‌گیرید. در توکیو جلسات دو به دو هم داشتیم که از کسب سهمیه‌ها تحلیل هایی شد. ما می‌دانیم وزنه برداری ۲ سهمیه دارد اما باید اجازه دهیم چند ورزشکار بتوانند در مسابقات شرکت کنند.

* نگران کسب سهمیه نیستیم

وی درباره اینکه ما تا الان ۳ سهمیه گرفته ایم، شما نگران نیستید، تصریح کرد: من نگران نیستم. چون می‌دانم مسابقات ادامه دارد و در برهی رشته‌ها تا خردادماه مسابقه کسب سهمیه ادامه دارد. فوتبال و بسکتبال هنوز شروع نشده، والیبال و فوتبال هنوز مسابقه دارند به همین دلیل چون روش تغییر کرده نمی‌توان با دوره قبل مقایسه کرد.

سرپرست کاروان ایران در المپیک توکیو در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه کمیته گفته فدراسیون‌ها خودشان باید هزینه مشاور را بدهند، گفت: آنها هنوز مشاوره می‌دهند و مشکلی نیستم برای رشته هایی که سهمیه می‌گیرند، حمایت خواهد شد.

* واریز حقوق المپین‌ها به حساب فدراسیون

وی درباره اینکه حقوق المپین‌ها به حساب ورزشکار ریخته می‌شود یا فدراسیون، اظهار داشت: به حساب فدراسیون می‌ریزیم اما رصد می‌کنیم و اسناد را می‌خواهیم. ما با فدراسیون‌ها جلسه داریم و همه موارد را بررسی می‌کنیم. ما سعی می‌کنیم این حقوق به دست ورزشکار برسد.

* طرح لباس کاروان اواسط شهریور نهایی می‌شود

سجادی درباره لباس کاروان ایران، عنوان کرد: ۲ جلسه داشتیم و این را به کمیته طراحی لباس واگذار کردیم. آنها قول داده بودند تا آخر مرداد تحویل می‌دهند اما مسئول آنها تغییر کرد. ۱۵ طرح برتر مشخص شده اند که اواسط شهریور طرح نهایی مشخص می‌شود. ما از برنامه‌ها عقب نیستیم اما لباس‌ها باید سایز ورزشکار باشد. چون هنوز ورزشکاران مشخص نیستند.

* نباید درباره کسب مدال و سهمیه احساسی صحبت کرد

وی درباره اینکه شما به روند کسب سهمیه اشاره کردید و این تغییر روند نوع مدیریت را مشخص می‌کند، تصریح کرد: من در خیلی موارد با ورزشکار و رئیس فدراسیون جلسه داشته ام. ما شناخت داریم و رکوردها را می‌دانیم اما درباره غیر رکوردی‌ها باید شرایط را ببینیم و رقبا را تحلیل کنیم. تکواندو در دوره قبل رنک اول تا سوم جهان روی سکو نرفتند پس المپیک میدانی متفاوت است. نباید احساسی صحبت کرد که چند سهمیه و مدال می‌گیریم. فدراسیون‌ها بعد از مسابقات شان بلافاصله گزارش می‌کنند.

* مشکلی برای پرداخت هزینه‌ها به توکیو نداریم

سرپرست کاروان ایران درباره اینکه با توجه به مسایل موجود، پرداخت هزینه‌‌‌های ثبت نام و سایر موارد چگونه است، تصریح کرد: در این زمینه مشکلی نداریم. با کمیته بین المللی توافق کردیم و تا الان ۲ پرداختی داشته ایم. ارقام را هم مشخص می‌کنیم. برای هتل خبرنگاران و هتلی که برای مسئولان گرفته ایم هزینه پرداخت شده است. سال آینده هم برای اجاره وسایل مبلغی پرداخت می‌شود. البته پرداختی‌‌‌های ما خیلی زیاد نیست.

وی درباره ناآگاهی سرپرستان که مشکلاتی را برای کاروان به وجود آورده اند، گفت: چون تعداد تیم‌ها محدود است و اینکه بعضی از رشته‌ها یک یا دو سهمیه دارند، برای این رشته‌ها مربی را سرپرست می‌گذاریم. ما افرادی را انتخاب می‌کنیم که تجربه رویدادهای بزرگ را داشته باشند اما در برخی رشته‌ها ممکن است یک نفر سهمیه بگیرد که مربی باید باشد در صورتی که تعداد سهمیه‌‌‌های یک رشته زیاد باشد باید کسی کنار تیم باشد که از افراد باتجربه به شمار می‌رود.

* فوتبال هم مانند بقیه رشته هاست

سجادی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید تاج گفته فدراسیون فوتبال مستقل است و حالا می‌گویند این فدراسیون دچار مشکل مالی است و آیا کمکی به فوتبال امید می‌شود، تصریح کرد: فوتبال هم مانند بقیه رشته هاست. ما با این فدراسیون هم جلسه می‌گذاریم. فدراسیون فوتبال مسیر خاص خودش را دارد تا جایی که بشود کمک می‌کنیم. بخشی از این سوال مربوط به حوزه کاری من نمی‌شود.

وی درباره اینکه آیا این امکان وجود دارد به وزنه برداری زنان وایلدکارت بدهند، عنوان کرد: کمیته بین المللی المپیک برای بانوان هم پیش بیتی هایی دارد که اگر به آن هدف ۴۸.۵ درصد نرسد شاید بخواهد کارهایی انجام دهد. چون توماس باخ به حضور بانوان در جنبش المپیک تاکید دارد. حالا نمی‌دانم این سهمیه به ما برسد یا نه، شاید بگویند تعداد بانوان ایران زیاد است و بخواهند وایلدکارت را به کشور دیگری بدهند.

* علاقمندیم کاراته همیشه در المپیک باشد

سرپرست ایران درباره اینکه وزیر ورزش بارها گفته از کاراته توقع مدال دارد و به نظر می‌رسد حساب ویژه ای روی این رشته باز شده، خاطرنشان کرد: چنین باوری نیست ما روی همه فدراسیون‌ها حساب ویژه داریم. کاراته فقط یک بار به المپیک آمده و این برای ما خوب نیست. ما علاقمندیم کاراته همیشه باشد اما یادمان نرود به ژاپن می‌رویم که مهد کاراته دنیاست.

* بدهی کشتی نه به ورزشکار و مربی مربوط است نه به من

سجادی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه غلام محمدی گفته کشتی در برزخ است و دبیر گفته قول کسب سهمیه نمی‌دهیم به نظر می‌رسد شرایط خوب نیست، سعید ملایی هم گفته به امکانات نیاز دارد، تصریح کرد: کشتی الان در اردوست‌، گفته اند ۵۰ میلیارد بدهی دارند، بدهی فدراسیون مربوط به ورزشکار، مربی و من نیست مربوط به فدراسیون است. باور ما این نیست و کشتی سهمیه می‌گیرد. دبیر تازه آمده و دیده فدراسیون هم مشکل دارد. مولایی هم الان در مسابقه است و نمی‌گویم ایرادی نیست اگر هست بگویند حل می‌کنیم. بدهی فدراسیون را به همه چیز تعمیم ندهیم.

وی درباره اینکه در بخش بانوان شرایط چطور است، گفت: در تمامی‌جلسات رئیس فدراسیون، یکی از اعضای هیات رئیسه و مربیان زنان و مردان هم هستند. پس بانوان هم حضور دارند و صحبت‌‌‌های خود را مطرح می‌کنند. در برخی رشته‌‌‌های بانوان رقابت در آسیا هم سخت است. مثلا آیا این انتظار در بانوان والیبال وجود داشت که سهمیه بگیرند؟ آنها یک پله در آسیا صعود داشتند.