سال گذشته چقدر وام قرض‌الحسنه پرداخت شد؟

  • اقتصادی
  • سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۶:۵۲
    کد خبر :1067189
وام قرض الحسنه 1402

در سال گذشته بیش از 5 هزار هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت شد که حدود 450 همت از آن در قالب قرض‌الحسنه بود. آمارها نشان می‌دهد هدف پرداخت حدود 90 درصد از تسهیلات قرض‌الحسنه خانوار بوده و باقی آن با عناوینی مانند قرض‌الحسنه اشتغال، ضروری، کمیته، بهزیستی و ایثارگران به صاحبان کسب و کار پرداخت شده است. علاوه بر این موضوع بررسی‌ها حاکی از افزایش نسبت وام‌های قرض‌الحسنه از کل تسهیلات پرداختی در سال گذشته نسبت به 1401 هستند.

در سال 1402 چقدر تسهیلات پرداخت شده است؟

به گزارش اکوایران، بر اساس گزارش‌های منتشر شده از بانک مرکزی در سال 1402 مجموعا 5 هزار و 646 همت اعتبار در قالب تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصادی تخصیص داده شده است که ارزش تسهیلات قرض‌الحسنه پرداختی بیش از 453 همت برآورد می‌شود.

مقایسه آمار سال گذشته با 1401 حاکی از آن است که اولا مجموع تسهیلات اعطایی حدود 27 درصد رشد کرده و همچنین سهم تسهیلات قرض الحسنه از 6 درصد در سال 1401 به 8 درصد در سال 1402 از کل وام‌های پرداخت شده رسیده است.

وام قرض الحسنه بانکها

افزایش سهم قرض‌الحسنه از تسهیلات پرداختی

به‌طور کلی حدود 90 درصد از تسهیلات قرض‌الحسنه در قالب تسهیلات ضروری، ازدواج و فرزندآوری به مصرف‌کننده نهایی یا همان خانوار پرداخت می‌شود اما آمارها نشان می‌دهد هر ساله بخش کوچکی از تسهیلات قرض‌الحسنه پرداختی نیز در قالب اشتغال، ضروری، کمیته امداد، ایثارگران یا بهزیستی به دست سازمان‌ها یا صاحبان کسب و کار می‌رسد.

مشاهده می‌شود در سال گذشته مجموعا 52.2 درصد از 453 همت اعتبارات مورد بررسی به عنوان تسهیلات ضروری به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت شده است. همچنین 31 درصد از اعتبارات قرض‌الحسنه بابت ازدواج و 8 درصد آن بابت فرزندآوری تخصیص یافته است. در مقابل حدود 4 درصد نسبت تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال و 4 درصد به کمیته امداد ارزیابی می‌شود. وام‌های مربوط به ایثارگران و بهزیستی نیز با سهم 1 درصدی، کوچکترین جز وام‌های قرض‌الحسنه به حساب می‌آیند.

به همین ترتیب سهم تسهیلات ازدواج در 1402 در مقایسه با سال 1401 کاهشی چشمگیر پیدا کرده و در عوض نسبت وام‌های ضروری افزایش پیدا کرده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید