سازمان بهداشت جهانی در خصوص چربی های ترانس هشدار داد

    کد خبر :969609
چربی ترانس

 بنا بر اعلام این سازمان پنج میلیارد نفر از جمعیت هشت میلیارد نفری در جهان از حفاظت کافی در برابر چربی‌های ترانس برخوردار نیست.

پیامدهای مصرف این نوع چربی‌ها سبب می‌شود که سالانه نیم میلیون نفر در جهان بر اثر مرگ زودرس جان خود را از دست بدهند. مصرف چربی‌های غیراشباع مصنوعی به‌ویژه سبب ابتلا به ناراحتی‌ها و بیماری‌های قلبی می‌شود.

تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در این باره گفت: چربی‌های ترانس موادی سمی و کشنده هستند. وقت آن فرا رسیده که جلوی افزوده شدن این چربی‌های مصنوعی به مواد غذایی در جهان گرفته شود.

سازمان جهانی بهداشت دولت‌های جهان را فراخواند تا صدور مجوز برای استفاده از چربی‌های ترانس مصنوعی را به شدت محدود کنند.

بنا بر گزارش این سازمان، مصر، پاکستان و کره جنوبی از جمله کشورهایی هستند که میزان استفاده از این گونه چربی‌ها در آن‌ها بالا است.

در عین حال روندی مثبت برای کاهش میزان مصرف این چربی‌ها در حال حاضر در کشورهای آرژانتین، بنگلادش، هند، پاراگوئه، فیلیپین و همچنین اوکراین مشاهده می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت تولیدکنندگان چربی و روغن در جهان را فراخواند تا چربی‌های ترانس را از محصولاتی که به تولیدکننده موادغذایی می‌فروشند، حذف کنند.

در طبیعت نیز چربی‌های ترانس یافت می‌شوند و میزان کمی از آن‌ها به طور طبیعی و عمده در غذاها با منبع حیوانی مانند کره، شیر، خامه و گوشت موجود است. از این رو بین چربی ترانس طبیعی و چربی ترانس صنعتی یا مصنوعی تمایز وجود دارد.

سازمان جهانی بهداشت بر آن بود که تا سال جاری میلادی (۲۰۲۳) چربی‌ها غیراشباع مصنوعی به طور کامل از چرخه تولید مواد غذایی حذف شوند.

دانمارک یکی از کشورهای پیشرو در این عرصه است و حدود ۲۰ سال پیش استفاده از روغن‌ها و چربی‌های غیر اشباع صنعتی را به‌ شدت محدود کرد. این امر سبب شده که موارد ابتلا به بیماری‌های قلبی و گوارشی در این کشور کاهش یافته است.

به گزارش دویچه وله، شیرینی‌جاتی که در روغن سرغ می‌شوند، محصولات حاوی سیب‌زمینی سرخ‌شده و همچنین خوراک‌های آماده که در سوپرمارکت‌ها عرضه می‌شوند از جمله محصولاتی هستند که میزان چربی‌های غیراشباع مصنوعی در آنها بالا است.

ایسنا/

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید