زنگ خطر بیماری کرونا در تهران به صدا درآمد

    کد خبر :796433

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از نارنجی شدن وضعیت کرونایی تهران خبر داد و گفت: زنگ خطر افزایش بار بیماری کرونا در تهران به صدا درآمده است.

علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه زنگ خطر افزایش بار بیماری کرونا در تهران به صدا درآمده، اظهار کرد: وضعیت افزایش شیوع بیماری امروز تهران با توجه به افزایش ترددها، تراکم جمعیت و کاهش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی قابل پیش بینی بود.

وی با اشاره به روند رو به افزایش مراجعان سرپایی در کلانشهر تهران افزود: معمولا فراز و فرود و افزایش بار بیماری به عنوان اولین شاخص هشدار پیشروی کرونا در تهران بیش از پیش پدیدار می‌شود.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: با افزایش تست‌های pcr مثبت طبیعتا باید منتظر بالارفتن میزان بستری و در ادامه افزایش حجم بیماران در بخش‌های مراقبت ویژه باشیم.

وی تاکید کرد: روندی افزایش بیماری کووید که امروز در تهران شاهد آن هستیم از نظر زمان مربوط به هفته‌های آخر اسفندماه است.

زالی با بیان اینکه روند بار بیماری کرونا رو به افزایش است، گفت: این درحالیست که هنوز آثار سفر‌های نوروزی به لحاظ شیوع اپیدمی در تهران نمایان نشده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: با توجه به ماهیت بیماری کرونا، تاثیرات مسافرت‌های درون شهری و برون شهری عید نوروز در هفته دوم تعطیلات مشخص خواهد شد.

به گفته زالی، یکی از اصلی ترین دلایل تغییر رنگ اپیدمی در تهران از زرد به نارنجی، ویروس جهش یافته انگلیسی کووید ۱۹ است.

وی سرعت سرایت پذیری و چرخش گونه‌های جهش یافته کرونا را یادآور شد و افزود: شرایط کنونی تهران به دلیل ویروس جهش یافته کرونا نارنجی اعلام شده و این درحالیست که بسیاری از مراکز اداری و تجاری تعطیلات نوروزی به سر می‌برند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه تعداد مراجعان بستری و سرپایی با علائم ابتلا به کرونا عدد قابل توجهی را به خود اختصاص داده، خاطرنشان کرد: دو هزارو ۷۲۸ بیمار درتهران با تشخیص کرونا بستری شده اند که متاسفانه از این تعداد حدود ۹۰۰ نفر در بخش‌های مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

زالی با بیان این که ۳۲ درصد مبتلایانی که با علائم کرونا تحت درمان هستند در بخش‌های مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند، خاطرنشان کرد: این موضوع که از هر سه بیمار مبتلا به کووید یک نفر با علائم حاد به بخش مراقبت ویژه منتقل می‌شود بسیار نگران کننده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه تعداد مراجعان سرپایی با علائم مشکوک به کرونا رشد قابل توجهی در تهران را نشان می‌دهد، افزود: ۵۱۸ مورد بستری کرونایی در ۲۴ ساعتی که گذشت در تهران گزارش شده که متاسفانه از این تعداد ۱۲۵ مورد در بخش‌های مراقبت‌های ویژه مستقیما بستری شده اند، مفهوم این آمار این است که ۲۵ درصد از مراجعان با شرایط سخت بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند.

زالی یادآور شد: بر اساس شاخص‌ها تهران در شرایط نارنجی کرونایی بسر می‌برد و در شهرستان‌های ری و شمیرانات هم شرایط به همین گونه است.

وی گفت: بعضی شهرستان‌های اطراف تهران نیز از آبی به زرد تغییر رنگ داده‌اند، که این موضوع بسیار نگران کننده است.

رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه شرایط نارنجی محدودیت‌ها و شرایط خطرناک تری را ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد شکل گیری خوشه‌های جدید بیماری که مهم‌ترین ره آورد ازدحام‌ها و تردد‌های هفته‌های واپسین اسفند ماه است یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش بار پاندمی کروناست.

زالی ادامه داد: کماکان میزان فاصله بین بستری شدگان و ترخیص شدگان عدد قابل توجهی است و این موضوع خبر از افزایش بار بیماری می‌دهد.

منبع: فارس

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید