جدیدترین اخبار
23 فروردین 1399 ساعت 15:22 اجتماعی کد خبر :705536
برای چاپ کلیک کنید

زالی: وضعیت امروز تهران نگران‌کننده بود

زالی: وضعیت امروز تهران نگران‌کننده بود

دکتر علیرضا زالی در حاشیه جلسه هم اندیشی و تصمیم گیری ستاد مقابله با کرونا در تهران با مدیران نهادها، سازمان‌ها و شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها به منظور استفاده از ظزفیت‌های فناوری اطلاعات جهت ارایه راهکار‌های مقابله با کرونا، با اشاره به جمع بندی صورت گرفته در جلسه، اظهار کرد: جلسه امروز بر ۳ محور استوار بود. بحث اول این بود که در تهران برای مقابله جدی‌تر با اپیدمی‌کووید ۱۹ بیش از هر زمان دیگری نیازمند یک نقشه دیجیتال هستیم و این نقشه اگرچه امروز در کووید ۱۹ کمک کننده است، می‌تواند یک زیرساخت محقق شده‌ای برای روز‌های آینده در کشور باشد.

طراحی نقشه دیجیتال شهر تهران برای مقابله با کرونا

وی ادامه داد: با همکاری و مشارکت دوستان به خصوص در فاوای شهرداری تهران، مقرر شد که هر چه زودتر با تامین زیرساخت‌های لازم، طراحی این نقشه دیجیتال محقق شود.

وی با اشاره به وجود نقاط کور در تهران، گفت: نقاط کور مناطقی هستند که در زمینه طرح غربالگری، نتوانستیم به اطلاعات خانوار در برخی مناطق دسترسی پیدا کنیم. این نقاط کور عمدتا در مناطق شمالی تهران قرار دارند و کمترین میزان مشارکت را هم از این مناطق در سامانه خوداظهاری داشتیم.

شناسایی نقاط کور تهران

زالی ادامه داد: در جلسه امروز مقرر شد برای دستیابی به این دیتا‌ها و تکمیل داده‌ها، با مشارکت کلیه دستگاه‌هایی که از مجموعه ذخایر دیتایی برخوردارند، کلیه اطلاعات را به اشتراک گذاشته و از همین طریق نقاط کور در بحث غربالگری که محور اصلی شناسایی بیماران و مظنونان است را پیدا کنیم، چراکه مهمترین راهبرد در کنترل اپیدمی‌همین بحث غربالگری است.

وی با اشاره به گام دوم در جلسه امروز گفت: بحث رصد و ردیابی افراد مبتلا، مظنون، بستری یا دارای تست مثبت با کمک و مشارکت این سازمان‌ها و در نهایت شناسایی و ردیابی چرخه ارتباطی این افراد و درج آن در نقشه دیجیتال کووید ۱۹، مساله بعدی بود.

وی با بیان اینکه همه اعضا در این نشست در زمینه تعهد اخلاقی نسبت به محرمانگی اطلاعات و حقوق شهروندی هم قسم و متعهد شدند، اظهار کرد: بر این اساس دستگاه‌ها باید تنها به بخشی از اطلاعات دسترسی پیدا کنند که مورد نیاز آنهاست؛ بنابراین پوسته‌های اطلاعاتی از دستگاه‌ها گرفته می‌شود و با هدف حفظ اصول محرمانگی اطلاعات به بخش زیادی از اطلاعات دسترسی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: در این راستا طراحی پروتکل‌هایی برای ممانعت از نشرپذیری اطلاعات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تقویت زیرساخت‌های دیجیتال برای توزیع غیر حضوری کالا

زالی با اشاره به مشارکت سازمان‌ها و شرکت‌های دیجیتال و استارتاپ‌ها در زمینه توزیع کالا بدون حضور فیزیکی، خاطرنشان کرد: حداقل در بازه زمانی تعطیلات حدود ۷۵ درصد تردد مردم در بیرون از منزل به خاطر تامین مایحتاج عمومی‌بود؛ بنابراین امروز بیش از هر زمانی نیازمند گسترش درگاه‌های پرداخت و درگاه‌ها در زمینه توزیع کالا از طریق سیستم‌های مشابه دیجی کالا هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تمام شرکت‌های مرتبط با این موضوع ظرفیت‌های خود را به فعلیت رسانده‌اند، گفت: حتما از نقطه نظر استمرار سرمایه‌گذاری و گسترش ظرفیت‌ها، این شرکت‌ها باید بیش از گذشته توسط دولت حمایت شوند. اگر بتوان با طراحی زیرساخت‌های لازم تا جای ممکن از خروج شهروندان از منزل برای خرید کالا و مایحتاج پیشگیری کرد، حرکت بسیار خوبی در زمینه کاهش اپیدمی‌صورت گرفته است.

تمرکزگرایی برای توزیع بسته‌های معیشتی

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران با اشاره به تمرکزگرایی برای توزیع بسته‌های معیشتی و ضروری به عنوان مساله بعدی مطرح شده در جلسه امروز، گفت: در مورد توزیع بسته‌های معیشتی برای قشر فرودست جامعه مقرر شد سازمان‌های حمایتی بتوانند از سامانه‌های متحدالشکل برای تمرکزگرایی استفاده کنند تا توزیع بسته‌ها عادلانه باشد.

وی ادامه داد: قرار شد برای بازتوزیع عدالت محور بسته‌ها از ظرفیت‌های دیجیتال استفاده شود. مساله بیماران کرونایی ترخیص شده هستند که اگر بتوان اقلام مورد نیاز این افراد را از این طریق تامین کرد دیگر نیازی به حضور بیمار در سطح جامعه وجود نداشته و از این طریق بخشی از کنترل و پیشگیری بیماری کنترل می‌شود.

ضرورت ایجاد شبکه‌های دورکاری بین دستگاه‌ها

زالی در ادامه با اشاره به شرایط دورکاری در سازمان‌ها و ادارات عنوان کرد: از سال ۸۱ که بستر اجرای دولت الکترونیک فراهم شد، قرار بود ۱۴ خوشه کارگروهی در دستگاه‌های کشوری شکل بگیرد. البته در حال حاضر بخشی از ظرفیت‌های دورکاری در کشور حاصل شده، ولی در حد کفایت نیست. بر اساس گزارش‌های ارایه شده در این مدت، کارمند‌های دورکار حجم زیادی از کار‌های متعارف و معمول دستگاه‌ها را بر عهده نگرفته اند، بنابراین اگر فرض می‌گرفتیم دورکاری به کفایت در شهر تهران محقق شده، اصلا مبحث مناقشه برانگیز حضور فیزیکی کارمندان مطرح نبود.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما به ستاد ملی کرونا این است که اقدامات خوب وزارت فناوری اطلاعات تسریع شده و همکاری‌های بین بخشی شکل بگیرد. در این راستا نیازمند ایجاد شبکه‌های دورکاری بین دستگاه‌های ذیربط هستیم. همچنین فرهنگ دورکاری باید بیش از گذشته در کشور ترویج شود، چراکه یکی از موانع واقعی استقرار دولت الکترونیک در کشور مسایل فرهنگی است.

بستر‌های تحقق دولت الکترونیک

وی با بیان اینکه بستر مناسب برای تحقق دولت الکترونیک بحث راه‌اندازی سامانه‌های پویا، انعطاف پذیر و دارای ظرافت‌های محرمانگی است، گفت: شبکه ملی اطلاعات کشور باید بیش از گذشته توسعه پیدا کرده و به عنوان یک ریل گذاری برای تحقق دولت الکترونیک استفاده شود. اگر این زیر ساخت‌ها فراهم شود دور از انتظار نیست که بخشی از خدمات فیزیکی اداره‌ها و سازمان‌ها به سمت دورکاری برده شود.

الزام مدنی سازمان‌ها جهت بازنگری ظرفیت‌های دورکاری

پیشنهاد ما این است که ستاد ملی الزامی‌ایجاد کند که حداقل در تهران، سازمان‌ها و اداراتی که زیرساخت لازم را دارند، به عنوان یک الزام مدنی در زمینه دورکاری بازنگری‌هایی داشته باشند.

حجم تردد امروز شهروندان تهرانی نگران کننده بود

به گزارش فرارو،زالی در ارتباط با ازدحام بالای امروز شهروندان در خیابان‌ها و مترو و اتوبوس، عنوان کرد: در جلسه‌ای که با استاندار تهران داشتیم و همچنین طی صحبت با آقای دکتر نمکی، توانستیم دولت محترم و ستاد ملی کرونا را مجاب کنیم که در شهر تهران شرایط متفاوتی وجود دارد. بر همین اساس قرار شد که برگشت به کار در تهران با تاخیر بیشتری صورت بگیرد، ولی به نظر می‌رسد که فرمول این تاخیر یک هفته‌ای به صورت اجرایی در شهر تهران متجلی نشده است. به همین دلیل امروز ما پیگیر هستیم، اگر قرار باشد که تهران شرایط متفاوت تری را به نسبت شهر‌های دیگر داشته باشد، باید تدبیری اندیشیده شود. امروز آن چیزی که در سطح شهر دیدیم آن تفاوت را قطعا ایجاد نمی‌کرد و قطعا موجبات نگرانی را فراهم کرده است.

تهران هنوز یک شهر در تب و تاب اپیدمیک است

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در خاتمه عنوان کرد: شهر تهران هنوز یک شهر در تب و تاب اپیدمیک است. باید بدون شتاب و عجله و با تأنی و برنامه ریزی منظم‌تر و منسجم‌تر به این سمت حرکت کنیم، چراکه هم مردم، هم اصناف و هم دستگاه‌های اجرایی آمادگی همکاری و مشارکت دارند. طبیعی است در تهران باید یک پروتکل متفاوت دیده شود و تاکید می‌کنم اینکه ستاد ملی برای تهران پروتکل‌های متفاوتی دیده، تجلی آن باید در آرایش اداری، شهری، خدمات و اصناف دیده شود. قطعا فردا جلسه‌ای اضطراری در ستاد برگزار خواهیم کرد تا زمینه‌ها و مصادیق تاخیر یک هفته‌ای را پیگیری و بررسی کنیم.

روی خط خبر

 • تعطیلی‌های ورزش ایران تا ۹ مهر ۱۴۰۰
 • کلاس‌های کنکور سالیانه ۲۰ هزارمیلیارد‌تومان چرخش مالی دارند
 • تسلیت رئیس مجلس برای درگذشت نوجوان ایذه ای
 • اعضای جدید هیات‌مدیره استقلال معرفی شدند
 • صعود تیم ملی فوتسال ایران به جمع ۸تیم برتر جام‌جهانی
 • دیدار وزیر امور خارجه ایران با همتای سنگاپوری در نیویورک
 • هشدار وزیر اطلاعات به عناصر ضد انقلاب
 • قیمت رمزارزهای جهان سقوط کرد
 • انتقال هوایی زائرین به عراق از طریق۱۴فرودگاه کشور
 • طالبان: با ایران مشکلی نداریم، خواستار توسعه روابط هستیم
 • «شاد» در کدام اپراتورها رایگان است؟
 • برای خرید آیفون ۱۳ در کشورهای مختلف چند ساعت باید کار کرد؟
 • خرید و فروش ارز‌های دیجیتالی در دوبی مجاز شد
 • امیرعبداللیهان: به‌زودی به مذاکرات هسته‌ای بازمی‌گردیم
 • اهدای ۹ اثر پابلو پیکاسو به دولت فرانسه برای تسویه بدهی مالیاتی
 • نمایش اثر سه میلیون دلاری منیر فرمانفرماییان در آرت بازل ۲۰۲۱
 • سکه ۱۱ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان شد
 • زیان‌ده‌ترین بانک دولتی در سال ۹۹ کدام است؟ /جدول
 • تلاش جمهوری‌خواهان برای ممانعت از امتیاز دهی بایدن به ایران
 • واکسینه شدن کامل یک سوم مردم دنیا علیه ویروس کرونا
 • کرایه سواری‌های اربعین ۱۴۰۰ اعلام شد / جدول
 • اشتباهی که ویتامین D را بی فایده می‌کند
 • حضور اصغر فرهادی و جین کمپیون در برنامه گفت‌وگوی جشنواره لندن
 • عادل فردوسی پور یاد صدر را در تلویزیون زنده کرد
 • بیتکوین صعودی ماند
 • قیمت نفت رکورد جدیدی زد
 • خط و نشان وزیر بازرگانی آمریکا برای هواوی
 • روند افزایشی طلا ازسرگرفته شد
 • جمعه‌ها هم مرغ به میادین میوه و تره بار می‌آید
 • تحقق اخراج آمریکا از منطقه حتمی‌است
 • 16 شهریور- حامد