جدیدترین اخبار
21 مرداد 1399 ساعت 11:41 اجتماعی کد خبر :737876
برای چاپ کلیک کنید

زالی: بازگشایی مدارس خطرناک است

زالی: بازگشایی مدارس خطرناک است

علیرضا زالی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: همچنان در وضعیت هشدار و شیوع بالای کرونا هستیم. در چنین شرایطی مهمترین اقدام این است که تولید سفر را در سطح شهر کم کنیم بنابراین اصرار بر تقلیل ساعات کاری، افزایش استفاده از ظرفیت دورکاری و چرخشی شدن فعالیت افراد شاغل برای مدیریت تولید سفر در شهر است چون هم در خود اداره‌ها و هم در مسیر رفتن به سمت اداره افراد زیادی از وسایل حمل و نقل عمومی‌استفاده می‌کنند.

مترو واتوبوس جوابگوی فاصله گذاری نیست

وی گفت: در این شرایط عملا امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی در شهری مانند تهران امکانپذیر نیست، چون زیرساخت‌‌‌های حمل و نقل عمومی‌متناسب با نیازها نیست. به طور مثال میزان استفاده از متروی تهران سه برابر ظرفیت زیرساختی آن است. در این شرایط امکان فاصله گذاری بین شهروندان در مترو و اتوبوس به خصوص در ساعات پیک که ساعت‌‌‌های رفت و برگشت به محل کار است وجود ندارد بنابراین باید به نحوی عمل کنیم که میزان سفر شهری کم شود.

مدیریت کرونا در مدارس امکانپذیر نیست

فرمانده ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران افزود: کنکور یک موضوع مقطعی است و طی چند روز تمام می‌شود مساله مهمتر اموری است که مدت دار است. در مورد بازگشایی مدارس و دانشگاهها، اگر شرایط اپیدمی‌کرونا با همین روند فعلی پیش برود بسیار دور از انتظار است که بتوانیم مدیریت مناسبی برای کنترل اپیدمی‌حداقل در ترم اول پاییز داشته باشیم با توجه به مفروضاتی که درباره افزایش خطر اپیدمی‌کرونا در پاییز داریم شرایط مطلوب تر از زمان فعلی نخواهد بود.

زالی گفت: پیش بینی می‌کنیم در صورت بازگشایی مدارس، آرایش استفاده از حمل و نقل عمومی‌به شدت تغییر کند. بخش مهمی‌از تردد در ناوگان حمل و نقل عمومی‌به ترددهای تحصیلی و آموزشی تخصیص پیدا می‌کند. در صورت بازگشایی مدارس و دانشگاهها تعداد زیادی از افرادی که اکنون به محل کار نمی‌روند باید به محل کار بروند و باز هم بار تردد بیشتر می‌شود بنابراین تا زمانی که به صورت قطعی وضعیت بحرانی فعلی را به یک وضعیت با ثبات و پایدار تبدیل نکرده ایم هر گونه تصمیم گیری برای بازگشایی مدارس و دانشگاهها اقدام زودرسی است و می‌تواند مخاطره آمیز باشد. باید با منطق بیشتر و توجه به نظرات کارشناسی با این موضوع برخورد کرد.

تغییر سیمای کرونا در پاییز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بر فرض اینکه حتی اگر تا پایان تابستان آمار ابتلا به کرونا کاهش پیدا کند هیچ تضمینی وجود ندارد که در پاییز سیمای متفاوتی از کرونا را شاهد نباشیم.احتمال تغییر الگوی اپیدمی‌کرونا در پاییز دور از انتظار نیست و باید امسال مدل کاملا متفاوت تحصیلی را در سال تحصیلی جدید دنبال کنیم.

وی ادامه داد: به نظر من در سال تحصیلی جاری باید برای مدارس و دانشگاهها عمدتا روی فضاهای غیر حضوری و آموزش‌‌‌های آنلاین و مجازی یا از طریق تلویزیون سرمایه گذاری کنیم. پیشنهاد ما برای تهران حداقل این است که کلاسهای مدارس و دانشگاهها به صورت حضوری برگزار نشود. در مورد افرادی که امکان استفاده از فضای مجازی ندارند باید تلاش کنیم که این افراد هم با امکانات یارانه ای به ابزار ارتباطات مجازی مجهز شود و البته تلویزیون می‌تواند نقش بیشتری داشته باشد چون بیشتر در دسترس مردم است.

زالی گفت: استفاده از ظرفیت صدا و سیما برای آموزش به عدالت آموزشی نزدیکتر است چون اساتید مبرز و با تجربه می‌توانند در دسترس تعداد بیشتر از دانش آموزان باشند و درس بدهند. تجربه‌‌‌های جهانی هم همین را می‌گوید مثلا دانشگاه بزرگی مثل کمبریج اعلام کرده که تا پاییز سال آینده دانشجوی حضوری نمی‌پذیرد و با وجود اینکه شرایط اپیدمی‌در لندن و انگلستان رو به بهبود است اما باز هم به سمت بازگشایی‌‌‌های حضوری نرفته اند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران افزود: اگر بخواهیم الگویی برای بازگشایی مدارس و دانشگاهها در شرایط فعلی تهران داشته باشیم؛ الگوی بازگشایی حضوری پر مخاطره است زیرا الگوهای ترددی در شهر به هم می‌ریزد. هم اکنون روزانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار نفر روزانه از متروی تهران استفاده می‌کنند؛ بازگشایی مدارس و دانشگاهها و سایر سازمانهای آموزشی بار مترو بسیار بیشتر می‌شود در حالی که در کوتاه مدت نمی‌توانیم ظرفیت مترو و اتوبوس را تهران چندان افزایش دهیم.

پیامدهای بازگشایی مدارس

وی گفت: باید به این نکته نیز توجه کنیم که کودکان در اپیدمی‌کرونا نه تنها مصونیت ندارند بلکه عامل جدی انتقال نیز خواهند بود چون ممکن است در موارد زیادی به علت داشتن سیستم ایمنی مبتلا نشوند اما به عنوان عامل انتقال به دیگران به خصوص افراد مسن تر عمل می‌کنند، بنابراین وقتی می‌خواهیم در مورد بازگشایی مدارس یا جاهای دیگر فکر کنیم باید به پیامدهای مختلف آن از نظر مسائل اجتماعی، اقتصادی و … فکر کنیم.

زالی ادامه داد: اغلب مدارس از حداقل‌‌‌های زیرساختی حتی یک دستشویی بهداشتی برخوردار نیستند همه مدارس فقط مدارس منطقه یک تهران نیستند، در جنوب شهر تهران بسیاری از مدارس از حداقل‌‌‌های بهداشتی هم برخوردار نیستند، جمعیت دانش آموزی متراکم تری و مشکلات اقتصادی بیشتری هم دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در تهران برای اینکه بهتر اپیدمی‌کرونا را مدیریت کنیم باید قدرت ردیابی و شناسایی افراد ناقل و بیمار را بیشتر کنیم و به خصوص برای اینکه از شکل گیری خوشه‌‌‌های بیماری جلوگیری کنیم باید ظرفیت تست را افزایش دهیم، تست باید متداول تر شود چون سیستم غربالگری تهران رشد بهتری داشته است باید مراکز جامع سلامت را افزایش دهیم و این مراکز را بیش از گذشته به امکانات تست مجهز کنیم.

وی گفت: هیچ جای دنیا از همه افراد تست کرونا نمی‌گیرند اما باید با افزایش ظرفیت تعداد بیشتری از افراد در معرض خطر و آسیب پذیر تست شوند. سیستم بیماریابی باید تقویت شود. هر چه دامنه مصادیق تست بیشتر شود و بیماریابی تقویت شود، مدیریت این بحران بهتر می‌شود.

ارزیابی ادارات در میزان اجرای دورکاری

زالی در مورد رعایت مصوبه دورکاری در تهران گفت: استانداری تهران مشغول تحقیقی در این مورد است که چند درصد ادارات استان این مصوبه را اجرا کرده اند، منتظر اعلام نتیجه این بررسی هستیم و با توجه به اهمیت این موضوع برای وزارت بهداشت، تیم‌‌‌های برای بررسی این موضوع بسیج می‌شود، سازمان‌‌‌های نظارتی هم ورود کرده اند و ارزیابی میدانی می‌کنند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران افزود: در مورد عزاداری‌‌‌های ماه محرم، پروتکل ملی بر اساس پروتکل‌‌‌های ابلاغی با همکاری دستگاههای دیگر برای نظارت بر اجرای این پروتکل‌ها اقدام می‌کنیم اما پیشنهاد ما این است که با همکاری صاحبان فرآیند برگزاری عزاداری‌ها به صورت متعهدانه استفاده شود زیرا هیچ کس به اندازه خود آنها در اجرای این پروتکل‌ها موثر نیست و اگر متعهدانه وارد شوند بسیار موثر است و اگر هیئتی نتواند پروتکل‌ها را اجرا کند اگر اقدام به برگزاری مراسم کند جان افراد زیادی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

خستگی تیم درمان

وی گفت: ۶ ماه از اپیدمی‌کرونا گذشته است، تیم درمانی در بیمارستانها قبل از کرونا نیز با مشکلات و کمبودهای زیادی مواجه بودند، تعداد نیروهای تخصصی پزشکی و پرستاری در شرایط عادی هم کم بوده است حتی اگر کرونا نبود، تیم‌‌‌های درمان تحت فشار سنگین کاری بودند و بعد از کرونا این فشار کاری چندین برابر شده است، تعداد زیادی از این همکاران برای مدت‌‌‌های طولانی کارانه نگرفتند، تعداد زیادی به علت کمبود حقوق انگیزه کافی کاری نداشتند.

زالی گفت: این لشکر خسته نیروهای درمانی با رشادت‌ها و غیرت و فداکاری که انجام دادند تا امروز به وظیفه شان عمل کردند باید از این افراد خستگی زدایی کنیم، به آنها کمک کنیم تا اندکی استراحت کنند تا بتوانند نیروی خود را بازیابند اگر بتوانیم میزان ورود بیمار به بیمارستانها را کم کنیم فرضت بازتوانی به کادر درمان می‌دهیم. تعداد زیادی از نیروهای بیمارستانها بیمار شده اند و مثلا در یک بخش بیمارستانی که پنج پرستار دارد وقتی دو پرستار بیمار می‌شوند فشار کاری آنها به سه نفر دیگر تحمیل می‌شود و این مساله بار خستگی آنها را بیشتر می‌کند.

روی خط خبر

 • حمید ذوالفقاری «سرپرست مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی» شد
 • دیدار دادستان تهران با وزیر اطلاعات
 • معاون استاندار خوزستان: مرز شلمچه برای زائران اربعین بسته است
 • کیفیت هوای پایتخت خطرناک شد
 • استانداران منتخب سمنان، یزد و اردبیل از دولت رأی اعتماد گرفتند
 • زنگ خطر افزایش کرونا در تهران
 • حادثه آتش سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خود کفایی سپاه
 • دستور مهم رئیسی به بانک مرکزی درباره منابع ارزی خارج از کشور
 • فعالیت‌های تجاری فرانسه کمتر از حد انتظار شد
 • تیراندازیِ مرگبار در پی نزاع خانوادگی در تنسیِ آمریکا
 • پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش واریز نشد
 • ماجرای آزار جنسی کودک اهری توسط معلمش
 • قیمت سکه ۴ مهر ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیون و ۷۶۰هزار تومان رسید
 • ارزش سهام عدالت افزایش یافت
 • رئیسی خطاب به سفیر انگلیس: همکاری کشورها باید بر اساس احترام متقابل باشد
 • صف طولانی بنزین و سهمیه بندی سوخت در انگلیس
 • “قارچ سیاه” ارمغان مصرف بی‌رویه “کورتون”/ اینفوگرافیک
 • وضعیت خطرناک هوای منطقه ١٩/ تهران تا ساعتی دیگر غرق گرد و غبار شدید می‌شود
 • فرود اضطراری یک هواپیمای آمریکایی در فرودگاه آتن
 • پلمب دفتر مسافرتی متخلف در قم با ورود سازمان بازرسی در پی اخلال در نظم فرودگاه امام خمینی (ره)
 • تصاویری از انتخابات آلمان
 • کرونا عزت‌الله مهرآوران را راهی بیمارستان کرد
 • حکم بازداشت شرکت‌کنندگان در نشست اربیل
 • مذاکره اسرائیل با آمریکا برای طرح جایگزین برجام، در صورت بن بست در مذاکرات وین
 • درگذشت سیامک اطلسی، بازیگر، به علت کرونا
 • عذرخواهی وزیر راه از زائران اربعین
 • جزئیات سرقت ۱۰۰ میلیارد تومانی از گاوصندوق طلایی
 • چگونه رمز کارت سوخت فراموش شده را پیدا کنیم؟
 • محل خاکسپاری پیکر علامه حسن‌زاده آملی مشخص شد
 • یک کشته و 40 زخمی‌در تجمع زائرن در شلمچه/فیلم
 • 16 شهریور- حامد