زالی: ابتلای 145 هزار پرستار به کرونا

    کد خبر :870091

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که بیش از ۱۵۵ پرستار در اقصی نقاط کشور به مقام شهید مدافع سلامت نائل آمده اند، گفت: این عزیزان برای صیانت از مردم جان خود را به آتش کرونا کشیدند تا از درد و رنج مردم در این پاندمی عالم‌گیر بکاهند.

به گزارش ایرنا دکتر علیرضا زالی در آیین تکریم از مقام پرستار، نامگذاری روز پرستار همزمان با ولادت حضرت زینب سلام الله علیها، قهرمان کربلا را بسیار درخشان و نویدبخش برای جامعه پرستاری توصیف کرد.

وی افزود: حضرت زینب سلحشورانه حرکت پرشور امام حسین (ع) را ادامه داد، صفات و فضایل ایشان و نامگذاری روز پرستار همزمان با ولادت این بانوی قهرمان نشان از جایگاه والای پرستاری دارد.

زالی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت نامگذاری روز پرستار همزمان با ولادت بانوی قهرمان کربلا اظهار کرد: طبق فرمایشات رهبر انقلاب ظرفیت بالای روحی و اخلاقی حضرت زینب (س) به عنوان بانوی مجتهده و قهرمان و نامگذاری روز ولادت ایشان با روز پرستار حامل پیام های مهمی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: بحران کرونا نشان داد که پرستاران ایران اسلامی پیشتازان عرصه ایثارگری هستند، پرستاران در سخت ترین شرایط صبورانه تن بر آتش کرونا زدند و از جان مایه گذاشتند.

وی با بیان این که در روزهای سخت نبرد با کرونا و در شرایطی که حتی تامین وسایل حفاظتی تبدیل به یک بحران شده بود، پرستاران صحنه دفاع از مردم را خالی نکردند، گفت: در روزهایی که ترس و اضطراب ناشی از کرونا انسان ها را ناگزیر به رعایت فاصله گذاری اجتماعی کرده بود، پرستاران جایگاه ممتاز خدمت رسانی را ترک نکردند.

زالی با اشاره به جانفشانی پرستاران در سخت ترین روزهای کرونایی تاکید کرد: بخش کثیری از شهدای عرصه سلامت را جامعه پرستاری تشکیل می دهند، از خودگذشتگی این عزیزان ستودنی و غرورانگیز است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بالغ بر ۱۵۵ پرستار در اقصی نقاط کشور به مقام شهید یا شهیده مدافع سلامت نائل آمدند، این عزیزان برای صیانت از مردم جان خود را به آتش کرونا کشیدند تا از درد و رنج مردم در این پاندمی عالم گیر بکاهند.

وی ادامه داد: تا به امروز ۱۴۵ هزار پرستار نیز در کشور در عرصه خدمت به مردم به کرونا مبتلا شده اند، این عزیزان به معنای واقعی جانبازان حوزه سلامت هستند.

زالی با بیان این که کارنامه جامعه پرستاری کشور به‌رغم بی مهری ها و وعده های محقق نشده همچنان درخشان است، ادامه داد: پرستاران غیور این مرزوبوم در تمام بحران ها و روزهای سخت، همچنان با دل و جان به مردم خدمت رسانی کردند.

رییس دانشگاه گفت: کارنامه جامعه پرستاری در دفاع مقدس، روزهای سخت شکل گیری انقلاب اسلامی، مشحون خدمت گذاری است و اوج این افتخار آفرینی در کرونا خودنمایی کرد.

زالی با بیان این که امسال روز ارج گذاری به مقام شامخ پرستاران در شرایط متفاوتی در کشور و دانشگاه برگزار می شود، افزود: امید داریم در فضای امروز مطالبات پرستاران در بالاترین سطح محقق شود.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری خطاب به مسوولان و سیاستگذاران اظهار کرد: بی شک با توجه به تاکید موکد مقام معظم رهبری به دستگاه های اجرایی مطالبات ۱۰ و ۱۴ ساله نظام تعرفه گذاری در حوزه پرستاری به زودی محقق خواهد شد. مهر تایید این گام نوید بخش، پیام قاطع رییس جمهور در راستای عملیاتی شدن این مهم در هیات وزیران است.

به گفته زالی پرستاران شریف کشور در تحقق اجرای نظام تعرفه هرگز به دنبال منافع مالی نیستند بلکه، استقلال حرفه ای و حرکت به سمت عدالت در حوزه سلامت، صرفنظر از مزایای مالی، دستاورد سترگ جامعه پرستاری درپی اجرای نظام تعرفه گذاری است.

ضرورت اجرای قانون ضریب فوق العاده خاص، معافیت مالیاتی (خصوصا پرستاران بخش های کرونایی)، تعریف عنوان ایثارگری برای پرستارانی که در طول کرونا دچار سندرم های روانی و فیزیکی شده اند، استخدام و نظام یکپارچه متمرکز مبنی بر کرامت پرستاران و حفظ و ارتقا شان پرستاران از موارد مهمی بود که دکتر زالی به آن اشاره کرد و تحقق این مطالبات به حق را ضروری دانست.

رییس دانشگاه در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به روند کاری دشوار و تلخ نیروی ۸۹ روزه پرستاری اظهار کرد: سزاوار نیست تلاش افرادی که در روزهای سخت کرونایی برای خدمت رسانی به مردم به ناوگان سلامت کشور پیوستند و جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند، نادیده بگیریم و روند درمان جذب و تبدیل وضعیت این نیروها را به تعویق یا به طورکلی حذف کنیم.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان مبنی بر تسریع در روند جذب نیروهای ۸۹ روز اضافه کرد: طبق فرمایشات روشن و واضح رهبر انقلاب نمی شود. زمانی که به نیروی پرستاری و تکمیل کادر بهداشت و درمان نیاز داشتیم، این افراد با جان و دل در کنار ما باشند و امروز به راحتی از کنار تلاش های این عزیزان بگذریم.

تضمین امنیت شغلی و پایدار فرزندان برومند این مرزو بوم که در کسوت پرستاری لباس خدمت برتن کرده اند، تاکید دیگر دکتر زالی در این نشست بود. وی ادامه داد: تردید نداریم فضای حاکم دردولت و مجموعه مجلس شورای اسلامی با عصاره تکریم و رفع مشکلات پرستاران آمیخته است.

زالی در ادامه به فرمایشات عالمانه، دلسوزانه و مشوقانه رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: بن مایه این فرمایشات تحقق خواسته ها و حل مشکلات جامعه خدوم پرستاری است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، نسبت به اجرای طرح های نوآورانه وزارت بهداشت توسط دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، اعلام آمادگی کرد و در این طرح ها به مواردی همچون پرستار پیگیر که در دوران کرونا شکل گرفت و پرستاری جامعه نگر اشاره کرد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید