رکورد سرعت اینترنت در ژاپن شکسته شد

    کد خبر :829090

نیاز به اینترنت پرسرعت هیچگاه بیشتر از امروز احساس نمی‌شد. این نیاز تنها برای پخش زنده ویدیو یا استریم کردت بازی نیست. از کنفرانس‌های ویدیویی گرفته تا فعالیت آموزشی، جامعه انسانی هیچگاه تاز این اندازه به اینترنت وابسته نبوده است.

«بازتاب»؛ مهتاب جهاندار–اپراتورهای مخابراتی و شرکت‌های اینترنتی مشغول توسعه شبکه 5G و وای‌فای 6 هستند. مهندسین فعال در این حوزه اعداد به دست آمده برای سرعت اینترنت را ارتقا می‌بخشند، که نمونه بارز آن را می‌توان موسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات ژاپن (NICT) دانست که به تازگی موفق به ثبت رکورد جدیدی شده است.

سال گذشته همکاری محققان ژاپنی و انگلیسی موحب شکل گیری سریع‌ترین اینترنت جهان با سرعت 178 ترابایت بر ثانیه شد. رکوردی که حالا NICT موجب شده است کوچک به شمار بیاید. دانشمندان ژاپنی توانستند اتصال اینترنتی را پیاده‌سازی کنند که 2 برابر سریع‌تر از رکورد قبلی و رقمی بالغ بر 319 ترابایت بر ثانیه است.

التبه این رکورد آسان به دست نیامده است و NICT برای کسب آن مجبور به ایجاد نوآوری در خطوط انتقال داده بوده است. کار در ابتدا با طراحی یک فیبر نوری ایجاد شده است که 4 هسته‌ای بوده اما ضخامت مشابهی با یک کابل تک هسته‌ای دارد.  سپس از 522 کانال استفاده شده است که لیزرهایی با طول موج مختلف و مجهز به تقویت کننده‌های مبتنی بر عناصر معدنی کمیاب در آن می‌تابند. این آزمایش بسیار هزینه‌بر است.

NICT برای انجام این آزمایش عناصر محیط واقعی را در آزمایشگاه شبیه‌سازی کرده است. به عنوان مثال آن‌ها برای ایجاد یک ارتباط به طول 3001 کیلومتر، خطوط انتقال فیبر نوری را به صورت سیم پیچ در آوردند. همین موضوع سبب می‌شود که نویز کمتری ایجاد شده و کیفیت و سرعت سیگنال‌ها هنگام عبور از فیبر نوری کاهش پیدا نکند.

نیازی به گفتن نیست که این فناوری اینترنت هیچگاه در دنیای واقعی عملی نخواهد شد. هزینه‌های پیاده‌سازی این فناوری بسیار سنگین است، با این حال این آزمایش به نفع زیرساخت‌های اینترنت خواهد بود. بهبود زیرساخت‌های اینترنت در نهایت موجب افزایش کیفیت اینترنت کاربران خواهد شد، امری که انتظار می‌رود با معرفی 6G در آینده تا حد زیادی عملی شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید