رویترز: “ریال” ایران روی ریل تقویت قرار گرفت

    کد خبر :443494

خبرگزاری رویترز در گزارشی به تقویت ارزش ریال طی هفته‌های اخیر در ایران پرداخته است.

بر اساس این گزارش، بانک مرکزی ایران دخالت خود در بازار را برای تقویت ارزش پول ملی این کشور آغاز کرده و در هفته‌های گذشته ارزش ریال ایران در برابر ارزهای خارجی به میزان قابل توجهی تقویت شده است.

به گزارش رویترز اگر دولت ایران موفق شود ارزش ریال را در ماه‌های آینده نیز تقویت کند با این کار خواهد توانست تورم را مهار کرده، استانداردهای زندگی شهروندان خود را بهبود بخشیده و از فرار سرمایه از کشور جلوگیری کند.

یک کارشناس اقتصادی در تهران به رویترز گفته است: با تقویت ارزش ریال طی هفته‌های گذشته از نگرانی مردم از تاثیر تحریم‌های یکجانبه آمریکا بر اقتصاد کشور کاسته شده و انگیزه خرید دلار و دیگر ارزهای خارجی در میان مردم کاهش یافته است.”

بنا به گزارش رویترز ارزش ریال در برابر دلار که در اواخر اکتبر سال جاری میلادی بیش از 15 هزار تومان در برابر هر دلار آمریکا بود در روزهای گذشته با مداخلات و سیاست‌های جدید بانک مرکزی ایران به حدود 10 هزار و 500 تومان افزایش یافته است. ( این رقم امروز در تهران زیر 10 هزار تومان است.)

گروهی از تاجران و اقتصاددان‌های ایرانی به رویترز گفته‌اند بانک مرکزی ایران طی روزها و هفته‌های گذشته از منابع ارزی خود به بازار تزریق کرده و نه تنها در داخل ایران بلکه در کشورهایی چون عراق و امارات (دوبی) هم این کار را انجام داده است.

در ماه مارس سال جاری میلادی صندوق بین‌المللی پول در گزارشی میزان ذخائر ارزی ایران را حدود 100 میلیارد دلار ارزیابی کرده است، این رقم بدان معناست که دولت ایران دست بازی برای مدیریت نرخ ارز و مدیریت بازار در جهت حفظ ارزش ریال ایرانی را دارد.

به نوشته رویترز، افزایش ارزش ریال ایران و رساندن نرخ برابری آن از 19 هزار تومان در ماه سپتامبر گذشته به حدود 10 هزار تومان در ماه دسامبر – در عرض کمتر از 3 ماه – خبر و اتفاق خوبی برای دولت و اقتصاد ایران است که در صدد مقاومت در برابر آثار تحریم‌های مالی و بانکی آمریکاست

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید