روند قابل ملاحظه‌ واکسیناسیون در مشهد

    کد خبر :833353
روند قابل ملاحظه‌ واکسیناسیون در مشهد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه هنوز خبری مبنی بر تعطیلی مشهد اعلام نشده، گفت: حتی محدودیتی در خصوص عدم فعالیت تورها و ممنوعیت مسافرت اعمال نشده است. متاسفانه شاهد برگزاری اردوهایی هستیم که برخی موسسات آن را بر پا کرده و از سایر استان‌ها مسافر به مشهد می‌آورند.

به گزارش ایسنا؛ مهدی قلیان ظهر امروز در مراسم افتتاحیه مراکز واکسیناسیون کرونای شماره ۲ و ۳ دانشگاه آزاد اسلامی مشهد که در سالن ورزشی شهید جوانمرد قصاب همین دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: واکسیناسیون در مشهد روند قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. آمار تزریق واکسن قبل از بازگشایی چنین مراکز کمکی در هر روز ۳۵ هزار نفر بود.

وی افزود: اما امروز با ایجاد مراکز واکسیناسیون در دانشگاه فرهنگیان، آزاد و دانشگاه علوم پزشکی پیش‌بینی می‌شود به رکورد تزریق ۶۰ هزار دوز واکسن کرونا در هر روز برسیم. همچنین سهم واکسیناسیون در خراسان رضوی در هر روز ۸۰ هزار دوز است که شامل ۴۰ هزار دوز کووبرکت و ۴۰ هزار دوز سینوفارم است. با توجه به اعلام واکسیناسیون برای گروه‌های سنی، فرایند واکسیناسیون با سرعت کنونی روند بهتری خواهد یافت.

مشهد در زمینه واکسیناسیون از کشور جلوتر است
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: تاکنون حدود ۱۶ درصد از جمعیت گروه‌های هدف واکسینه شده‌اند که این امر سبب شده یک درصد از فرایند واکسیناسیون کشور جلوتر باشیم. در صورتی که تحویل واکسن به خوبی صورت گیرد، تا پایان آبان ماه همه گروه‌های هدف واکسن دریافت خواهند کرد.

قلیان با اشاره به اینکه مشهد از نظر تعداد بیماران بستری شده وضعیت خوبی ندارد، تصریح کرد: روزانه ۴۰۰ نفر در مشهد بستری می‌شوند؛ در حالی که ترخیص بیماران با این تعداد نیست؛ در نتیجه رسوب بیمار در بیمارستان‌ها زیاد است. همچنین راه‌اندازی ۶۰۰ تخت پشتیبان برای بیمارستان‌های مشهد در حال تکمیل است

وی با تاکید بر اینکه کادر درمان و دانشگاه در راستای درمان بیماران هیچ‌گاه عقب نخواهند کشید، خاطرنشان کرد: کادر درمان تا زمانی که توان داشته باشد به مردم خدمت خواهد کرد اما از مردم خواهش می‌کنیم کرونا را جدی بگیرند.

با تالارها و اماکن ورزشی برخورد می‌شود
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از دو روز قبل با دستور استاندار خراسان رضوی و فرماندار مشهد به شدت با تالارها و اماکن ورزشی فعال برخورد می‌شود. متاسفانه توان مقابله ما محدود و سرعت پلمب کردن‌ها پایین است. با این حال تنها در شب گذشته بیش از ۱۰۰ پلمب در مشهد اعمال شد.

قلیان افزود: در حال حاضر در مرکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد مشهد ۲۰ تیم مستقر شده است. همچنین نزدیکی این مرکز به یک سوله مجاور، قابلیت افزایش توان واکسیناسیون را ۲ برابر کرده است. با توجه به این شرایط مرکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد و مرکز مهر کوهسنگی جزو بزرگترین مراکز واکسیناسیون در مشهد است. یکی از مزایای این مرکز نسبت به مرکز مهر کوهسنگی، نبود ترافیک در خیابان‌های اطراف و هم کف بودن آن است.

آغاز واکسیناسیون دانشجویان رشته‌های غیربالینی از ۱۵ شهریور ماه
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم‌اکنون واکسیناسیون تمام اساتید حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها آغاز شده است. دانشگاه فردوسی مشهد واکسیناسیون خود را انجام داد و از امروز واکسیناسیون اساتید دانشگاه آزاد را آغاز خواهیم کرد. از دانشگاه‌های غیرانتفاعی نیز لیست اساتید را درخواست کرده‌ایم تا فرایند واکسیناسیون برای این افراد را هم آغاز کنیم.

وی ادامه داد: واکسیناسیون دانشجویان بالینی و پیراپزشکی نیز آغاز شده و در حال تکمیل است. با توجه به قول وزارت بهداشت واکسیناسیون دانشجویان سایر رشته‌های نظری و غیربالینی از ۱۵ شهریور ماه آغاز خواهد شد. با این حال ممکن است شروع سال تحصیلی تا پایان روند واکسیناسیون به تاخیر بیفتد.

قلیان اظهار کرد: طرح شهید سلیمانی طرحی مردمی است و همراهی مردم به عنوان بسیج جامعه در راستای اطلاع‌رسانی، حمایت از یکدیگر و مساوات بسیار موثر خواهد بود. در ادامه این طرح در مشهد از نیروهای بسیج در زمینه رهگیری‌ها و رپید تست‌ها استفاده کردیم که در این زمینه بسیار موفق بودیم. به ازای هر یک نفر pcr مثبت، از ۵ نفر از اطرافیان آن‌ها تست سریع گرفتیم تا چرخه انتقال ویروس را از بین ببریم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: برای کمک به بیمار و خدمات بهیاری از افراد غیر متخصص در این زمینه استفاده کردیم. این کمک بهیاران باعث می‌شوند تا خستگی در تن کادر درمان باقی نماند. هرچند این افراد در کمک به بیماران متخصص نباشند اما در روحیه دادن به بیمار و کمک به کادر درمان موثر هستند.

وی اضافه کرد: در زمینه کیت‌های تشخیصی هیچ مشکلی نداریم و در روز گذشته از این نظر کاملا تامین شده‌ایم.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید