معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به سرعت بالای انتشار سویه جدید ویروس کرونا، واکسیناسیون همچنان از مهم‌ترین عوامل پیشگیری شیوع این بیماری در کشور و استان است.

سید محمدرضا طالبی، امروز دوشنبه ۱۹ دی در نشست قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا استان اظهار کرد: با توجه به سرعت انتقال ویروس کرونا باید اقدامات پیشگیرانه در دستور کار قرار گیرد.

وی بر لزوم اطلاع‌رسانی برای ایجاد حساسیت در جامعه تأکید کرد و گفت: رعایت دستورالعمل‌ها، استفاده از ماسک و پرهیز از تجمعات ضروری است تا بتوانیم اثرگذار باشیم و سطح ابتلا به ویروس را در استان کاهش دهیم.

معاون استاندار بیان کرد: برگزاری منظم جلسات ستاد مقابله با کرونا در شهرستان‌ها لازم است لذا فرمانداران موظف هستند ضمن تشکیل جلسات ستاد مقابله با کرونا تصمیمات لازم را برای پیشگیری اتخاذ کنند.

وی با اشاره به ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در محیط‌ های آموزشی گفت: اقلام بهداشتی برای مدارس با رعایت عدالت توزیعی در اسرع وقت تهیه و توزیع شود و تأمین و توزیع ماسک برای دانش‌آموزان مدارس روستایی مورد تأکید است.

طالبی با بیان اینکه همچون گذشته رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون برای نرسیدن به پیک خطرناک کرونا مورد تأکید است، یادآور شد: انتظار می‌رود دستگاه‌های اجرایی اقدامات لازم برای کنترل بیماری را تقویت کرده و بُعد پیشگیری و مقابله‌ای در دستور کار قرار گیرد.

معاون سیاسی استاندار گفت: مدیران واحدهای تولیدی، کسبه و اصناف به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ملزم شوند و در این زمینه بازرسی و نظارت تشدید شود.

طالبی با بیان اینکه تردد دانشجویان غیر بومی به استان می‌ تواند عاملی برای انتقال بیماری باشد، افزود: مدیران دانشگاه‌ های استان ضمن بررسی وضعیت ابتلای دانشجویان به کرونا قبل از شروع امتحانات موضوع تردد دانشجویان غیربومی را رصد کنند و اقدامات لازم در دستور کار قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه رعایت دستورالعمل های بهداشتی به خصوص در اماکن سربسته مورد تأکید است، تصریح کرد:  دانشگاه علوم پزشکی با کمک رسانه‌ها نسبت به توجیه، آگاهی‌ بخشی و اقناع‌ سازی متولیان برگزاری مراسم اقدام کند.

به گفته وی؛ نیاز است دانشگاه علوم پزشکی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی متناسب با رنگ‌بندی‌های جدید اقدام لازم را انجام دهد.

معاون سیاسی استاندار با تأکید بر لزوم افزایش سطح واکسیناسیون گروه‌های هدف، افزود: فعال‌سازی مراکز واکسیناسیون، ارائه خدمات لازم، ترغیب و تشویق شهروندان به تزریق دُز یادآور واکسن کرونا با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها در دستور کار قرار گیرد.

طالبی با اشاره به نارضایتی‌هایی که از سوی مردم درباره نحوه خدمات‌رسانی در بیمارستان ولی عصر(عج) بیرجند مطرح شده، گفت: حضور مداوم رئیس بیمارستان در رصد نارسایی و نارضایتی‌ها الزامی است و این موضوع باید پیگیری شود.

طالبی اظهار کرد: بازدیدهای سرزده و به‌صورت ناشناس از بیمارستان‌های استان انجام می‌شود تا نحوه خدمات‌ دهی به مردم به‌طور میدانی بررسی شود.

وی بر پرداخت به موقع معوقات و کارانه کادر درمان نیز تأکید کرد و افزود: توجه به آرامش روانی بیماران در فضاهای درمانی با تسهیل خدمات مورد توجه قرار گیرد.

ایسنا/