جدیدترین اخبار
4 فروردین 1399 ساعت 10:30 اجتماعی کد خبر :700313

روزانه چند آزمایش کرونا در کشور انجام می‌شود؟

دکتر علیرضا بیگلری درمان و پاراکلینیک کشور ایجاد شد افزود: انستیتوپاستور ایران همواره یار دیرین روز‌های سخت در کشورمان بوده و طی یک قرن گذشته در مبارزه با بیماری‌ها در نوک پیکان قرار داشته و توانسته بسیاری از بیماری‌های همه گیر از قبیل: طاعون، وبا، آبله و ده‌ها بیماری دیگر را کنترل و ریشه‌کن کند این بار هم حدود ۲ ماه قبل از اینکه موارد بیماری در ایران آغاز و شناخته شود، طراحی کیت‌های آزمایشگاهی را آغاز کرد.

به گزارش ایرنا، وی اضافه کرد: اینکه بدانیم چه نوع آزمایشی انجام بدهیم مهم بود به دلیل آنکه آزمایش‌های هر کشوری باید با شرایط آن کشور تناسب داشته باشد تا عملیاتی و قابل اجرا شود.

این مسؤول ادامه داد: از همان شروع بیماری کرونا، آمادگی برای راه اندازی آزمایشگاه کرونا وجود داشت که اولین آن‌ها در قم و اراک ۲ شهری که موارد اولیه بیماری در آن‌ها ظهور و بروز کرد، راه اندازی شد.

بیگلری افزود: این مرکز در مبارزه با بیماری کرونا در ۲ راستا شروع به حرکت کرد و ظرفیت تشخیص در انستیتوپاستور افزایش یافت به‌طوری‌که در مرحله اول فقط امکان روزانه ۶۰ آزمایش وجود داشت که این ظرفیت به تدریج تا ۳۰ برابر افزایش پیدا کرد.

وی اظهار داشت: در زمان حاضر با کار‌های انجام گرفته این ظرفیت به حدود ۲ هزار آزمایش در روز رسیده که عدد خیلی بزرگی است که حتی دانشگاه استنفورد تست روزانه یک هزار مورد را هدفگذاری کرده بود در حالی که کشورمان در کمتر از ۲ هفته توانست به میزان یاد شده در انستیتو پاستور برسد.

رییس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: بر این اساس برای انجام بهینه کارها، ۵۶ آزمایشگاه کرونا در اقصی نقاط کشور راه‌اندازی و وسایل اختصاصی مهم نیز در اختیار آن‌ها قرار داده شد، بطوریکه اکنون به صورت یک شبکه قوی و منسجم عمل می‌کند.

وی اضافه کرد: هم اکنون در شهر‌های تبریز، اصفهان، شیراز، زاهدان، زنجان، تهران این نوع آزمایش به صورت شبکه‌ای منظم انجام می‌شود که این کار مورد تحسین کارشناسان سازمان بهداشت جهانی نیز قرار گرفته است.

بیگلری افزود: در زمان حاضر یک شبکه منسجم آزمایشگاهی در کشور وجود دارد و با توجه به هدف گذاری‌ها این تعداد افزایش خواهد یافت و به عبارتی دیگر ظرفیت روزانه تست این بیماری حداقل به ۲ یا ۳ برابر خواهد رسید که در این راستا به کیت‌های بیشتری نیاز داریم.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: تا کنون کیت‌هایی تشخیص بیماری کرونا، بیشتر اهدایی بودند و اجزا آن‌ها از کشور‌های دیگر خریداری شده، اما با فراخوانی که داده شد بیش از ۵۳ شرکت فناور اعلام آمادگی و از بین آن‌ها ۲ شرکت تاییدیه لازم را دریافت کردند که می‌توانند روزانه تعداد زیادی کیت تحویل دهند.

وی یادآوری کرد: در خصوص ساخت کیت پس از ارزیابی‌هایی که انجام گرفت ۲ شرکت دیگر هم با برطرف کردن نواقصی که دارند تا ۲ هفته دیگر کیت‌هایی را به مقدار کافی در کشور عرضه خواهند کرد.

دیگران می خوانند:
تصویری که جهان کرونا زده مشتاق دیدن آن بود/ فیلم

بیگلری با اشاره به اینکه با بروز بیماری کرونا در کشور و در بطن این تهدید ۲ فرصت ایجاد شد افزود: یکی اینکه شبکه قوی و منسجم آزمایشگاهی مولکولی در اقصی نقاط کشور شکل گرفت و دیگری اینکه تولید کیت‌هایی که واقعا جرات و جسارت می‌خواست، در کشور رقم خورد و این مهم مدیون دانشمندان و فناوران جوان کشورمان است که واقعا افتخار آفریدند.

رییس انستیتو پاستور ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در ارتباط با تامین کیت‌های تشخصی کرونا نیز ادامه داد: با تلاش‌های انجام گرفته کیت‌های موجود نیاز کشور را برای ماه‌ها و هفته‌های آتی تامین می‌کند که علاوه بر آن طی چهار هفته آینده کیت‌های تولید داخل وارد چرخه مصرف خواهد شد که بطور کامل وضعیت با ثبات‌تری خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: در ارتباط با مطالب ارائه شده در فضای مجازی درخصوص گروه‌های خونی و میزان مقاومت افراد به این نوع بیماری نیز باید گفت که نمی‌توان به این موضوع به طور کامل استناد کرد.

بیگلری افزود: هم اکنون هیچ نمونه آزمایشگاهی پشت نوبتی وجود ندارد و ۷۰ تیم آزمایشگاهی وظیفه پاسخگویی به آزمایش‌های افراد مشکوک را برعهده دارند.

به گفته وی، انستیتو پاستور وظایف دیگری از قبیل: آموزش به آزمایشگاه‌های جدید را برعهده دارد که با دقت کنترل می‌شوند و مهمتر از این توزیع و تقسیم مواد لازم بین استان‌ها را بخوبی انجام می‌دهد.

کنترل بیماری به رفتار مردم بستگی دارد

رییس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه کنترل بیماری کرونا به نحوه رفتار مردم بستگی دارد افزود: ۲ هفته تعطیلات نوروزی فرصت طلایی است که همکاری مردم و ماندن آنان در خانه و پرهیز از اجتماعات می‌تواند به کاهش موج بیماری در کشور منجر شود، در غیر این صورت تا پایان اردیبهشت تداوم خواهد داشت.

این مسؤول با اشاره به دست ساز بودن ویروس کرونا نیز ادامه داد: در زمان حاضر انستیتو پاستور ایران بر ژنوم ویروس کرونا کار می‌کند که همانند ویروس ووهان چین بوده و در این میان نکته با اهمیت بررسی و مطالعات ژنوم ویروس در داخل کشور به لحاظ جغرافیایی و تغییرات احتمالی آن مورد توجه قرار گرفته است.

بیگلری افزود: نمی‌توان با قاطعیت گفت: این ویروس طبیعی و یا غیر طبیعی است چرا که این موضوع به بررسی بیشتری نیاز دارد و ازطرفی این رخداد درس بزرگتری برای جامعه داشت و اینکه کشورمان باید برای هر اتفاقی آماده باشد چرا که تکنولوژی بیمار‌ی ها متفاوت شده و این زنگ خطری برای رویارویی با بیوتروریسم است.

این مسؤول در ارتباط با ساخت واکسن این نوع ویروس نیز گفت: کرونا یکی از ناشناخته‌ترین ویروس‌ها در جهان به شمار می‌رود که اکنون بسیاری از کشور‌ها همانند چین، کره جنوبی و آمریکا برای ساخت واکسن آن اقدام کرده اند و در ۱۰۰ سال گذشته چنین بیماری حادی وجود نداشت.

وی اضافه کرد: هم اکنون همت اصلی کشور‌های دنیا برای خروج از وضعیت فعلی ساخت واکسن مورد نیاز است که در زمان حاضر کشور چین نیز کار‌های انجام داده که برای اثر بخشی و تاثیر آن باید منتظر ماند.

دیگران می خوانند:
آخرین وضعیت ترافیکی جاده‌‌های کشور در ۲۸ مهرماه

بیگلری افزود: انستیتو پاستور ایران نیز یکی از اعضای شبکه جهانی است که ساخت واکسن را آغاز کرده و به دلیل آنکه شناخت کاملی از این ویروس وجود ندارد این روند به مراتب طولانی‌تر خواهد بود وحتی در صورت تولید واکسن و ورود آن به بازار جهانی کارآیی ۱۰۰ درصدی را نخواهد داشت تا اینکه به مرور زمان واکسن‌های موثرتری تولید شود.

وی اضافه کرد: داروی کاملا موثری برای درمان وویروس وجود ندارد و اغلب درمان در ایران حفاظتی و نگهدارنده است و اصل مهم این است که مردم مبتلا نشوند و در واقع زنجیره بیماری قطع شود که این روند موجب می‌شود سیستم‌های درمانی تاب آوری بیشتری داشته باشند.

وی اظهار داشت: زیرساخت‌های درمانی کشورمان قابل قبول است و در این میان کادر بهداشتی با فداکاری بی نظیری در حال انجام وظیفه هستند و به این مهم باید توجه داشت که کشورمان با وجود تحریم در حال درمان بیماران است درحالی که کشور‌های دیگر چنین وضعیتی ندارند.

بیگلری افزود: مستندترین و معتبرترین داروی مورد استفاده برای این بیماری متعلق به کشور چین است که اعلام کرده با مکانیزمی که دارد بر ویروس همخوانی داشته و به احتمال زیاد همین دارو طی هفته‌های آتی وارد کشورمان شود که بلافاصله کار آزمایی بالینی آن انجام می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: باید روحیه همبستگی اجتماعی ایجاد و توجیه مردم و آموزش‌ها برای بروز چنین وقایعی انجام گیرد و در این میان بسیاری از جوانان مدعی اند به چنین بیماری مبتلا نمی‌شوند که باور غلطی است و وقایع اخیر ۱۰ ساله نشان داده چنین بیماری‌هایی تکرار خواهد شد.

به گفته این مسؤول، انستیتوپاستور ایران در ۲ مکان کشور ۲ شعبه دارد یکی در روستای اکنلو در استان همدان که کانون آموزش بیماری‌های منتقله از جوندگان است که سازمان جهانی بهداشت اقدامات خود را در این مکان انجام می‌دهند و برای آموزش کارکنان هرسال، ده‌ها نفر از ده‌ها کشور حضور می‌یابند و آموزش می‌بینند و دیگری یک پژوهشکده هم در شمال کشور در آمل واقع شده که به بیماری‌های محیطی می‌پردازد.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت طبق آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور و فوت ناشی از آن در حد فاصل ظهر شنبه تا یکشنبه بر اساس یافته‌های آزمایشگاهی، ۱۰۲۸ مورد جدید دیگر ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و جمع مبتلایان به ۲۱ هزار و ۶۳۸ بیمار رسید.

تاکنون ۷ هزار و ۹۱۳ نفر در کشور بهبود یافته‌اند و متاسفانه با جان باختن ۱۲۹ نفر از بیماران، در حد فاصل این گزار با گزارش قبلی، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری در کشور به ۱۶۸۵ نفر رسید.

بر اساس آخرین آمارها، حدود ۶۸ درصد از جان باختگان افراد بالاتر از ۶۰ سال هستند و این نشان می‌دهد که باید توجه بیشتری به سالمندان در شرایط فعلی انجام دهیم.

Ad

روی خط خبر

 • قیمت طلا، دلار، یورو، سکه و ارز
 • ترافیک سنگین در آزادراه قزوین_کرج_تهران
 • نحوه دریافت برخط «تاییدیه تحصیلی» برای ثبت نام در دانشگاه
 • قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی
 • گوترش: برجام برای امنیت خلیج‌فارس حیاتی است
 • صید «ترال» به مدت دو سال ممنوع شد
 • وضعیت تهران در جهش سوم کرونا
 • انقضای تحریم تسلیحاتی ایران به معنای پایان تمام محدودیت‌ها نیست
 • روزنامه جمهوری اسلامی: با دناپلاس ۶۵۰ میلیونی و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی، مجلس در راس امور نمی شود/ شان خودتان را حفظ کنید
 • رهبر انقلاب به سران قوا برای عبور از شرایط کنونی اختیار کامل داده‌اند
 • جریمه ۴ میلیون دلاری شرکت آمریکایی به اتهام نقض تحریم‌ها علیه ایران
 • یاوه‌گویی‌های نماینده آمریکا در سازمان ملل درباره ایران
 • بازداشت زن دوچرخه سوار که در نجف آباد کشف حجاب کرده بود
 • حقوق بازنشستگان کشوری با افزایش‌های جدید امشب پرداخت می‌شود
 • کنکوری‌ها نگران اعزام به خدمت سربازی نباشند
 • فردا چهارشنبه آخرین مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن
 • مینو محرز:مقاومت ستاد کرونا در برابر تعطیلی سیاسی است نه علمی
 • رزمایش مشترک ارتش و سپاه /به پرواز در آمدن بمب افکن ها و پهپادهای بدون سرنشین
 • سقوط یک فروند پهپاد جنگ قره باغ در خاک ایران
 • حضور یک اثر ایرانی در جشنواره فیلم آنجلیکا
 • خودروهای بالای یک میلیارد تومان مشمول مالیات می‌شوند
 • آیا رئیس سابق جمعیت هلال احمر به حبس محکوم شده است؟
 • «مرثیه‌ای برای سمیرا» به اسپانیا رسید
 • قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده ۸ محصول سایپا انجام شد/ اسامی منتخبین فردا اعلام می‌شود
 • وزیر بهداشت: وقتی عده‌ای پول پارو کردند، کادر درمان در بیمارستان‌ها رنج جارو کردند
 • مصوبات جدید برای کنکور ۱۴۰۰ اعلام شد/ تأثیر سوابق و جدول منابع
 • قیمت دلار امروز 29 مهر ماه 1399 چقدر شد؟
 • قیمت بیت کوین در آستانه ۱۲ هزار دلاری شدن
 • حمله وزیر امور خارجه آمریکا به توئیتر
 • اظهارات تهدیدآمیز پمپئو درباره ارتباط کشورها با شرکت کشتیرانی ایران
 • Ad