جدیدترین اخبار
12 فروردین 1400 ساعت 14:28 روی خط خبر کد خبر :797532
برای چاپ کلیک کنید

روحانی: کمبود دانش مقامات آمریکایی نسبت به ایران خنده‌آور است

روحانی: کمبود دانش مقامات آمریکایی نسبت به ایران خنده‌آور است

رییس‌جمهور تاکید کرد: باید جمهوریت، اسلامیت و ایرانیت را حفظ کنیم. جمهوری اسلامی ایران سه پایه اساسی دارد که باید از آنها مراقبت کنیم و از شرایط خاصی که در اختیار مردم قرار گرفته است، بهره‌برداری و استفاده کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در شصتمین برنامه پویش جهش تولید در دومین پنجشنبه سال ۱۴۰۰ گفت: امروز شصتمین افتتاح پنج‌شنبه‌های ما مصادف با روز مهم و پربرکت جمهوری اسلامی ایران است. مردم می‌دانند تلاش‌هایی که برای نهضت‌های اسلامی از قبل مشروطه تا ۲۲ بهمن سال ۵۷ انجام شد، اگر بخواهیم ثمره این تلاش‌ها را جمع کنیم، میوه اصلی آن جمهوری اسلامی است که در ۱۲ فروردین متولد شد. این بالاترین ثمره از بهترین شجره در تاریخ کشور است.

وی با تاکید بر اینکه روز جمهوری اسلامی را باید به معنای واقعی کلمه پاس بداریم، اظهار داشت: باید جمهوریت، اسلامیت و ایرانیت را حفظ کنیم. جمهوری اسلامی ایران سه پایه اساسی دارد که باید از آنها مراقبت کنیم و از شرایط خاصی که در اختیار مردم قرار گرفته، بهره‌برداری و استفاده کنیم.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه ۶۰ جلسه از پنجشنبه‌های افتتاح از آغاز سال ۹۹ گذشته است، تصریح کرد: ما در آن زمان تصمیم گرفتیم، پنجشنبه‌های افتتاح را داشته باشیم. خدا را شاکریم که بدون وقفه و تعطیل از فروردین سال ۹۹ این طرح‌ها را ادامه دادیم و امروز در سال ۱۴۰۰ در شصتمین افتتاح هستیم.

اهم اظهارات رئیس جمهور را به نقل از ایرنا و فارس بخوانید؛

* این افتتاح تا آخرین روز دولت ادامه می‌آید. دو جلد از این افتتاح‌ها آماده شده و جلد سوم آن که مربوط به سال ۱۴۰۰ است، آماده می‌شود که نشان می‌دهد در دوران تحریم و فشارهای اقتصادی و همچنین کرونا مدیران، بخش خصوصی و فعالان اقتصادی و… موفق شدند و این همه طرح و پروژه را افتتاح کردیم.

*بیش از هزار هزار میلیارد تومان و طرح پروژه در این مدت افتتاح شده که نشان می‌دهد ایران زنده است و دشمنان هنوز قدرت ملت ایران و ایران بزرگ را درک نکرده‌اند.

*{با اشاره به شناخت اندک مقامات آمریکایی نسبت به ایران}: کمبود دانش مقامات آمریکایی نسبت به ایران عزیز خنده‌آور است. در ماه‌های اولیه کرونا که روزهای سختی بود، ترامپ به یکی از مقامات کشورهای دیگر گفته بود به خاطر شیوع کرونا حاضریم به ایران کمک کنیم و آن کمک، اهدای چهار ونتیلاتور بود که من به آن آقا گفتم هر چقدر ترامپ به ونتیلاتور نیاز دارد، حاضریم به آمریکا صادر کنیم.

*مقامات آمریکایی هنوز ایران را نشناختند، آنها قبل از انقلاب هم ایران را نمی‌شناختند و الان هم نمی‌شناسند. اگر یک بار این سرزمین طلایی را درک می‌کردند، به گونه‌ای دیگر رفتار می‌کردند. همانطور که مقام معظم رهبری گفتند، اگر آنها به برجام برگردند، ایران هم به تعهداتش برمی‌گردد، این یک معامله برد – برد است. ولی آمریکایی‌ها درک نکرده و از این فرصت استفاده نکردند. اکنون هم امروز و فردا می‌کنند و پیام‌هایی که ما از آنها داریم، نشان می‌دهد دولت جدید آمریکا هم با واقعیت ایران فاصله دارد.

*همه آنهایی که امروز در دنیا می‌گویند بالاترین توافق سیاسی برجام است و همه به آن افتخار می کنند، بدانند که بار سنگین این برجام بر دوش ملت بزرگ ایران بوده است.

*مردم ایران سرو قامت هایی هستند که در برابر فشارها و مشکلات ایستادگی کرده و می‌کنند. با کمک مردم و مدافعان سلامت از کرونا عبور خواهیم کرد و تا پایان سال، واکسن به اندازه کافی وارد کشور شده و تولید می‌شود، واکسیناسیون صورت می‌گیرد و از این بلا عبور می‌کنیم.

* تولید کشور امسال هم ادامه خواهد داشت، امسال سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها است. دولت این کار را می‌کند و بخش خصوصی این مسیر را ادامه می‌دهد. در سال گذشته که سال جهش تولید بود، ۳۶ هزار مجوز برای واحدهای صنعتی صادر شد. این در حالی بود که کل‌ واحدهای فعال صنعتی ۷۵ هزار واحد بودند و در برابر ۷۵ هزار واحد، ۳۶ هزار واحد جدید درخواست مجور کرده و به ۱۰ هزار واحد زمین لازم برای فعالیت داده شد.

*{با بیان اینکه کشور کارگاه تولید و فعالیت است}: امروز شاهد شصتمین پنجشنبه‌های افتتاح بودیم. بیش از چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح شد و نزدیک به ۱۳۰۰ نفر مشغول به کار شدند. در همه این طرح‌ها، مجریان آنها تقاضای سرمایه‌گذاری و توسعه بیشتر می‌کردند تا شرایط بهتری را داشته باشند.

*اگر پتروشیمی و صنایع معدنی نبود، با شرایطی که سال ۹۹ برای تامین ارز مورد نیاز کشور داشتیم حتما با مشکلاتی مواجه می شدیم، برای این می گویم که مردم با همه وجود از صنعت پتروشیمی و صنایع معدنی قدردانی کنند؛ البته دیگران هم در بخش های مختلف دارویی، صنایع غذایی، صنایع مربوط به لوازم خانگی، خودرو،‌ بخش کشاورزی و همه و همه سهیم و شریک بودند. همه جا فعالیت و صادرات هم بوده اما صادرات در پتروشیمی و در صنایع معدنی به عنوان دو رکن اساسی بوده است و اینها بیشترین ارز مورد نیاز را تامین کردند. کار بزرگ در بخش پتروشیمی و معادن انجام شده است، نها دشمن را مایوس و ملت را امیدوار کردند البته این مساله به معنای آن نیست که مردم مشکل و سختی ندارند. دوران جنگ است و در جنگ بمباران،‌ تخریب، مشکلات، سختی و مجروح داریم.

*امروز جنگ اقتصادی است که دشمنان آن را بر ما تحمیل کردند، ما آغازگر این جنگ نبودیم. ما حتی بعد از این که این جنگ به ما تحمیل شد، یک سال به تمام تعهدات خود عمل کردیم که این از لحاظ اخلاقی، سیاسی و تاریخی بزرگترین فخر ملت ایران است؛ زیرا به رغم این که طرف مقابل از تعهد خارج شد، یک سال تمام یعنی از سال ۹۷ تا ۹۸ صبر کردیم و از اردیبهشت ۹۸ کاهش تعهدات را شروع کردیم.

*آنهایی که امروز می گویند اول آمریکا آغاز کند یا ایران آغاز کند، به این نکته توجه کنند که ایران یک سال به تنهایی بار برجام را بردوش گرفت. در دو سال بعد هم بار عمده برجام بر دوش ما بوده است. همه آنهایی که امروز در دنیا می‌گویند بالاترین توافق سیاسی برجام است و همه به آن افتخار می کنند، بدانند که بار سنگین این برجام بر دوش ملت بزرگ ایران بوده است. ملت ایران به دنیا نشان داده که از لحاظ سیاسی، حقوقی و اخلاقی به تعهدات خود پایبند است و عمل می‌کند، دنبال صلح است و دنبال جنگ نیست. فعالیت‌های آن صلح آمیز است. فعالیت‌های هسته‌ای آن صلح آمیز است بنابراین کار بسیار عظیم و بزرگی بوده که ملت ایران انجام داده است.

*امروز نوبت ۱+۵ است که به وظیفه خود در این شرایط عمل کنند و بدانند که هر روز تاخیر به ضرر آنها است و هر روز زودتر در برابر قانون، مقررات و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل سر فرود بیاورند و در برابر عظمت ملت ایران تواضع کنند، به نفع آنها و جهانیان خواهد بود. ما راه تولید، توسعه، اخلاق و تعامل سازنده را تا پایان ادامه خواهیم داد.

{درباره گزارشی از روند مس کاتد طارم در قزوین} خوشحالم که این طرح امروز در استان قزوین شروع به کار می‌کند. هم به خاطر دوازدهم فروردین که روز جمهوریت، روز جمهوری اسلامی ایران و هم به خاطر این که امروز مردم شاهد افتتاح یک فعالیت معدنی ارزشمند در استان قزوین هستند تبریک می گوییم. همواره صنایع معدنی بسیار ارزشمند بوده؛ به خصوص در این ایام که وسیله ای برای مبارزه با دشمنان است و بخشی از ارز ما توسط صنایع معدنی تامین می‌شود.

{درباره گزارشی از طرح تکمیلی مجتمع صنعتی فولاد آلیاژی اسفراین } یکی از افتخارات دولت این است که تکنولوژی ساخت لوله های بدون درز وارد کشور شده است؛ چرا که نیازمند خرید لوله های بدون درز بودیم و امروز بخش بزرگی از نیازمندی ها به دست توانمند صنعتگران داخل تولید می شود. اسفراین یکی از آنها است و مراکز دیگری برای این کار داریم که تولید بسیار ارزشمندی است.

{درباره گزارشی از طرح خردایش در گل گهر سیرجان در استان کرمان} خوشحالیم که این پروژه بسیار مهم و سرنوشت ساز برای شرق کشور افتتاح شد. من اسم این خط را خط امید گذاشتم؛ چون مایه امید برای آبادانی شرق کشور خواهد شد. امروز استان کرمان و یزد از این خط بهره‌مند می‌شوند و در ادامه خراسان جنوبی، رضوی و اصفهان و در نهایت استان سیستان و بلوچستان می توانند از آب دریای عمان استفاده کنند. گل گهر، گل سرسبد در زمینه صنایع معدنی و احیای معادن است. گل گهر هم در کنسانتره و هم در گندله آهن و آهن اسفنجی نقش بسیار زیادی دارد و درصد قابل توجهی هم در تولید نقش دارد. امسال در سال پشتیبانی از تولید همه باید تلاش کنیم موانع را کم و پشتیبانی ها را برای تولید زیادتر کنیم.

{درباره گزارشی از فاز نخست منطقه ویژه اقتصادی گرمسار} این افتتاح ها موجب بهره برداری و آبادانی گرمسار می‌شود که در یک موقعیت استراتژیک قرار گرفته است؛ چرا که در کنار راه آهن و اتوبان‌های متعدد است که جایگاه خاصی دارند. امیدواریم از این منطقه ویژه به خوبی برای توسعه کشور و توسعه استان استفاده شود.

Ad

روی خط خبر

 • نامه رسمی قالیباف به روسای مجالس کشور‌های اسلامی
 • عربستان، امارات و کردستان عراق پنج شنبه را عید فطر اعلام کردند
 • خط و نشان دوباره ساترا برای رسانه های صوتی و تصویری/ در ماجرای حذف ویدئوی احمدی نژاد، ساترا مقصر بود یا آپارات؟
 • بیانیه دولت در خصوص عملکرد مدیریت ارزی بانک مرکزی
 • عربستانی ها پنجشنبه را عید فطر اعلام کردند
 • سعید محمد: برنامه ریزی کرده ایم که اعتماد را به بورس برگردانیم
 • تغییر ساعت داربی پایتخت
 • رئیس فراکسیون کارگری مجلس: حق مسکن به ۴۵۰ هزار تومان می‌رسد
 • ترافیک سنگین و نیمه سنگین در جنوب به شمال
 • آیت الله رئیسی صدها نفر را بازداشت کرد
 • ذوالنوری: هیچکدام از پاسخ های وزیر خارجه قانع‌کننده نبود/ نگران سکته ظریف در جلسه بودیم/ فیلم
 • پایان واکسیناسیون سالمندان ۸۰ سال به بالا/ اعلام زمان مراجعه سنین ۷۵ سال
 • پرواز فوق‌العاده “هما” به پاریس؛ تا سه روز دیگر/شرایط پذیرش مسافران اعلام شد
 • وحید قربانی مدیر ارتباطات و حوزه ریاست شرکت نفت ایرانول شد
 • رشد 140 درصدی تولید دو خودرو ساز داخلی کشور
 • راهکار روحانی برای از بین بردن کولبری
 • ربیعی: تاریخ ٢١مه در خصوص توافق بین ایران و آژانس، تاریخی مهم است
 • مینو محرز: مردم نگران تهیه و تزریق واکسن کرونا نباشند
 • تیراندازی در مدرسه ای در روسیه
 • سقوط یک فروند هواپیمای فوق سبک در اراک/ فوت 2 سرنشین
 • حمایت آمریکا از گفت‌وگوهای میان ایران و عربستان
 • هشدار نیروی دریایی سپاه به نیروهای آمریکایی
 • «مسعود ولدبیگی» یکی دیگر از بازیگران سریال مختارنامه درگذشت
 • یک زن موتورسوار در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد
 • هشدار نوبت بندی آب در تهران با ادامه مصرف بی رویه
 • قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
 • پخش گلدن گلوب ۲۰۲۲ از شبکه «ان‌بی‌سی» لغو شد
 • تولید واکسن ترکیبی آنفلوآنزا و کووید ۱۹
 • اولین محصول واکسن کوو ایران برکت رونمایی شد
 • قیمت نفت در ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
 • Ad