روحانی: هیچ‌چیز مقدم بر واکسن نیست/ هرجا واکسن باشد، پول آن را تأمین می‌کنیم

    کد خبر :799706

رئیس جمهور ضمن تأکید بر “هرجا واکسن باشد، پول آن را تأمین و وارد خواهیم کرد”، گفت: ‌بااین‌حال با تلاش‌های صورت‌گرفته واکسن‌های داخلی به ثمر خواهد نشست و به‌هرحال روسیاهی برای ذغال خواهد ماند.

حجت‌السلام حسن روحانی رئیس‌جمهور پس از افتتاح طرح‌های ملی دانش‌بنیان و فناورانه طی سخنانی گفت:‌این طرح‌ها ما را از واردات بسیاری از محصولات بی‌نیازی می‌کند. در بخش واکسن تحول بزرگی در کشور شاهد هستیم بویژه اینکه در برخی زمینه ها در غرب آسیا جزو اولین‌ها هستیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: پیش از این در فصل پاییز هر سال میلیون‌ها دوز واکسن آنفولانزا وارد می‌شد که در سال گذشته به دلیل ویروس کرونا کمی بر تقاضا در این حوزه نیز افزوده شد. این واکسن سالانه مورد نیاز ما است و همواره از خارج وارد می‌شد و اینکه امروز مراحل مختلف تولید داخلی آن طی شده و ما امیدواریم که در فصل پاییز بتوانیم از واکسن داخلی آنفولانزا بهره‌مند شویم جای افتخار است.

به گزارش تسنیم، وی افزود: روزی در ذهن ما این بود که در زمینه بهداشت و درمان هیچ فشار و تحریمی به ما وارد نمی‌شود. حتی آنهایی که در دنیا خیلی هم جلاد بودند دارو و درمان را مستثنی می‌کردند ولی ترامپ روی دست بسیاری از جلادان تاریخ زد و جنگی مثل جنگ شیمیایی و میکروبی را به ملت ایران تحمیل کرد. یک تحریم کامل و تمام عیار علیه ملت ما شروع کرد و دولت یاغی و ضدقانون آمریکا هیچ توجهی به شرایط ویژه کرونایی نداشت و حتی برای خرید آنفولانزا و کرونا هیچی تسهیلی برای ایران قائل نشد و ما برای جابجایی پول خرید واکسن کوواکس سختی‌های زیادی را تحمل کردیم.

روحانی گفت:‌ مردم ما در فشار و رنج و زحمت فراوانی در این سه سال قرار گرفتند اما اینکه ما در یک جنگ تمام عیار در برابر آمریکا به طور قطعی پیروز شویم از افتخارات ملت و دولت ایران و همچنین برای رهبر انقلاب است که از ابتدای مسیر ارشادات ایشان بسیار تاثیرگذار بود.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه کرونا امیدواریم که به نقطه‌ای برسیم که بتوانیم به توان داخلی خودمان تکیه کنیم، تصریح کرد: رسانه‌های ضد ایران القا می‌کنند که ایران به موقع نتوانست در زمینه واکسن اقدام کند در حالی که همه کشورها امروز گرفتار واکسن هستند و تولید واکسن در دنیا کم است. ما به شکل همزمان هم اقدام به موقع برای خرید و سفارش دادیم و هم اقدام به موقع در تولید داخلی این واکسن داشتیم ولی در عین حال کارشکنی‌های امریکایی‌ها موجب شد که نوبت ما در سبد کوواکس عقب بیفتد و فحش آن را باید به ترامپ بدهند. در حالی که رسانه‌های ضد ایران و ضد ملت ایران به دروغ عامل تاخیر در خرید واکسن را دولت و بانک مرکزی اعلام می‌کنند.

روحانی گفت: ما با کشوری قرارداد خرید واکسن بستیم ولی 10 میلیون دوزی که قرار بوده از این شرکت وارد کشور کنیم با کارشکنی آمریکایی‌ها قفل شده است. از هند چندین میلیون دوز واکسن خریدیم و پول آن را نیز واریز کردیم ولی به گفته خودشان قوه قضاییه آنها مانع صادر شدن این واکسن‌ها به ایران شد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: هیچ چیز مقدم بر واکسن نیست و ما هر جا واکسن باشد، پول آن را تامین و وارد خواهیم کرد. اما در عین حال ‌ با تلاش‌های صورت گرفته واکسن‌های داخلی به ثمر خواهد نشست و به هر حال رو سیاهی برای ذغال خواهد ماند و دو سه ماه دیگر که واکسن خارجی وارد شد و واکسن داخلی هم به تولید انبوه رسید رو سیاهی برای بدخواهان به همراه خواهد داشت.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید