جدیدترین اخبار
24 اسفند 1399 ساعت 12:56 روی خط خبر کد خبر :793351
برای چاپ کلیک کنید

روحانی: طرح انتقال آب خلیج فارس به رفسنجان تولیدات صنعتی را متحول می‌کند

روحانی: طرح انتقال آب خلیج فارس به رفسنجان تولیدات صنعتی را متحول می‌کند

رئیس‌جمهور گفت: طرح انتقال آب خلیج فارس یک تحول بسیار بزرگ برای شرق کشور و تحول بزرگی برای تولیدات صنعتی به ویژه در تولید مس به وجود می‌آورد.

حسن روحانی رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در آیین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در روز‌های بسیار مبارکی از ایام بعثت نبی مکرم اسلام تا میلاد باسعادت امام سوم شیعیان و امام چهارم قرار داریم، گفت: خوشحال هستیم که امروز یک طرح بسیار عظیم و بزرگ تاریخی در دولت دوازدهم انجام گرفته است و آن آبادانی منطقه شرق ایران است.

وی با بیان اینکه همیشه عدم تعادلی نسبت به شرق و غرب بوده است، افزود: شرق هم از لحاظ طبیعت، طبیعت سختی دارد و ما حتما باید منطقه شرق را آباد و این توازن را ایجاد کنیم. این امر، از لحاظ امنیت ملی و توسعه ایران بسیار مهم است.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه این طرح، یک طرح بزرگ و تاریخی است، خاطرنشان کرد: روز‌های اول دولت یازدهم برخی می‌گفتند اصلا این طرح قابل اجرا و عملیاتی نیست. الحمدلله این طرح آغاز شد و وزارت صمت و شرکت ها، وارد عمل شدند و سه فاز خط یک را تا امروز افتتاح کردیم. یک فاز در آبان افتتاح شد و دو فاز هم امروز افتتاح کردیم، آبی که به منطقه سیرجان و مس سرچشمه و اردکان یزد می‌رسد.

به گزارش دانشجو، روحانی ادامه داد: این مسیر باید ادامه پیدا کند و از خلیج فارس و دریای عمان به سمت خراسان جنوبی و مشهد الرضا برود که خط دوم است و خط سوم برای استان اصفهان و خط چهارم نیز از دریای عمان برای منطقه زاهدان_زابل در سیستان و بلوچستان می‌گذرد که تحول بسیار عظیم و بزرگی است.

وی با اشاره به اینکه ما امروز در ساخت پمپاژ‌ها خودکفا هستیم، افزود: درگذشته باید آن‌ها را وارد می‌کردیم، اما در دولت یازدهم و دوازدهم، در شرکت‌های دانش بنیان کار‌های بسیار بزرگ و عظیمی انجام گرفت. این طرح یکی از طرح‌های بسیار بزرگ و جزء آرزو‌های همه مسئولان از ابتدای انقلاب تا حال بوده است و امروز شاهد افتتاح هر سه فاز خط اول هستیم و عملیات اجرایی خط دوم و سوم و چهارم هم امروز آغاز شد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم، در آب و خاک نه یک جهش بلکه یک انقلاب بزرگ رخ داده است، تاکید کرد: کاری که ما در منطقه غرب و مرکز ایران و امروز در فلات مرکزی انجام می‌دهیم هم در خاک و هم در آب تحول بسیار عظیمی است که باید به طور مفصل برای مردم توضیح داده شود. یکی از طرح‌های عظیم همین شیرین سازی آب و منتقل کردن آن به مرکز ایران است.

روحانی تاکید کرد: در این زمینه یک اشکال اساسی در ذهن محیط زیست بود که اگر ما این آب را شیرین کنیم پساب آن به خلیج فارس بر می‌گردد و ممکن است به مرجان‌ها صدمه بزند. همه کشور‌های جنوبی دارند از این آب استفاده می‌کنند. البته محیط زیست ما سختگیری می‌کند و درست هم هست، زیرا محیط زیست مهم است.

وی افزود: البته وزارت خارجه ما مسئولیت سنگینی بر دوش دارد که باید در زمینه حفاظت محیط زیست خلیج فارس تلاش بزرگی انجام دهد. کشور‌های جنوبی همه دارند آب خلیج فارس را شیرین می‌کنند و پساب آن به داخل خلیج فارس برمی گردد که باید اقدام شود.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: البته ما در این طرح، کار بزرگی کردیم و مصوب و مشروط کردیم که در توسعه این طرح پساب آب شیرین کن‌ها به خلیج فارس ریخته نشود بلکه به دریای عمان که عمیق‌تر است و مشکلی ندارد بیاید که مقداری خرج ما را زیاد می‌کند، اما کاری است که برای محیط زیست ضروری است و باید انجام گیرد و جزء مصوبات طرح ما است.

روحانی بیان کرد: این را گفتم تا همه آن‌هایی که به حق در مورد محیط زیست حساسیت دارند بدانند که ما همه نکات زیست محیطی را مدنظر قرار دادیم. مسأله دوم این بود که برای آنکه این آب منتقل شود، در دادن اعتبار تلاش کردیم از صندوق توسعه برداشت کنیم.

وی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی، پول فروش نفت است که بخشی از پول فروش نفت خرج می‌شود و بخشی به صندوق واریز می‌شود، گفت: البته از سال ۹۴ تا ۹۶ در سایه توافق هسته‌ای وضع ما خوب شد و نفت ما فروش رفت، بخشی از پول آن به صندوق رفت. در واقع صندوق توسعه مرهون کار سیاست خارجی ما است وگرنه این صندوق چیزی نداشت که امروز بدهد.

رئیس جمهور اضافه کرد: اینکه امروز این صندوق طرح‌های متعدد را انجام می‌دهد بخاطر منابع مالی‌ای بود که در اختیار قرار گرفته است. ان شاءالله تحریم باید شکسته شود و همه دست به دست هم دهیم تا دوباره وضع صندوق خوب شود.

روحانی تاکید کرد: اگر نفت در حد مورد نظر ما در سال آینده فروش رود ۳۸ درصد پول نفت به صندوق می‌آید که سابق این طور نبود و دولت کل پول نفت را مصرف می‌کرد، اما از زمانی که این صندوق با مصوبه مجمع به وجود آمد که به اواخر دولت دهم مربوط می‌شود، البته عمده این صندوق برای دولت یازدهم و دوازدهم است که به آن پول پرداخته شده است. الحمدالله طرح‌های بسیار مهمی را تامین کرده است و نقش بزرگی در اجرای این طرح داشته است.

وی گفت: به مردم بزرگ ایران تبریک می‌گویم و از همه شرکت‌های بخش صنعت و معدن که در این زمینه سرمایه گذاری کردند، از صندوق توسعه و حفاظت محیط زیست که همه دقت‌ها را به کار برده و از وزارت نیرو که تلاش کرده آب‌های ضروری و مورد نیاز آشامیدن را در این طرح مدنظر قرار دهد و وزارت صمت که بار بسیار سنگینی را بر دوش گرفته است تشکر می‌کنم.

رئیس‌جمهور در ابتدای این مراسم، پس از استماع گزارش‌های ارائه شده از سوی اردشیر سعد محمدی سرپرست معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: فاز دوم خط اول انتقال آب خلیج فارس به رفسنجان، طرح بزرگی است که اولین فاز آن در آبان ماه افتتاح شد و ادامه دارد و ان شاءالله در سال‌های آینده هم خطوط دیگر آن افتتاح شود.

روحانی عنوان کرد: این طرح یک تحول بسیار بزرگ برای شرق کشور و تحول بزرگی برای تولیدات صنعتی به ویژه در تولید مس به وجود می‌آورد که هم تحول برای کشور و هم برای استان و هم برای مردم رفسنجان است.

وی ادامه داد: در انتقال آب از جنوب به شمال که البته مرحوم رفسنجانی بسیار امید داشت که طرح بزرگتری باشد تا خلیج فارس را به دریای عمان متصل کند، اما به یک شکل دیگری در این دولت اجرایی و عملیاتی شد.

رئیس‌جمهور گفت: از سال ۹۴ تا امروز کار بزرگی انجام گرفت و امروز شاهد هستیم آب دریای خلیج فارس و عمان از استان کرمان به یزد می‌رسد و آبی که به آنجا منتقل می‌شود مقداری هم بیشتر است و می‌تواند به مصرف‌های مورد نیاز دیگر برسد. البته اساس این آب برای تحول صنعتی و با سرمایه گذاری شرکت‌های بزرگ معدنی انجام می‌گیرد. امیدواریم این خط انتقال آب موجب تحول بزرگ نه برای استان‌ها بلکه برای تاریخ شرق ایران باشد.

روحانی با بیان اینکه امروز کار بزرگی برای انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس به شهر اصفهان و خراسان جنوبی و خراسان رضوی انجام می‌گیرد، گفت: حدود ۳۰ درصد این خط از پیش آغاز شده است، اما طرحی است که باید در طول ۴ تا پنج سال با تلاش به افتتاح برسد؛ ان‌شاءالله در دولت سیزدهم به افتتاح برسد. طرحی که آرزوی سال‌های قبل مردم خراسان و اصفهان بود که آب پایداری برای توسعه صنایع آن‌ها در اختیارشان قرار گیرد.

وی تاکید کرد: این طرح، طرح بسیار مهمی است که عملیات اجرایی آن در شرق کشور، استان سیستان و بلوچستان برای آب پایدار خواهد بود و مقصد اول این طرح به سمت زاهدان و بعد به سمت زابل است. البته شرکت در صورتی می‌تواند به سرعت این طرح را ادامه دهد که هم وزارت صمت و هم وزارت نیرو تعهدات و کمک‌های خود را انجام دهند.

رئیس جمهور با بیان اینکه برای ما آبادانی سیستان و بلوچستان بسیار اهمیت دارد، اظهار داشت: همانطور که در این دولت گازرسانی انجام گرفت و راه آهن بسیار عظیمی در این استان در حال اجرا است و طرح بسیار مهم کشاورزی در منطقه سیستان به اجرا در آمد و تحولاتی که در معادن استان در حال اجرا است که می‌تواند پشتوانه اصلی برای این طرح باشد. البته این طرح برای آب آشامیدنی مردم هم به مصرف خواهد رسید. امیدواریم این طرح تا چهار سال دیگر عملیات آن اجرایی و تمام شود تا مردم بتوانند از این آب پایدار استفاده کنند.

Ad

روی خط خبر

 • اشکان منصوری درگذشت
 • نتانیاهو نگران توافق بایدن و ایران است
 • در صورت مرگ ناوالنی تحریم های جدیدی علیه پوتین وضع می شود
 • خودروهای فاقد ثبت سفارش، از گمرک ترخیص نمی‌شوند
 • قیمت محبوب ترین گوشی های موبایل در بازار
 • منتظر چه واریزی هایی در هفته آینده باشیم؟
 • جزییات افزایش تعرفه برق اعلام شد
 • ضربه جانانه سپاه به یک باند قاچاق انسان
 • تصويب جریمه روزانه ۵۰ میلیاردی براي اختلال در کلاب هاوس
 • قیمت سکه، طلا و ارز
 • قیمت بیت کوین در مرز ۵۴ هزار دلار/ اتریوم جذاب تر از بیت کوین
 • نرخ ارز همچنان باثبات است؛ دلار ۲۳ هزار و ۳۶۹ تومان
 • اختصاص ۳۰ میلیون دلار از اموال ایران در کره برای خرید واکسن کرونا
 • ۱۰ میوه گران میادین میوه و تره بار تهران
 • هشدار جانشین سردار قاآنی به اسرائیلی ها
 • هلاکت دو تروریست در منطقه مریوان
 • روحانی: برای گرفتن حق مردم صبر نمی کنیم/ اگر عده‌ای ناراحت هستند مهم نیست
 • جهانپور: واکسن اسپوتنیک در ایران تولید می‌شود
 • قیمت روز خودرو در دوم اردیبهشت
 • کودک آزاری در کهریزک/علت فوت در حال بررسی است
 • سکه کانال ١٠ میلیونی را پس گرفت
 • خواستار توافق با ایران در زمان کوتاه هستیم
 • نمایش فیلم‌های سینمایی که تا کنون از تلویزیون پخش نشده‌اند
 • سهام آسیا اقیانوسیه رشد کرد
 • مذاکرات غیرمستقیم در وین با پیشرفت‌هایی همراه بوده است
 • دو برابر شدن مستمری کمک معیشت بگیران صندوق ایثارگران
 • ابلاغ عوارض جدید خروج از کشور/ جدول نرخ ها
 • روایت معاون دفتر رئیس جمهور از دو مأموریت پایانی دولت
 • کارگری که 500 میلیون تومان را به صاحبش بازگرداند
 • جزئیاتی جدید از پیشرفت مذاکرات ایران و 1+5 در وین
 • Ad