جدیدترین اخبار
25 دی 1398 ساعت 12:35 سیاسی کد خبر :674343

روحانی: جبران داغ هواپیما پذیرش مسئولیت و صداقت است

داستان هواپیما یک داغ بزرگی برای همه ما بود؛ ما نباید این مساله را رها کنیم. بلکه باید این مساله را جبران کنیم. جبران اول و قدم اول البته به این است که صادقانه مسائل به مردم گفته شود .

ملت های منطقه تلاش کنند که آمریکا از این منطقه برودرییس جمهوری گفت: باید از این به بعد فکر میراث سردار سلیمانی باشیم، سردار سلیمانی مرزبان ایران بود اما هیچ وقت نمی‌خواست بین ایرانیان مرزی به وجود بیاورد.

حسن روحانی در جلسه هیات دولت اظهار داشت: مردم عزیز ایران در این ایام روزهای سختی را پشت سر گذاشتند، از خدا می‌خواهیم هفته پایان دی ماه پایان غم و اندوه مردم باشد که با حوادث مختلفی رو به رو شدند. گرچه این حوادث برای همه ما تلخ بود اما درس‌های عبرتی هم برای ما بود.

وی افزود: لازم است از این مقطع تاریخی خود را آماده کنیم. درست است که شرایط سخت و ناگوار است اما در شرایط سخت امکان به وجود آمدن فرصت‌های بزرگ هم وجود دارد و ما باید در همه این حوادث تلاش کنیم از این غم و اندوه و مشکلاتی که با آن مواجه شدیم، فرصتی به نفع کشور و منافع ملی بیافرینیم.

رییس جمهوری ادامه داد: سردار عزیز ما از دست ما رفت ما امروز بعد از سوگواری به حقی که برای او داشتیم باید از این به بعد فکر میراث سردار سلیمانی باشیم، سردار سلیمانی مرزبان ایران بود اما هیچ وقت نمی‌خواست بین ایرانیان مرزی به وجود بیاورد.

وی تاکید کرد: ما همه صاحبان یک سرزمین و یک نظام هستیم و منافع ما منافع مشترک است، ما در کشوری زندگی می کنیم که در این کشور سبک‌های زندگی مختلف و سلیقه‌های مختلف حاکم است ایران دارای یک رنگ، یک نام و یک سلیقه نیست ما باید به سلیقه‌ها و اندیشه‌ها و راه های مردم احترام بگذاریم . همه ایرانی هستند و ایران ازآن همه است.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: این سرزمین به سلیقه خاص و جناح و افکار خاصی مرتبط نیست. به همه ارتباط دارد احساس ما این است که جان هر فرد ایرانی جان همه ماست و همانطور که قران به‌ ما آموخته از دست رفتن یک نفر بی‌گناه به منزله از دست رفتن انسانیت است.

به گزارش تسنیم،رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: علت اینکه این حوادث دل مردم ما را خیلی به درد ‌آورد اینکه این عروج‌ها بسیار مظلومانه بود. هم شهادت شهید سلیمانی مظلومانه بود، هم از دست رفتن جان عزیزان در کرمان مظلومانه بود هم از دست رفتن عزیزان ما در این پرواز بسیار مظلومانه بود و این مظلومیت دل همه را آتش زده است و مردم را بی‌قرار کرده است.

روحانی اضافه کرد: تقریبا هر سه حادثه هم برای جامعه و کشور ما غیر منتظره بود. می‌دانستیم‌آمریکا بسیار جنایتکار است اما فکر نمی‌کردیم آمریکا در کشور دیگری میهان‌ آن کشور را که از سرداران بزرگ مبارزه با تروریسم بوده با موشک هدف قرار دهد. این سبک و سیاق شاید برای ما غیرمنتظره بود و مظلومانه شهید سلیمانی را به شهادت رساندند.

وی اظهار داشت: البته شهید سلیمانی همیشه نماد شهامت، شجاعت و شهادت بود او معلوم بود مسیر و راه شهادت را انتخاب کرده اما شهادت او از مسیر شهامت و ایستادگی اش عبور کرد.

رییس جمهوری گفت: کسی فکر نمی‌کرد در تشییع جنازه یک یار و یک عزیز، عزیزانی که در غم وی آمده‌اند به این زودی به آن عزیز ملحق شوند و به جای اینکه دفن او را شاهد باشد خود او را در آسمان‌ها ببیند. این هم برای ما غیرمنتظره بود.

روحانی افزود: اینکه یک هواپیمایی مردم عزیز از ملیت‌های مختلف مخصوصا ایرانیان ما ، هدف یک موشک به اشتباه قرار بگیرد این هم برای ما غیرمنتظره بود و فکر نمی کردیم چنین اشتباهی رخ بدهد. البته آنهایی که اشتباه کردند همانهایی هستند که همیشه برای امنیت کشور تلاش کردند در فضای امنیت کشور متاسفانه این اشتباه رخ داده و برای هدف دیگری نبوده است.

وی بیان کرد: ملت ما در برابر این حوادث، که البته حادثه سیل و گرفتاری مردم سیستان و بلوچستان هم در این روزهای اخیر به آن اضافه شده آماده است که با قامتی استوار بایستد و جبران کند. همه اینها جبران‌هایی دارد که باید حساب شده باشد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: شهادت سردار سلیمانی جبران دارد که در بخش نظامی این جبران انجام گرفت یعنی نیروهای مسلح، سپاه پاسداران با موشک‌هایی که به عین‌الاسد زد، نشان داد که ما در برابر آمریکا کوتاه نمی آییم و اگر آنها جنایتی کردند حتما پاسخ را دریافت می‌کنند.

روحانی افزود: ‌اما در عین حال ما یک جبران بزرگ هم مدنظرمان است اینکه ملت های منطقه تلاش کنند که آمریکا از این منطقه برود. همانطور که پارلمان عراق این تلاش را کرد و همانطور که ملت‌های دیگر نیز این نظر را دارند این هدف ممکن است کوتاه مدت نباشد اما ما باید آن را دنبال کنیم.

وی اضافه کرد: در موضوع از دست رفتن جان عزیزان ما در کرمان حتما ما باید دنبال کنیم و حتما باید روشن بشود کسی که در ایجاد نظم و مسئولیت نظم را داشته درست است که جمعیت بی‌تاب بوده و فوق‌العاده بوده این احوال می‌باست ما در آن شرایط مراقبت می‌کردیم آنهایی که مسئول اجتماع مردم بودند باید پاسخگو باشند و مردم این انتظار را دارند.

رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: در داستان هواپیما یک داغ بزرگی برای همه ما بود همه دولت، ملت و نیروهای مسلح ما عزادار شدند و به یک معنا ما هم ولی دم آنها هستیم. گرچه خانواده های آنها هم ولی دم آنها هستند.

ما نباید این مساله را رها کنیم. بلکه باید این مساله را جبران کنیم. جبران اول و قدم اول البته به این است که صادقانه مسائل به مردم گفته شود.درد و رنج مردم با پذیرش مسئولیت و صداقت حل می‌شود.

روحانی ادامه داد: این که تسلیت بگوییم که ما همدردیم و در غم آن‌ها شریکیم این ها خوب است، اما غم مردم زمانی رفع می شود که بدانند ما احساس مسوولیت می کنیم اگر با صداقت حرف بزنیم این موضوع مردم را آرام می کند و داغ آنان را کم می کند، جز اقدامات معمول اولین اقدامی که باید انجام شود باید با پیگیری صحیح و درست قضایی که دولت قوه قضاییه و نیروهای مسلح با هم مشارکت کنند یک اقدام قضایی انجام دهند که این اقدام برای افکار عمومی و دنیا اقناع کننده باشد.

وی افزود: این قدم اول کار است، اما قدم نهایی آن است که این حادثه دیگر قابل تکرار نباشد نه این که تکرار نشود ، باید مقررات ما بازبینی، بازنگری شود، این خطای غیر قابل قبول و بسیار تاسف بار ایجاد شده است جبران آن این است کاری شود که دنیا مطمئن شود این حادثه در ایران قابل تکرار نیست.

رییس جمهوری ادامه داد: نیروهای مسلح ما در این حادثه قدم اول را خوب برداشتند، تحقیق و بررسی و اعلام کردند، قدم های دیگر را نیز باید بردارند که منجر به نظارت و هماهنگی بیشتر شود قدم بعدی تضعیف نیروهای مسلح نیست.

روحانی یادآور شد: خواهش می کنم از همه کسانی که در همه حوادث متاثر هستند جبران این موضوع این نیست که به عکس عمل کنیم و نیروهای مسلح را تضعیف کنیم ما نیروهای مسلح، سپاه، بسیج و ارتش و نیروی انتظامی را نیاز داریم، شاید در میان اشتباهی رخ دهد که البته رخ داده ولی ما به این نیرویی که برای امنیت کشور و آسمان نیاز داریم نباید نیروهای مسلح تضعیف شوند، این تضعیف نادرست است، راه و هدف این است نیروهای مسلح ما به مردم اطمینان دهند.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • ارزش سهام عدالت، امروز ۱۰ آذر ۹۹
 • اکران آنلاین فیلمی با بازی سارا بهرامی
 • ۵۵ داستان کوتاه از بهزاد فراهانی منتشر شد
 • جزئیات هشدار اسرائیل به شهروندانش از ترس انتقام ایران
 • طرح هر ایرانی 20 لیتر بنزین، به سرانجام می‌رسد؟
 • اسناد جدید از مدعی وقف جنگل‌های آق‌مشهد
 • افشای پشت پرده طرح مجلس برای خروج ایران از پروتکل الحاقی
 • یافتن سازوکارهای بانکی و پولی بین منطقه‌ای راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکاست
 • فردا سه شنبه آخرین مهلت ارسال پیامک تسهیلات یک میلیون تومانی
 • زمان واریز وام ۱۰ میلیونی بازنشستگان کشوری اعلام شد
 • قیمت جدید انواع طلا و سکه ; دوشنبه 10 آذر 99
 • قیمت جدید انواع گوشی اپل آیفون در بازار تهران – 10 آذر 99
 • وزیرکشور: در بالاترین تخمین ۳ درصد مردم درگیر کرونا هستند
 • اعتراض به جریمه تردد غیر مجاز و پیامک پلیس راهنمایی و رانندگی
 • نمکی: پروتکل شکنی معادل افزایش مرگ و میر است
 • غول نفتی چینی به لیست سیاه آمریکا اضافه می‌شود
 • آموزش سئو سایت بهترین روش افزایش فروش فروشگاه های اینترنتی
 • صراحت و افشاگری‌های ظریف؛ به امریکا گرا می‌دهند …
 • وقوع ضایعه‌ای تأسف‌بارتر از ترور شهید فخری زاده در کشور
 • قیمت جدید دلار و دیگر ارزها در صرافی ; دوشنبه 10 آذر 99
 • پیامک عجیب سازمان حج برای زائران، در هفته حساس کرونا
 • مردانی: غذاهای بیرون بر را با مایکروفر کرونازدایی کنید
 • سهام چین جهش کرد
 • قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۰۹/۱۰
 • قیمت مرغ ١۵ هزار تومان کاهش یافت/ نرخ به ٢٢٨٠٠ تومان رسید
 • واکنش تهران درقبال ترور فخری ‎زاده متمدنانه است
 • انتخاب «جن ساکی» به عنوان سخنگوی کاخ سفید در دولت بایدن
 • رونمایی از پژو ۳۰۸ جدید
 • بایدن مصدوم شد
 • خطای سهوی یا خطی برای مذاکره؛ چرا دولتی‌ها «شهید فخری‌زاده» را دانشمند هسته‌ای معرفی نکردند؟