جدیدترین اخبار
23 مرداد 1399 ساعت 13:44 سیاسی کد خبر :738496
برای چاپ کلیک کنید
مهاجرت معکوس به روستاها آغاز شده است

روحانی: آرزوی مرحوم هاشمی‌رفسنجانی امروز محقق شد

روحانی: آرزوی مرحوم هاشمی رفسنجانی امروز محقق شد

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز ۲۳ مرداد در مراسم بهره برداری از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک در مناطق مرزی کشور که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه افتتاح ۲۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان‌‌‌های کرمانشاه و ایلام برای من لذت بخش است، اظهار کرد: در زمان دفاع مقدس در این مسیر عبور و مرور داشتیم و یکی از آرزوهای ما آبادانی در این مناطق بود. این جزو آرزوهای مرحوم هاشمی‌رفسنجانی بود.

وی افزود: در این مناطق تا اول دولت یازدهم ۲۸ سد افتتاح شد و در این دولت هم ۱۱ سد افتتاح کردیم. در سال ۹۳ هشت میلیارد دلار تقاضا داشتم برای این طرح که رهبری هم با آن موافقت کردند و امروز شاهد افتتاح بخش بزرگی از این طرح هستیم.

رییس جمهور همچنین با بیان اینکه امنیت غذایی و بی نیازی به دیگران در تامین غذا برای ما بسیار مهم است، تصریح کرد: دیدیم که کشورهای مختلف درباره مواد غذایی چقدر حساسیت دارند و این افتخار ما است که تحول بزرگی در زمینه کشاورزی شاهد بودیم. انقلاب اسلامی‌به امنیت غذایی و آبادانی مرزها توجه خاصی داشته است. استان‌‌‌های کرمانشاه و ایلام امروز شاهد تحول بزرگ در زمینه کشاورزی هستند.

روحانی با بیان اینکه خودکفایی بسیار مهم است. با اجرای این طرح دو تا سه نوبت می‌توان از زمین‌ها استفاده کرد و محصول در این مناطق به چهار برابر می‌رسد و ما این طرح را تا پایان دولت ادامه می‌دهیم ادامه داد: از دویست شرکت پیمانکاری از جمله خاتم الانبیا که در این طرح تلاش کردند تشکر می‌کنم. می‌دانم این طرح چقدر بزرگ است. تا پایان سال و پایان دولت سایر بخش‌‌‌های این طرح به پایان می‌رسد. با اجرای این طرح شاهد مهاجرت معکوس هستیم که این خبر بسیار خوشحال کننده ای است.

وی با بیان اینکه با موافقت رهبری، این طرح از سال ۹۳ تحرک اصلی خود را آغاز کرد، در سال‌‌‌های گذشته سدها و شبکه‌‌‌های مختلفی افتتاح شده بود، اظهار کرد: تلاش می‌کنیم تا پایان سال ۳۵ هزار هکتار به افتتاح برسد. قبل از انقلاب، از ۴۷ طرح ابی، فقط یک سد در مناطق مرزی ساخته شده بود اما بعد از انقلاب در سایر دولت‌ها ۲۸ و در این دولت ۲۴ سد در مناطق مرزی ساخته شده است.

به گزارش ایرنا،رییس جمهور خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح ها، محیط زیست هم حفظ می‌شود زیرا خاک کنترل شده و گرد و غبار کم می‌شود. سدها هم مانع وقوع سیل می‌شوند. ما همچنین برای استان‌‌‌های جنوبی و سیستان و بلوچستان طرح شیرین کردن آب را اجرا می‌کنیم.

وی افزود: در اواخر دولت‌ آقای هاشمی‌در سال ۷۶ طرحی که امروز افتتاح شده آن روز در شورای امنیت ملی مورد بررسی قرار دادیم و آنچه که امروز افتتاح شده، نخستین مصوباتش در آن زمان تصویب شد و اولین طرح‌ها در سال ۸۱ و ۸۲ دنبال شد. منتهی حجم طرح بسیار عظیم و بزرگ بود.

وی با تشکر از رهبر معظم انقلاب گفت: وقتی در سال ۹۳ این طرح را برای ایشان توضیح دادم و گفتم برای تکمیل این طرح نیازمند کمک صندوق هستیم و باید از تسهیلات صندوق استفاده کنیم و ۸ میلیارد دلار درخواست کردم رهبری همان جا موافقت کردند. بعد از اینکه نامه را خدمت ایشان فرستادم، به صورت کتبی موافقت خود را اعلام داشتند.

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه این کار در سال ۹۳ تحرک اصلی خود را پیدا کرد، اظهار کرد: امروز شاهد افتتاح بخش بزرگی از این طرح هستیم. البته بخش زیادی ازشبکه‌ها تونل‌ها و سدها در برنامه‌های قبلی افتتاح شده و امروز به محصول رسیده است. امروز ۲۳ هزار هکتار افتتاح شد و امیدواریم تا پایان سال به ۳۵ هزار هکتار این طرح بزرگ به افتتاح برسد. در سال آینده هم هر مقدار امکان پذیر باشد آن را دنبال می‌کنیم. آن بخشی که وزیر کشاورزی گفت که ۵۰ هزار هکتار بود آن را هم دنبال می‌کنیم.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه امنیت غذایی برای ما بسیار مهم است گفت: در سالی که بخشی از آن سال گذشته و بخشی امسال با کرونا مواجه بودیم دیدیم که کشورهای مختلف در مساله مواد غذایی چقدر حساسیت به خرج می‌دهند و این از افتخارات ملی ما است که در بخش آب و خاک و کشاورزی تحول بزرگی را در طولاین هفت سال و بعد از انقلاب شاهد بودیم.

روحانی با اشاره به اظهارات وزیر نیرو ادامه داد: از ۴۷ طرح آبی و رودخانه‌‌‌های مرزی کشور تنها سد ارس قبل از انقلاب ساخته شده است. ۲۸ سد در دولت‌های پیشین و ۲۴ سد در این دولت بعد از انقلاب ساخته شده است و این به آن معناست که انقلاب اسلامی‌از یک طرف برای امنیت غذایی و آبادانی مرزها از سوی دیگر توجه ویژه داشته است.

وی گفت: استان‌های کرمانشاه و ایلام که در زمان جنگ تحمیلی آن همه مصائب را شاهد بودند، امروز شاهد یک تحول بزرگ در زمینه کشاورزی هستند و مهم است که روی پای خود بایستیم. اینکه کشاورزان با این طرح‌ها در دو و سه نوبت می‌توانند از زمین‌ها استفاده کنند. بسیار مهم است که کشاورزان محصولی را درو کنند و دو ماه بعد محصول دیگری را کشت کنند. باید از اراضی بهخوبی استفاده کنیم.

رییس جمهوری گفت: در دنیا کشت دیم بخش بزرگی از محصولات را تامین می‌کند و حدود ۱۸ درصد محصولات از زمین‌های آبی است اما همین ۱۸ درصد، ۴۰ درصد مواد غذایی را تامین می‌کند. ما با اجرای این طرح‌ها محصول در این منطقه به ۴ برابر می‌رسد این توانمندی است که به‌آن رسیدیم

رییس دولت دوازدهم تاکید کرد: باید این طرح‌ها را ادامه دهیم و با حساسیت تکمیل این طرح را تا پایان امسال و تا پایان این دولت دنبال می‌کنیم. ان شا اللهتا لحظه آخر همه کارگزاران، استانداران، مهندسان و پیمانکاران دست از کار نخواهند کشید.

رییس جمهوری با قدردانی از ۲۰۰ شرکت پیمانکار از جمله قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) و ۴۱ شرکت منهدسان مشاور و استانداران، گفت: می‌دانم این کار چقدر بزرگ بود و همه در اجرای آن تلاش کردند و سهیم هستند و امروز بخش بزرگی از این طرح به ثمر رسیده است و بخش دیگری از آن تا پایان سال وتا پایان دولت در مقاطع مختلف به ثمر خواهد رسید.

مقام عالی دولت با ابراز خرسندی از مهاجرت معکوس به‌دلیل افتتاح این طرح‌ها در این مناطق مرزی اظهارداشت‌: روزی مردم برای زندگی خود ناچار بودند از این مناطق به شهرهای بزرگتر بروند که امروز مهاجرت معکوس خبر بسیار خوشحال کننده‌ای برای مردم، تعادل جمعیتی و آبادانی نقاط مرزی ما است.

وی ادامه داد: امروز طرح‌های مختلف در ۱۲ استان که با خشکی همسایه هستند انجام می‌شود، البته طرح‌های آب شیرین کن را هم برای مناطق جنوبی داریم. در این مناطق سد افتتاح می‌شود و در آن مناطق هم آب شیرین‌کن.

روحانی تاکید کرد: در خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان بلوچستان و دریای خزر باید همه طرح‌های پیاده و بهره‌برداری شود و از آب و رودخانه‌ها که نعمت خدادادی است باید استفاده کنیم.

وی با مهم خواندن حفظ خاک افزود: وقتی زمین‌های ما آباد و رودخانه‌ها مهار می‌شود و وقتی دریاچه‌ها در سدها ایجاد می‌‌شود، محیط زیست نیز پایدار می‌شود گرد و غبار کمتر می‌شود و این سدها مانعی بزرگ برای سیلاب است بنابراین برای جان مردم هم بسیار مهم است.

ریس جمهوری با گرامی‌داشت نام شیرودی گفت: به روان خلبانان بسیار شجاع شهیدان شیرودی و کشوری درود می‌فرستیم. بارها در کنار اینها بودم و قبل از جنگ در سال ۵۸ در همین کرمانشاه برای اولین بار با آنان دیدار داشتم. این دو خلبان شجاع و رزمندگان در طول دفاع مقدس تا روز شهادت‌شان جانبازی کردند.

روحانی همچنین با اشاره به نزدیک بودن ایام بازگشت آزادگان، به آزادگان و خانواده‌های ایثارگران درود فرستاد و ابراز امیدواری کرد پاس‌داشت خوبی از خون شهیدان داشته باشیم و کشورمان را آباد و خودمان را خودکفا کنیم.

رییس جمهوری تصریح کرد: دشمنان که فکر می‌کردند در این شرایط سخت تحریم به زانو درمی‌آییم، ببینند هر هفته طرح‌های توسعه‌ای آب و خاک را در غرب کشور افتتاح می‌کنیم و این علامت بزرگی به آمریکا، صهیونیست‌ها و ارتجاع است که ملت بزرگ ما همیشه پیروز است و در برابر مشکلات همیشه ایستادگی می‌کند و سرزمین ما هر روز آبادتر خواهد شد

روی خط خبر

 • نرخ رسمی‌۲۱ ارز کاهش یافت؛ ۳‌مهر ۱۴۰۰
 • قیمت فروش پسران و دختران در دوره طالبان!
 • کیهان: توقع آمریکا درباره مذاکرات غلط زیادی است!
 • اعلام عزای عمومی‌در ایذه
 • امکان ثبت‌نام حضوری در مدارس برای جاماندگان از تحصیل
 • رئیس جمهور: علی لندی نشان داد دانش‌آموخته مکتب ایثار و ازخودگذشتگی است‌
 • تعطیلی‌های ورزش ایران تا ۹ مهر ۱۴۰۰
 • کلاس‌های کنکور سالیانه ۲۰ هزارمیلیارد‌تومان چرخش مالی دارند
 • تسلیت رئیس مجلس برای درگذشت نوجوان ایذه ای
 • اعضای جدید هیات‌مدیره استقلال معرفی شدند
 • صعود تیم ملی فوتسال ایران به جمع ۸تیم برتر جام‌جهانی
 • دیدار وزیر امور خارجه ایران با همتای سنگاپوری در نیویورک
 • هشدار وزیر اطلاعات به عناصر ضد انقلاب
 • قیمت رمزارزهای جهان سقوط کرد
 • انتقال هوایی زائرین به عراق از طریق۱۴فرودگاه کشور
 • طالبان: با ایران مشکلی نداریم، خواستار توسعه روابط هستیم
 • «شاد» در کدام اپراتورها رایگان است؟
 • برای خرید آیفون ۱۳ در کشورهای مختلف چند ساعت باید کار کرد؟
 • خرید و فروش ارز‌های دیجیتالی در دوبی مجاز شد
 • امیرعبداللیهان: به‌زودی به مذاکرات هسته‌ای بازمی‌گردیم
 • اهدای ۹ اثر پابلو پیکاسو به دولت فرانسه برای تسویه بدهی مالیاتی
 • نمایش اثر سه میلیون دلاری منیر فرمانفرماییان در آرت بازل ۲۰۲۱
 • سکه ۱۱ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان شد
 • زیان‌ده‌ترین بانک دولتی در سال ۹۹ کدام است؟ /جدول
 • تلاش جمهوری‌خواهان برای ممانعت از امتیاز دهی بایدن به ایران
 • واکسینه شدن کامل یک سوم مردم دنیا علیه ویروس کرونا
 • کرایه سواری‌های اربعین ۱۴۰۰ اعلام شد / جدول
 • اشتباهی که ویتامین D را بی فایده می‌کند
 • حضور اصغر فرهادی و جین کمپیون در برنامه گفت‌وگوی جشنواره لندن
 • عادل فردوسی پور یاد صدر را در تلویزیون زنده کرد
 • 16 شهریور- حامد