رفع فیلتر برخی سرویس‌ها، به جز اینستاگرام و واتس‌اپ

  • سیاسی
  • شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱ ۱۵:۱۰
    کد خبر :968752
رفع فیلتر به جز اینستاگرام و واتس‌اپ

در حالی که فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌اپ، بخصوص اینستاگرام، ضربات جبران‌ناپذیری را بر پیکر کسب‌وکارهای اینترنتی وارد کرده و پلتفرم‌های داخلی در جبران این خسارات ناموفق بوده‌اند، وزیر ارتباطات گفته در روزهای آینده «خبرهای خوشی» درباره رفع محدودیت برخی پلتفرم‌ها خواهید شنید، اما دو پلتفرم اینستاگرام و واتس‌اپ فعلا مشمول این اتفاق نمی‌شوند.

وزیر ارتباطات همچنین درمورد قطعی اینترنت در زمان کنکور گفته است: «قطعی اینترنت برای کنکور دیگر اتفاق نخواهد افتاد.»

عیسی زارع‌پور در حاشیه نشست امروز (شنبه 1 بهمن) شرکت ملی پست در جمع خبرنگاران از رفع فیلتر برخی سرویس‌های محدود شده طی روزهای آینده خبر داد و گفت: «تلاشمان این است محدودیت‌هایی که قابلیت برطرف شدن را دارند، برداشته شود و ان‌شا‌ءالله طی دو روز آینده، خبرهای خوشی در این زمینه خواهید شنید اما دو پلتفرم اینستاگرام و واتس‌اپ فعلا مشمول این اتفاق نمی‌شوند.»

وی ادامه داد: «من قبلاً اعلام کرده‌ام که کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، متولی فیلترینگ است و حدود ۱۳ عضو دارد که دولت یکی از اعضای آن است‌. تلاشمان این است محدودیت‌هایی که قابلیت برطرف شدن را دارند، برداریم و ان‌شاءالله طی دو روز آینده خبرهای خوشی در این زمینه خواهید شنید.»

زارع‌پور از رفع فیلتر کلاب‌هاوس طی دو روز آینده خبر داده و گفته است: «البته دو پلتفرم اینستاگرام و واتس‌اپ که با مصوبه نهادهای امنیتی مسدود شدند، فعلا مشمول این اتفاق نیستند و در این زمینه نهادهای امنیتی تصمیم گرفتند اما سرویس‌ها و خدماتی هستند که از نظر ما قابلیت بازنگری دارند و اکنون مسیر را دنبال می‌کنیم که این اتفاق رخ دهد. مشخصا کلاب‌هاوس طی روزهای آینده رفع فیلتر می‌شود.»

همچنین، وزیر ارتباطات درخصوص قطعی اینترنت در زمان برگزاری کنکور و مشکلات آن نیز عذرخواهی کرد و گفت: «به سازمان سنجش اعلام کردیم که این آخرین باری بود که اینترنت به دلیل برگزاری کنکور قطع شد. این آخرین باری بود که اینترنت در هر سطحی، چه ثابت و چه سیار، برای برگزاری کنکور قطع خواهد شد.»

به گفته وی، به مسئولان مربوطه گفته شده تا برای کنکور تیر ۱۴۰۲ باید چاره دیگری بیاندیشند و از راهکارهای مناسب‌تری استفاده کنند.

در حالی که پیش‌تر خود زارع‌پور جزئیات مربوط به قطعی اینترنت در زمان کنکور را بیان کرده و حرفی از مخالفت نزده بود و سازمان سنجش نیز متولی اجرای این برنامه را وزارت ارتباطات معرفی کرده بود، وزیر ارتباطات گفته: «قبل از برگزاری کنکور ۱۴۰۲ با قطع اینترنت به شدت مخالف بودیم اما سازمان سنجش مخالفت ما را نپذیرفت.»

به گزارش اکوایران، بسیاری از رسانه‌ها همان روز پنجشنبه گزارش دادند که قطعی اینترنت تقریبا سراسری بوده و بررسی‌های اکوایران نیز این مساله را تأیید می‌کرد که این قطعی نه به صورت نقطه‌ای بلکه بسیار گسترده‌تر اتفاق افتاده است. با این حال وزارت ارتباطات و برگزارکنندگان کنکور ترجیح دادند در دو روز گذشته واکنشی به این مساله نداشته باشند. حالا پس از بروز مشکلات فراوان برای شهروندان در روزهای آخر هفته، وزیر ارتباطات قطع گسترده اینترنت – برخلاف وعده‌ها و خبرهای قبل از کنکور – را تأیید کرده و گفته است: «تلاش کردیم قطعی اینترنت فقط در محدوده‌های برگزاری کنکور باشد؛ اما در مناطق دورتر نیز قطعی داشتیم».

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید