رضاکیانیان: جشنواره فیلم فجر را تحریم نمی‌کنم

    کد خبر :970734
رضاکیانیان جشنواره فیلم فجر تحریم

رضا کیانیان بازیگر مطرح سینمای ایران می‌گوید که به خاطر افت فیلم‌های جشنواره سال‌ها است به آنجا نمی‌‌آید اما جشنواره را تحریم نمی‌کند همانطور که تلویزیون را هم تحریم نکرده است.

چیزی به آغاز چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر به عنوان مهم‌ترین رویداد فرهنگی و هنری کشور نمانده است. جشنواره‌ای که حالا چهل دوره آن پشت سر گذاشته شده و اکنون اولین دوره دهه پنجم خود را آغاز می‌کند. جشنواره فیلم فجر اما امسال در کنار دیگر رویدادهای هنری و فرهنگی کشور، توسط برخی که روزگاری در همین رویدادها مطرح شدند و ضریب پیدا کردند دجار حواشی شده است. آنانی که دیگر برایشان مهم نیست که در کدام رویداد باشند یا نه هنرمندان دیگر را هم تحت فشار قرار می‌دهند که از جشنواره انصراف دهند.

برخی هم مانند گروهی که در روزهای قبل از حضور در جشنواره انصراف دادند، دست پیش را گرفتند که پس نیافتند و با طرح اداهای پرهیز از حضور در جشنواره از سال‌های گذشته فراموش کردند که در همینجا سیمرغ گرفتند و در مقابل استندهای جشنواره فیلم فجر با لب خندان عکس گرفتند، و گفتند که به جشنواره نمی‌آییم.

حالا این ایده نامبارک توسط برخی از قدیمی‌های سینمای ایران مورد نقد قرار گرفته است. البته چهره‌هایی مانند رسول صدرعاملی در جشنواره فیلم کوتاه در نقد این رویکرد صحبت کرده بود و گفته بود که هنر تعطیل شدنی نیست و نباید به اسم نقد درهای جشنواره‌های هنری کشور را ببندیم. اما حالا رضا کیانیان بازیگر نام‌آشنای کشور ما در مصاحبه‌ای با ستاد خبری جشنواره فیلم فجر نیز این رفتار را نقد می‌کند و می‌گوید که اگر مدعی آزادی هستیم باید بتوانیم مخالفین خود را تحمل کنیم.

کیانیان در این مصاحبه با اشاره به اینکه به دلیل افت کیفیت فیلم‌های جشنواره چند سال است که دیگر به جشنواره فیلم فجر نرفته می‌گوید که به عقیده من جشنواره از میانه دهه هشتاد از رونق افتاده است و به همین خاطر به جشنواره نرفته است. ” من به جشنواره نمی‌روم اما این به خاطر مخالفت با مدیران و دولت فعلی نیست…من جشنواره را تحریم نمی‌کنم مثــل دوران 88 کــه تلویزیــون را تحریــم نکــردم. چــون تلویزیــون بــرای ماســت و آن را تحریــم نمی‌کنم”.

البته کیانیان در جشنواره جهانی فیلم فجر در سال‌های اخیر حضور داشته است و شاید این به خاطر اهمیت بحث بین‌الملل سینمای ایران بوده باشد. البته امسال هم جشنواره بخش بین‌الملل را دارد.

این برنده سیمرغ جشنواره فیلم فجر در ادامه این مصاحبه می‌گوید که “مــن جشــنواره فیلــم فجــر را تحریــم نمی‌کنم و معتقــدم بایــد بگــذارم کســانی کــه به جشــنواره اعتقــاد دارنــد، آن را برگــزار کننــد. برخــی نمی توانــند مخالــف خــود را تحمــل کننــد ولــی مــن می‌توانم مخالــف خــود را تحمــل کنــم. حتــی اگــر در قــدرت باشم.

به گزارش تسنیم، کیانیان در بخش دیگری می‌گوید که باید افرادی که ادعای آزادی دارند و آن را تمرین می‌کنند باید بگذارند مخالفین آنها هم حرف خود را بزنند. در این صورت است که گفت‌وگو اتفاق می‌افتد. همان چالشی که سال‌ها است در کشور ما فراموش شده است. برای گفت‌وگو در کشور هیچ‌وقت دیر نیست. بگذاریــد جشــنواره کار خــودش را بکنــد و بعــد آن را نقــد کنیــد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید