ربیعی: تاریخ ٢١مه در خصوص توافق بین ایران و آژانس، تاریخی مهم است

    کد خبر :809072
ربیعی: تاریخ ٢١مه

سخنگوی دولت گفت: دولت معتقد به مشارکت حداکثری و حضور تمام‌عیار مردم در انتخابات است و همه توان خود را هم برای تحقق این هدف به کار می‌گیرد.

علی ربیعی سخنگوی دولت امروز سه‌شنبه 21 اردیبهشت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران که به صورت تصویری برگزار شد، با تبریک عید سعید فطر به ملت ایران و مسلمانان جهان عنوان داشت: می خواهم از این فرصت برای اشاره به یکی از مظاهر اجتماعی و ملی رمضان و عید سعید فطر که به درستی و به زیبایی “دیپلماسی رمضان” نام گرفته، استفاده کنم.

سخنگوی دولت گفت: موازنه ی قوا آن چنان که رهبری معظم انقلاب اسلامی در پیام ماندگار روز قدس فرمودند، به سود مردم مظلوم فلسطین و موضوع قدس شریف به عنوان اولویت نخست امت مسلمان به پیش می رود.

وی ادامه داد: دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران در وین، در عرصه رفع تحریم ها و در سطح دوستی های منطقه ای و همسایگان برای حل مسائل جعلی و گسترش مناسبات به خوبی به پیش می رود.

ربیعی با تأکید بر اینکه کاهش سطح تنش و افزایش امید به اعاده وحدت امت اولویت سیاست خارجی کشور است، گفت: مسائلی نظیر موضوع حقوق فلسطین ها، تلاشی مشترک برای بازسازی منطقه ای را در دستور کار همسایگان قرار خاهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در این میان و درست در روزهایی که مولفه های امت مسلمان حل مسئله یمن و بازگشت به مناسبات همسایگی در این جغرافیای مظلوم را در دستور کار خود قرار داده اند، خنجر افراطی گری و خشونت کور از پشت وارد آمد و پیکر امت را مجروح کرد.

سخنگوی دولت گفت: تروریستها در کابل یک بار دیگر و این بار دردناک تر از همیشه، کودکان و دانش آموزان و جگر پاره های ما را به هنگام بازگشت از مدرسه در خون خود غلتان کردند و ملت های مسلمان را به سوگ نشاندند. آن پیکرهای پاره پاره، دانش آموزان و آن دفترها و کتاب های آغشته به خون بی گناهان، نشان از دشمنی داعش و داعشیان با دانش دارد. دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران در این سوگ جانگداز در کنار ملت و دولت جمهوری اسلامی افغانستان است.

وی افزود: در ادامه این آتش افروزی و این جان ستانی ها فاجعه ای دیگر توسط صهیونیست ها قلب بیت المقدس را به درد آورد. جمهوری اسلامی ایران نمی تواند در برابر این جنایت ها سکوت اختیار کند و امروز بهترین راه برای مسدود کردن راه خشونت و ترور چه در شمایل صهیونیستی و چه در تصویر داعشی آن، تقویت همکاری های منطقه ای با کشورهای مسئولیت پذیر با هدف بازگرداندن صلح و آرامش پایدار به ملت های همسایه و مأیوس کردن تروریست ها از دستیابی به اهدافشان و خشکاندن ریشه های افراطی گری از افغانستان تا یمن و فلسطین است.

ربیعی با تأکید بر اینکه ترورها و خشونت ورزی ها آن هم در چنین روزهای مبارکی، نه تنها امید ایران را ناامید نمی کند بلکه بر همت ایران در شتاب دادن به روندهای صلح آمیز، پایان دادن به اختلافات و تعمیق گفتگو با همسایگان و مقابله بی امان با تفرقه افکنی و ظلم صهیونیستی و خشونت و ترور داعشی ها می افزاید، گفت: امیدواریم که به‌زودی با ثمربخشی این تلاش های دسته جمعی، روزهای بهتری را برای همه کشورهای منطقه و همسایه شاهد باشیم.

وی تصریح کرد: همچنین از امروز ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز می‌شود. درباره جایگاه انتخابات، توصیف دقیق و حکمیانه مقام معظم رهبری، راهنمایِ عملی دولت جمهوری اسلامی است که فرمودند «هیچ چیز دیگری جای انتخابات را برای کشور و استحکام پایه‌های اقتدار کشور،‌ نمی‌گیرد.»

سخنگوی دولت گفت: در همین راستا،‌ دولت معتقد به مشارکت حداکثری و حضور همه جانبه و تمام عیار مردم در انتخابات است و همه توان خود را برای انجامِ چنین رسالتی مستند به قانون اساسی، به کار خواهد گرفت. آن چه که رهبری به نقش انتخابات در استحکام پایه‌های اقتدار کشور، تعبیر کردند، هنگامی جنبه اجرایی به خود خواهد گرفت که منتخب ملت، برخاسته از یک مشارکت وسیع و حداکثری با تکیه بر آرای بالا باشد تا بتواند به حل مسائل و چالش‌های گوناگون داخلی بپردازد و در همان حال، مواجهه پرقدرت بین‌المللی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در امتداد یک فرایند چهل و دو ساله از “تمرین مردم سالاری” برگزار می‌شود، عنوان داشت: این به آن معنا است که در این فرایند طولانی، هر انتخاباتی در مقایسه با انتخابات در مقاطع پیشین، باید مشارکتی‌‌تر، رقابتی‌تر و در یک کلام کامل‌تر و در به به تکامل تر از پیش برگزار شود. یعنی همه گرایش‌های سیاسی، همه اقشار گوناگون ملت و همه سلایق بتوانند نماینده خود را در سطح نامزدهای انتخاباتی داشته باشند. سطح فراگیری و شمول این حماسه بزرگ اراده ملی، باید متناسب با سطحِ چالش‌های گوناگون داخلی و سطح تهدیدهای منطقه‌ای و جهانی ارتقا ‌یابد.

ربیعی گفت: اکنون که در راه مقابله با چالش تحریم و کرونا، روزهای سخت را سپری کرده ایم و زمان بهره مندی از فرصت های آن، همه ما باید تلاش کنیم که با انتخاباتی پرشور، دولتی با رای حداکثری را انتخاب کنیم که با پشتوانه مردمی هدایت اداره کشور را در شرایط دشوار بدست بگیرد.

وی در تشریح مصوبات دولت در هفته گذشته اظهار داشت: به منظور ایجاد رونق اقتصادی در استان سیستان و بلوچستان دولت تا سقف یکصد میلیون دلار از بازارچه های مشترک مرزی میرجاوه، کوهک و پشین با کشور پاکستان برای عرضه به صورت خورده فروشی در محوطه بازارچه موافقت کرد. بدین ترتیب صادراتی هم که از این بازارچه ها صورت خواهد گرفت علاوه بر ایجاد درآمد برای مرزنشیان مشاغل جانبی خدماتی نیز شکل خواهد گرفت. و همچنین صنعت بسته بندی و فرآوری نیز به وجود خواهد آمد.

سخنگوی دولت گفت: در مصوبه دیگری برای باسازی بخش های خسارت دیدگاه زلزله زده فروردین ۱۴۰۰ استان کردستان ۳۸۳ میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریال اعتبار به بنیاد مسکن تخصیص یافت. همچنین به همین منظور با تصمیم دولت ۷۱۵ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت با بازپرداخت ۱۵ ساله اختصاص یافت.

سخنگوی دولت درباره اخباری مبنی بر گفتگوهای ایرانی وسعودی گفت: مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه در دولت صورت گرفته است و تا وصول نتیجه ادامه دارد‌. روند مذاکرات مثبت ارزیابی می شود. ما در طول سالهای گذشته از گفتگو میان همسایگان از جمله عربستان سعودی حمایت و استقبال کرده ایم و امروز روزنه های امیدواری به رفع اختلافات گشوده شده است. در طی سالهای اخیر و مداخله های غیرسازنده که ناامنی های گسترده ای را از یمن تا سوریه موجب شده، به کدورت و سوء تفاهم میان کشورهای منطقه منجر شده است.

وی ادامه داد: به منظور رفع این سوتفاهم‌ها و اختلافات، تاکنون دو دور مذاکره بین دو کشور صورت گرفته است. علاوه بر مسائل دو جانبه، مسائل منطقه‌ای هم مورد گفتگو قرار گرفته است ولی فعلا تا زمانی که مذاکرات به نتیجه نرسیده، امکان ورود به جزییاتش را نداریم.

سخنگوی دولت گفت: ما مصمم هستیم که به همه این مسائل که ملت های منطقه را آزار می دهد، رسیدگی کنیم. باور داریم که اکنون زمان مناسبی برای خاتمه دادن به این اختلافات و احیای سنت همسایگی حسنه و برادرانه است.

وی خاطرنشان کرد که درهای دیپلماسی در حال حاضر بین ایران و کشورهای همسایه باز است و در برخی موارد نشانه های مثبتی دیده می شود اما همه طرف ها همچنان به تلاش بیشتری نیاز دارند تا اطمینان پیدا کنند که بازگرداندن ثبات به منطقه و ایجاد صلحی پایدار برای همه ملت های منطقه در مسیری که شایسته است، پیش می رود.

سخنگوی دولت درباره اظهارات اخیر حسن روحانی مبنی بر اینکه تقریبا همه تحریم‌های اصلی و اصولی برطرف شده است و مذاکرات وین برای برخی جزئیات ادامه دارد، گفت: همانطور که پیش از این اعلام کرده ایم، تنها معیار اجرای کامل و دقیق برجام نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر است، بنابراین ما انتظار داریم که تحریم ها به همان شکلی برداشته شوند که در متن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ عنوان شده است.

وی ادامه داد: بخش عمده ای از اختلافات درباره رفع تحریم ها حل و فصل شده و همه طرف ها درباره آن توافق دارند اما پیچیدگی های شرارت آمیزی که دولت ترامپ در وضع تحریم های جدید و بعضاً با برچسب های متفاوت که هدف از آن دشوار کردن روند بازگشت آتی آمریکا به برجام بود، مذاکرات را در مراحلی دشوارتر کرده اما هیچکدام از اختلافات جزئی باقیمانده اگر دولت آمریکا جدیت و صداقت داشته باشد، غلبه ناپذیر نیستند.

ربیعی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در روزها و هفته های آینده سرانجام به این اختلاف نظرها پایان داده شود و توافق نهایی برای اجرای برجام همانند دوره پیش از آغاز نقض عهد آمریکا به اجرا گذاشته شود، درباره موعد سوم خرداد و ضرب الاجل مجلس برای امحای دوربین های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: اولا هر گونه تصمیم و سیاستگذاری در این زمینه بر عهده نهادهای بالادستی است. تاریخی را که قانون و متعاقب آن توافق میان ایران و آژانس تعیین کرده همان سوم خرداد است.

وی افزود: ما امیدواریم که همه طرف های برجام پیش از فرارسیدن آن موعد، مذاکرات جاری را برای احیای کامل برجام و عمل همه طرف ها به تعهدات به سرانجام برسانند. ما ترجیح می دهیم احتمال تحقق این مسئله را به آینده بسپاریم و به همه اعضای برجام توصیه می کنیم که همچنان برای رسیدن به توافق پیش از مهلت قانونی تمرکز کنند.

این عضو کابینه در ادامه گفت: قانون مجلس الزام آور است و تاریخ ٢١مه در خصوص توافق بین ایران و آژانس، تاریخی مهم است. ما عجله ای برای به سرانجام رساندن گفتگوها نداریم اما از فرسایشی شدن آن نیز جلوگیری می کنیم و با دقت و در عین حال با سرعت لازم گفتگوها را پیش می بریم، از این رو نمی خواهیم هیچ تاریخی مانع از این شود که پیگیری دقیق سیاست ها با تعجیل روبرو شود.

وی خاطرنشان کرد که همانطور که پیشتر نیز گفته شده الان برای اظهار نظر زود است و در صورتی که گفتگوها در مسیر درست به پیش برود توافق محدود در مورد تاریخ منوط به تصمیمات در تهران است.

منبع: فارس

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید