رای دیوان عدالت بر پرداخت معوقات دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان

    کد خبر :473490

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان از احقاق حق اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و صدور رای دیوان عدالت اداری برای پرداخت معوقات دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.

مهدی نیکدل در جلسه مشترک مدیران عامل و هیئت مدیره شرکت‌های تابعه و مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه مهمترین ذینفعان صندوق همکاران ما در صندوق و شرکت‌های تابعه هستند گفت: هرچقدر بیشتر آنها را وارد سازوکارهای تصمیم گیری کنیم در ارتقای عملکرد و شفاف سازی امور موثر است.

وی افزود: برخی سرمایه گذاری‌ها در دوران گذشته که بدون توجه به کار کارشناسی صورت گرفته با مشکلاتی روبه رو شده‌اند. نتیجه خرید با لحاظ کار کارشناسی، سودآوری بیشتر و کسب منافع بیشتر برای اعضای صندوق است.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه مدیران صندوق باید با فلسفه تصمیمات اتخاذ شده در صندوق آشنا باشند گفت: بر اساس تبصره ۶۳ قانون برنامه دوم توسعه، دولت مکلف بوده معادل مبلغی که از حقوق اعضاء کسر می‌شود، واریزی به صندوق داشته باشد. تا پایان برنامه چهارم توسعه دولت سهم خود را واریز کرده، ولی علیرغم آنکه تا ۵ درصد اجازه کسر از حقوق وجود داشته به اندازه ۱.۲ درصد کسر شده است.

نیکدل ادامه داد: دولت تا پایان برنامه چهارم توسعه، معادل سهم کسورات ۱.۲ درصدی را پرداخت کرده ولی در برنامه پنجم توسعه، حذف شده است و سازمان برنامه خود را مکلف ندانسته و آن را در بودجه قرار نداده است.

وی افزود: یک موضوع دیگر هم وجود دارد و آن این است که از سال ۷۶ برای سایر کارکنان دولت تصمیم گرفتند تا ۲.۵ درصد از حقوق کسر کنند و معادل آن را هم دولت بدهد و در حساب پس اندازشان ذخیره شود، اما معلمان را چون عضو صندوق ذخیره بوده‌اند از این قانون مستثنی کرده‌اند. جالب آنکه برای معلمانی که عضو صندوق نیستند هم یک ریال هم نریخته‌اند. از مدیران استان‌ها می‌خواهیم حداقل اطلاع رسانی کنند که همه فرهنگیان عضو صندوق شوند که به ضررشان تمام نشود.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه فانی، وزیر اسبق آموزش و پرورش، اعضای هیئت مدیره را مکلف به شکایت برای احقاق حق صندوق بابت عدم واریز سهم دولت در برنامه پنجم توسعه می‌کند و به دیوان عدالت اداری نامه می‌دهند که رد می‌شود گفت: علت این بود که می‌گفتند شکایت دولت علیه دولت قبول نیست. شکایت مجدد در تجدید نظر هم رد می‌شود.

نیکدل ادامه داد: در سال ۹۵ مجدد پیگیری کردیم که دوباره به استناد دولتی بودن رد شد. مجددا واحد امور حقوقی ما، در خرداد۹۶، درخواست اعمال ماده ۷۹ کردند که در نهایت رای دولتی بودن منتفی و به شعبه هم عرض ارجاع و فشارها منتهی شد به اینکه ۱۵ دی ۹۷ از دیوان رای گرفتیم و سازمان برنامه به پرداخت وجوه دوران برنامه پنجم محکوم شد.

وی با بیان اینکه ۳۰۵ میلیارد تومان بابت معوقات سال های ۹۰ تا ۹۲ گرفته بودیم که بتدریج داده می‌شود و بخشی هم پرداخت شده است گفت: از این ۳۰۵ میلیارد تومان، حدود ۱۸۰ میلیارد تومان مربوط به برنامه پنجم توسعه بوده و به این ترتیب از ۸۰۰ میلیارد تومان معوقات دولت، ۶۳۴ میلیارد تومان باقی مانده که باید برویم و به استناد این رای از دولت مطالبه کنیم.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان افزود: معوقات بازنشستگان تا سال ۹۵ بعد از دریافت اعتبارات داده می‌شود و برای کارکنان هم در حسابشان می‌نشیند. صدور رای دیوان، جزو خبرهای شیرین این ایام بود و امیدواریم حال معلمان را بهتر کند.

نیکدل ادامه داد: ۱۰۰ هزار معلم تا ۵ درصد سهم خود را افزایش داده‌اند و دریافته‌اند که اگر سهم خود را تا این میزان افزایش دهند می توانند معادل آن را از دولت بگیرند.

وی با اشاره به بهره برداری از شرکت کیمیا پارس خاورمیانه بهره و پتروشیمی سبلان تا آخر سال آینده گفت: حداقل ۳۰۰۰ میلیارد به سود صندوق اضافه خواهد کرد. سود امسال ما نیز بیش از دو برابر سال قبل شده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید