رئیس سیا از مقام خود کناره‌گیری کرد

    کد خبر :778573
رئیس سیا از مقام خود کناره‌گیری کرد

نشریه آمریکایی فوربس در آخرین روز از دولت ترامپ از کناره‌گیری «جینا هاسپل» رئیس سازمان سیا خبر داد.

«جینا هاسپل» رئیس سازمان سیا که در سال آخر دولت «دونالد ترامپ» روابط پرتنشی با رئیس جمهوری داشت، دیروز سه شنبه اعلام کرد که از سمت خود کناره گیری می کند.

هاسپل در توئیتی نوشت: هدایت این سازمان بزرگترین افتخار زندگی من بوده است.

به گزارش ایرنا، وی دلیل استعفای خود را که در آخرین روز ریاست جمهوری ترامپ رخ می دهد، بیان نکرد، هرچند هفته گذشته پایگاه خبری آمریکایی «آکسیوس» گزارش داد که او در اوایل ماه دسامبر (اواسط آذر) و در پی تلاش ترامپ برای انتصاب «دوین نونس» (Devin Nunes) جمهوری خواه وفادار به رئیس جمهوری به سمت معاونت این سازمان و به امید فشار بر هاسپل برای کناره گیری از مقامش در سیا، تهدید کرده بود که استعفا خواهد داد.

گفته می شود ترامپ سال گذشته بارها قصد اخراج هاسپل را داشته و دلیل آن عدم وفاداری وی ذکر شده است.

اکنون «جو بایدن» رئیس جمهوری منتخب، «ویلیام برنز» (William Burns) معاون وزیر امور خارجه دولت «باراک اوباما» را به عنوان گزینه خود برای ریاست سازمان سیا معرفی کرده است، اما در پی استعفای هاسپل و تا زمانی که رئیس جدید توسط سنا تایید شود، مشخص نیست چه کسی ریاست این نهاد اطلاعاتی دولت آمریکا را برعهده می گیرد.

درسال ۲۰۱۸ و پس از آنکه ترامپ، «مایک پمپئو» رئیس سابق سازمان سیا را به عنوان وزیر امور خارجه دولت خود منصوب کرد، هاسپل به ریاست سازمان سیا رسید. انتخاب هاسپل برای ریاست سیا با انتقاد بسیاری از دموکرات ها روبرو شد، چراکه هاسپل به مشارکت در برنامه های شکنجه این نهاد اطلاعاتی در دولت «جورج دابلیو بوش» متهم شده بود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید