رئیس جمهور کره جنوبی: منطقه بین المللی صلح در مرز دو کره راه اندازی شود

    کد خبر :614945

«مون جائه این» رئیس جمهور کره جنوبی در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد پیشنهاد کرد منطقه غیرنظامی در مرز دو کره موسوم به (DMZ) با کمک سازمان ملل متحد به یک منطقه صلح بین المللی تبدیل شود.

یونهاپ خبرگزاری رسمی کره جنوبی روز چهارشنبه نوشت: رییس جمهوری کره جنوبی اظهار امیدواری کرده است این منطقه که روستای پانمونجوم موسوم به روستای آتش بس را به شهر «کائه سونگ» در مرز دو کره متصل می کند، به عنوان “منطقه صلح و همکاری” تعیین شود.

DMZ یا منطقه غیر نظامی شده که در وسط شبه جزیره کره قرار گرفته است، یک منطقه عظیم سبز است که 250 کیلومتر از شرق به غرب و 4 کیلومتر از شمال به جنوب امتداد دارد.

رییس جمهوری کره جنوبی در ادامه پیشنهاد خود گفت برای تحقق این کار باید دفاتر سازمان ملل در این منطقه دایر شود و زیر مجموعه های این سازمان در زمینه های صلح ، بوم شناسی و فرهنگ هم مستقر شود و یک مرکز تحقیقاتی در مورد صلح نیز راه اندازی گردد.

مون اظهار کرد پس از برقراری صلح بین دو کره، دولت وی با کره شمالی همکاری خواهد کرد تا DMZ به عنوان یک میراث جهانی یونسکو ثبت شود.

مون جائه این رییس جمهوری کره جنوبی و کیم جونگ اون رهبر شمالی در اجلاس تاریخی پانمونجوم موافقت کردند ضمن متوقف کردن همه اقدامات خصمانه و از بین بردن مظاهر آن مانند پخش تبلیغات از طریق بلندگوها و توزیع اعلامیه، DMZ را به منطقه صلح تبدیل کنند.

رییس جمهوری کره جنوبی گفت که ایجاد منطقه صلح بین المللی تضمین نهادی و واقع بینانه را برای امنیت کره شمالی فراهم خواهد کرد در صورت تحقق این ایده، این امر همچنین به صلح و ثبات در شمال شرقی آسیا کمک می کند و شبه جزیره کره را قادر می سازد به عنوان “پلی” برای اتصال قاره و اقیانوس عمل کند.

مون گفت: در این صورت چشم انداز راه اندازی راه‌ آهن شرق آسیا با مشارکت شش کشور شمال شرقی آسیا و ایالات متحده آمریکا نیز می تواند به واقعیت تبدیل شود.

کره شمالی هیات بلند بالایی به این نشست اعزام نکرده است اما این پیشنهاد رییس جمهوری کره جنوبی توسط نماینده کره شمالی که در سالن حاضر بود شنیده شد.

این پیشنهاد در حالی مطرح شد که پیش بینی می شود پیونگ یانگ و واشنگتن مذاکرات هسته ای را از اوایل ماه آینده آغاز کنند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید