رئیس جمهور چین: چین مخالف سیاسی کردن واکسن است

    کد خبر :799523

«شی جین پینگ» ضمن مخالفت با سیاسی کردن واکسن و ملی‌گرایی آن، گفت کشورش آمادگی دارد با جامعه جهانی برای تسهیل توزیع عادلانه و منطقی واکسن کرونا و کمک به کشور‌های در حال توسعه برای دستیابی به آن همکاری کند.

«شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین در تماس تلفنی امروز (چهارشنبه) با «آنگلا مرکل» صداعظم آلمان تاکید کرد که پکن آمادگی دارد با آلمان و سایر کشور‌ها برای دستیابی به توزیع منطقی و عادلانه واکسن کرونا در جهان همکاری کند.

وی در این خصوص گفت: چین مخالف سیاسی کردن واکسن یا آنچه ملی‌گرایی واکسن خوانده می‌شود است و آمادگی دارد با جامعه جهانی از جمله آلمان برای تسهیل توزیع عادلانه و منطقی واکسن‌ها و پشتیبانی و کمک به بسیاری از کشور‌های در حال توسعه در به دست آوردن این واکسن‌ها همکاری کند.

وی همچنین تاکید کرد که پکن علیرغم اختلافات موجود بین چین و اتحادیه اروپا آمادگی دارد با شرکای اروپایی خود برای تعمیق و گسترش همکاری عملی در زمینه‌های مختلف کار کند.

به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، بیست و پنجم مارس «امانوئل مارکون» رئیس‌جمهور فرانسه در یک کنفرانس خبری مدعی شده بود روسیه و چین با استفاده از واکسن‌هایی که در مقابله با کرونا تولید کرده‌اند به دنبال اعمال نفوذ در جهان هستند و افزود جنگ جهانی از نوعی دیگر در جریان است. ادعایی که دو کشور مذکور آن را رد کردند.

پیشتر «وانگ یی» وزیر خارجه چین اعلام کرد کشور‌های توسعه یافته حدود ۶۰ درصد همه واکسن‌های تولید شده در جهان را خریداری کرده‌اند که این اقدام باعث کسری واکسن در کشور‌های در حال توسعه است.

دبیرکل سازمان ملل متحد هم اخیراً بار دیگر از تولید و توزیع ناعادلانه واکسن کرونا انتقاد کرد. «آنتونیو گوترش» در توییتی نوشت: «هیچکدام از بخش‌های پاسخ جهانی به همه‌گیری کرونا از تولید و توزیع واکسن گرفته تا حمایت از کشور‌های در حال توسعه، آنچنان که لازم است، پیش نمی‌رود.»

وی در ادامه نوشت: «ما فقط با یک اقدام جسورانه به این دوره وحشتناک پایان خواهیم داد و بهبودی پایدار و فراگیر را شروع خواهیم کرد.»

دبیرکل سازمان ملل چندی قبل نیز از نحوه توزیع واکسن کرونا در جهان انتقاد کرده بود. وی که در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی می‌کرد، گفت: «۷۵ درصد واکسن کرونا در ۱۰ کشور توزیع شده و بیش از ۱۰۰ کشور جهان تاکنون واکسنی دریافت نکرده‌اند.»

منبع: فارس

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید