به دلیل حذف عربستان از فهرست ناقضان حقوق کودکان؛

دیده بان حقوق بشر از آنتونیو گوترش انتقاد کرد

    کد خبر :723242

دیده بان حقوق بشر از اقدام آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر عدم درج نام عربستان سعودی در فهرست ناقضان حقوق کودکان انتقاد کرد چرا که ریاض و ائتلاف متجاوز سعودی در جنگ یمن، حقوق کودکان را بارها نقض کرده است.

دیده بان حقوق بشر گوترش را متهم کرد که وی نقض حقوق بشر کشورهای قدرتمند در جهان همچون آمریکا و … را نادیده می گیرد. بنا بر اعلام این سازمان، گوترش در گزارش خود اعلام کرده است که ائتلاف سعودی در حملات خود به یمن در سال ۲۰۱۹ باعث کشته شدن ۲۲۲ کودک در این کشور شده است اما با این حال عربستان را از فهرست کشورهای ناقض حقوق کودکان حذف کرده است.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن را از فهرست سیاه این سازمان برای «نقض کنندگان حقوق کودکان» حذف کرد.

به گزارش مهر،گوترش روز دوشنبه در گزارش سالانه خود برای شورای امنیت سازمان ملل نوشت که نام این ائتلاف «در پی کاهش پیوسته و قابل ملاحظه کشتار و یا نقض عضو [کودکان] در حمله های هوایی» و اجرای اقداماتی با هدف حفاظت از کودکان (!)، «از فهرست [سیاه] حذف می شود».

گفتنی است که گزارش سالانه دبیرکل سازمان ملل با موضوع کودکان و مناقشه مسلحانه به درخواست شورای امنیت سازمان ملل تهیه می شود. در این مجموعه گزارشها، ائتلاف نظامی سعودی ظرف سه سال گذشته بطور رسمی در فهرست سیاه قرار داشت. طبق یافته های این گزارش، در سال ۲۰۱۹ دستکم ۲۲۲ کودک در اثر حملات نظامی ائتلاف سعودی زخمی یا کشته شده اند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید