دیدار نخست وزیر عراق با رهبر مسیحیان کاتولیک جهان

    کد خبر :823990

نخست وزیر عراق در دیدار با رهبر مسیحیان کاتولیک جهان، تاکید کرد که دولت وی به بازسازی کلیساهای کشورش ادامه خواهد داد.

به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، دفتر اطلاع رسانی «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر این کشور عصر امروز (جمعه) با صدور بیانیه ای، اعلام کرد که وی در جریان سفر رسمی خود به شهر رم، پایتخت ایتالیا، در دولت شهر واتیکان با پاپ «فرانسیس»، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان دیدار کرده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، الکاظمی در این دیدار ضمن قدردانی از پاپ فرانسیس به دلیل حسن استقبال، از سفر تاریخی وی به عراق در ماه مارس گذشته و پیام های آن در راستای پشتیبانی از کشورش و تاکید بر وحدت بشریت در آرزوی صلح و همزیستی و مقابله با همه انواع افراط گرایی نیز تمجید کرد.

نخست وزیر عراق همچنین بر پایبندی دولت وی به تلاش در راستای تثبیت مسیحیان و دیگر اقلیت های کشورش در خاک خود به عنوان بخشی اساسی از بافت جامعه، تسهیل بازگشت آوارگان و مهاجران آنها به مناطق اصلی خود و ترغیب مسئولان کلیساهای عراقی برای فعال سازی فعالیت های انسانی خود به ویژه در بخش های آموزش و بهداشت و ارائه هر گونه پشتیبانی لازم برای آنها تاکید کرد.

الکاظمی ضمن تاکید بر ادامه فعالیت دولت کنونی عراق برای بازسازی کلیساهای تاریخی تخریب شده به دست گروهک ترورستی داعش و تلاش جدی آن برای بازسازی شهر «اور» در استان ذی قار در جنوب کشورش در راستای آماده سازی آن برای استقبال از هیئت های مسیحی، در رابطه با اهمیت اتخاذ تدابیر و ارائه امکانات لازم برای اعزام گروه های گردشگری و مذهبی به این شهر تاریخی نیز توضیح داد.

رهبر مسیحیان کاتولیک جهان نیز به نوبه خود، ضمن خوشامدگویی به نخست وزیر عراق و هیئت همراه وی، اهمیت تقویت تلاش های صلح در منطقه در راستای تحقق شکوفایی و ثبات برای ملت های آن را مورد تاکید قرار داد.

دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه خود همچنین از دیدار وی با کاردینال «پیترو پارولین»، نخست وزیر واتیکان خبر داده و اعلام کرد که در جریان این دیدار، روابط دو جانبه و تقویت همکاری و هماهنگی مشترک برای تسهیل اعزام گروه های گردشگری و مذهبی به شهر تاریخی مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

در پایان این بیانیه همچنین آمده که الکاظمی بار دیگر دعوت خود از کمیته عالی گفت و گوی دائمی میان عراق و واتیکان برای برگزاری سومین نشست خود در شهر بغداد در سال جاری میلادی را تکرار کرد.

منبع: شفقنا

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید