دیاباته: علیپور با تقلید شادی گل من بدجنسی نکرد

  • ورزشی
  • یکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ ۸:۲۲
    کد خبر :697737

بخشی از برنامه فرمول یک در شنبه شب به شیخ دیاباته مهاجم مالیایی استقلال اختصاص داشت که با روحیه مثال زدنی و خنده‌های شیرینش، لحظه‌های خوبی برای بینندگان تلویزیونی و به خصوص هواداران استقلال ایجاد کرد. در ادامه گفت‌وگوی جذاب او با علی ضیا مجری برنامه فرمول یک را می‌خوانید.

شروع گفت‌وگوی ضیا و دیاباته با این موضوع بود که او آیا بلد است فارسی صحبت کند که دیاباته با خنده جواب داد: «شیخ بچه اکباتانه».

بحث اصلی این روز‌ها ویروس کرونا است.

درست است که نگران کننده است، ولی اگر دقت داشته باشیم، شرایط خوب می‌شود.

شما آقای فتح‌الله‌زاده را دیده‌اید؟

از زمانی که برگشتم همدیگر را ندیده‌ایم و بنابراین نمی‌توانم راجع به او صحبت کنم.

داستان دستمزد شما با استقلال به کجا رسیده است؟

تشکر می‌کنم که این سوال را پرسیدید. من هم شنیدم که دیاباته درخواست پول کرده. این دو موضوع است. دیاباته درخواست پول کرده؛ اول اینکه شیخ دیاباته پول خودش را درخواست کرده که این پول خودش است. این نکته اول است. شیخ دیاباته با چه زبانی باید پولش را بخواهد، چون کسی در باشگاه به زبان فرانسه صحبت نمی‌کند. دوم اینکه مهم برای من فوتبال بازی کردن است؛ اینکه هواداران و خودم و تمام ایرانی‌ها لذت ببرند. چیزی که الان می‌خواهم بگویم این است که من شدیدا ایرانی‌ها را دوست دارم.

پس باید من هم این را بگویم که من پرسپولیسی‌ام، ولی تمام تلاشم را کردم که شما به برنامه بیایید.

برای من انسان‌ها از همه چیز مهم‌ترند. این برای من مهم‌ترین است حتی از فوتبال مهم‌تر است. طرفدار استقلال باشند یا هر تیم دیگری، مهم انسان بودن است.

زوج قائدی و دیاباته را چه کسی کشف کرد؟

خب یادتان می‌آید که آقای استراماچونی بودند. ایشان بودند که من را به استقلال آوردند. به خاطر دارم که روزی با او صحبت کردم و او گفت که می‌خواهد مهدی قایدی با من بازی کند. گفتم این ایده خوبی است. چون کسی است که در درجه اول به عنوان انسان دوستش دارم و بازیکن خوبی هم هست. از این فرصت هم استفاده می‌کنم و به تمام بازیکنان استقلال سلام می‌کنم. تمام آن‌ها کمک کردند تا خودم را با ایران تطبیق دهم. به ویژه ما یک کاپیتان داریم به اسم غفوری که قدرت و انرژی تیم است و خیلی آدم خوبی است.

نظرت در مورد آقای استراماچونی چیست؛ موفقیت‌های استقلال آیا مدیون حضور او است؟

این را همه می‌دانیم که او یک سرمربی خوب بود. من یک بازیکن فوتبال هستم و تمایل دارم که استقلالی‌ها از تغییرات عبور کنند. درست است که او را دوست داشتیم، ولی وقتی ایشان رفتند سرمربی جدیدی آمده است، آقای مجیدی؛ که ایشان هم مربی بسیار خوبی است و امیدوارم همه با هم کار خوبی برای استقلال انجام دهیم تا هواداران لذت ببرند. یک پیام هم برای هوادران استقلال دارم؛ نگران نباشید، شیخ دیاباته همیشه اینجاست.

علی عیلپور در دربی از ژست شما برای شادی گل استفاده کرد. نظر شما در این رابطه چیست؟

اول سلام می‌کنم به علی (علیپور). درست است که این ژست را انجام داد، ولی بدجنسی که نکرد. من خودم مهاجم هستم و درک می‌کنم. وقتی گل می‌زنیم اینقدر از خودمان راضی می‌شویم که ممکن است کار‌هایی هم انجام بدهیم. پیش خودم گفتم که او هم این کار را کرده است. علیپور یک مقدار خجالتی بود ولی. دفعه بعد نمی‌خواهم که این کار را مقابل استقلال انجام دهد و دوست دارم که اگر خواست انجام دهد، بیشتر حالت تهاجمی داشته باشد.

در این لحظه مجری از دیاباته خواست که این کار را مقابل دوربین‌های تلویزیونی تکرار کند و او هم با خنده از درخواست او استقبال کرد.

۳۱ سالتان است و هنوز هم در اوج هستید. تا چه زمانی بازی می‌کنید؟

نمی‌دانم واقعا. اینقدر فوتبال را دوست دارم که می‌خواهم تا وقتی می‌توانم گل بزنم، فوتبال بازی کنم. من حد و حدودی برای خودم قائل نیستم؛ به من می‌گویند شیخِ بدون محدودیت.

در کشور‌های مختلف بازی کرده‌اید. فرق طرفداران ایران با بقیه کشور‌ها چیست؟

درست است که من خیلی سفر کرده‌ام. هواداران فرانسوی و ایتالیایی را دیده‌ام؛ در دوبی بوده‌ام و همه جای دنیا رفته‌ام، ولی اگر بخواهم واقعیت را بگویم از هیجان هواداران ایرانی هیجان‌زده شده‌ام. از موقعیت باز استفاده می‌کنم. چیز‌هایی به ذهنم می‌رسد که باید بگویم. از زمانی که به ایران رسیده ام، درست است که رنگ پوست من تیره است، ولی هیچ وقت احساس نکرده‌ام که رنگین‌پوست هستم. همه به من احترام گذاشته‌اند و از همینجا می‌خواهم از تمام آفریقایی‌ها بخواهم که هر جا ایرانی‌ها را می‌بینید به آن‌ها احترام بگذارید. می‌خواهم از علیرضا ملک هم تشکر کنم؛ یک دوست ایرانی که مثل برادرم است. اینقدر همدیگر را دوست داریم که با اینکه من فرانسوی صحبت می‌کنم، شیوه حرف زدن با همدیگر را پیدا کرده ایم.

اهل مالی هستی. اوضاع کرونا در مالی چطور است؟ خانواده ات در سلامت هستند؟

از اوضاع مالی و خانواده‌ام با خبر هستم. درست است که هنوز کرونا به مالی نرسیده است، ولی کشور‌های هم مرز مالی کرونا دارند. من برای مالی نگرانم و برای کل آفریقا، اروپا، آسیا و آمریکا. برای همه نگران هستم. امیدوارم راه حل مقابله با این بیماری را پیدا کنیم. چون خدا به ما هوش داده و باید با هم مبارزه کنیم تا کرونا را شکست دهیم. به کرونا می‌گویم که اگر دست برندارد شیخ دیاباته سراغش می‌آید.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید