دولت با شیوه سه جانبه‌گرایی تعیین حقوق کارگران موافق است

    کد خبر :1064547

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ آیت الله سیدابراهیم رئیسی امروز سه‌شنبه در جشنواره ملی امتنان از کارگران طی سخنانی اظهار داشت: باید در تمام ایام سال به کار و کارگر توجه شود اما به دلیل آنکه این ایام موضوع کار و کارگر بیشتر مورد توجه همگان است به آن پرداخته می‌شود.

وی افزود: ما باید بتواینم آنچه رهبر معظم انقلاب اسلامی و قانون و سیاستهای کلی مشخص کرده‌اند و برای رشد اقتصادی کشور موثر است به انجام برسانیم. این نشست در کارخانه بزرگی که کرگران آن کارهای قابل عرضه‌ای در بازارهای داخلی و خارجی دارند، برگزار می‌شود. این نشان دهنده توانایی نیروهای کشور ما و نشان دهنده آن است که در کشور می‌توان کارهای بزرگی انجام داد.

رئیس جمهور ادامه داد: عزیزان ما علی رغم بسیاری از کاستی‌ها و تحریم‌ها تولیدات امید آفرینی برای کشور دارند. ما با همین روحیه ارزشمند و جهادی کارگران و مهندسان عزیز پای کار کشور هستیم و دشمن همچنان که در عرصه‌های مختلف ناکام مانده است در عرصه اقتصادی هم ناکام خواهد ماند.

رئیسی با بیان اینکه کارگران محور تولید هستند، عنوان کرد: باید همه حمایت‌های حقوقی،‌ مالی و اجتماعی از کارگر صورت بگیرد تا شاهد رشد کمی و کیفی تولیدات کشور باشیم. در سفری که اخیرا به سریلانکا داشتیم شاهد کاربزرگی که با صدرو خدمات فنی و منهدسی ما به این کشور انجام شده بود، بودیم، این کار از جهت تکنیک بسیار کم نظیر و به تعبیر مدیران‌ آن کشور بی نظیر بود. اینگونه اقدامات از دست فناوران ایران بر می‌آید.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما در بین جامعه کارگری افرادی را داریم که نخبه هستند و باید به این افراد توجه کرد تا ایده پردازی آنها تقویت شود و نخبگی آنها باید مورد توجه خاص قرار بگیرد و ما هم در دولت ایده‌های نخبگان را مورد توجه قرار می‌دهیم.

وی توجه به فرهنگ کار را موضوع بسیار مهمی دانست و عنوان کرد: توجه به عمل به هنگام و زمان شناسانه بسیار مهم است. در دوارن دفاع مقدس کارهایی در کارخانه‌های ما انجام شد که ما را از کشورهای بیگانه بی نیاز کرد. امروز هم شاهد یک جنگ اقتصادی هستیم اما به لطف خدا جوانان ما تا کنون نشان داده‌اند که همچنانی که رزمندگان ما در جنگ نظامی سیلی محکمی به دشمن زدند کارگان ما نیز در جنگ اقتصادی سیلی محکمی به دشمن خواهند زد.

رئیس ادامه داد: دشمن تصور کرده است با تهدید و تحریم می‌تواند ما را متوقف کند در صورتیکه امروز شاهد رشد تولید و رشد در حوزه‌های دانش بنیان هستیم. این بدان معنا است که جوانان کشور ما در حال انجام کارهای بزرگی هستند.

رئیس جمهور در ادامه از تصویب لایحه امنیت شغلی در دولت خبر داد و گفت: برای خانوداه‌ها ثبات و امنیت شغلی بسیار مهم است و ما هم به این موضوع معتقدیم. رئیسی با اشاره به نحوه تعیین دستمزد کارگران گفت:‌ به نظر من همین شیوه سه جانبه‌گرایی برای تعیین حقوق و دستمزد کارگران شیوه مناسبی است و ما با این شیوه موافقیم.

وی همچنین با تاکید بر توجه ویژه بانک‌ها به پرداخت تسهیلات اشتغال، مسکن و ازدواج جوانان از اعلام آمادگی بانک رفاه کارگران برای تامین و پرداخت تسهیلات مسکن کارگری خبر داد و افزود: سهم مسکن بخش عمده‌ای از هزینه خانوارها را به خود اختصاص داده و از این جهت دولت بنا دارد با بهره‌گیری از امکانات موجود در کشور از جمله واگذاری زمین بخش قابل توجهی از این مشکل و دغدغه خانواده‌ها را حل کند.

رئیس جمهور از همه مدیران شرکت‌ها، کارخانجات وکارگاه‌ها خواست با فعال‌سازی تعاونی‌های مسکن در حوزه کارگری و هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی رفع مشکل مسکن کارگران را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهند به نحوی که در روز کارگر سال آینده بتوان اعلام کرد که با گام‌های برداشته شده در این زمینه بخش مهمی از مشکل مسکن کارگران مرتفع شده است.

رئیسی در پایان همچنین با اشاره به اهتمام ویژه دولت به امر تولید و اشتغال، به احیای بیش از 8 هزار واحد تولیدی تعطیل و نیمه‌تعطیل در دولت مردمی و بازگشت به کار هزاران کارگر بیکار شده اشاره و به همه مدیران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی تأکید کرد به هیچ عنوان اجازه تعطیلی هیچ کارخانه و واحد تولیدی با هر دلیل و بهانه‌ای را ندهند.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور صبح امروز سه شنبه همزمان با روز کارگر با حضور در کارخانه ایران خودرو دیزل ضمن بازدید از بخش‌هایی از کارخانه از جمله سالن خط تولید، با تعدادی از کارگران نیز گفت‌وگو داشت و وضعیت شغلی و معیشتی آنها را جویا شد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید