دور چهارم گفت‌وگوهای استراتژیک عراق و آمریکا

    کد خبر :806104
دور چهارم گفت‌وگوهای استراتژیک عراق و آمریکا

یک منبع در دولت عراق اعلام کرد که نخست وزیر این کشور در سفر آتی خود به واشنگتن برخی مسایل مهم و حساس را مورد بررسی قرار خواهد داد و دور چهارم گفت‌وگوهای استراتژیک عراق و آمریکا نیز انجام خواهند شد.

یک مسؤول دولت عراق و عضو پارلمان این کشور در گفت‌وگو با سایت العربی الجدید ضمن اشاره به قصد مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور برای سفر دوباره به واشنگتن در ابتدای ژوئیه آتی، اظهار کرد: در این سفر برخی مسایل مهم و حساس مورد بررسی قرار خواهند گرفت و دور چهارم گفت‌وگوهای استراتژیک عراق و آمریکا نیز انجام خواهند شد.

پیش از این الکاظمی اواسط اوت سال گذشته در راس هیئتی عالی رتبه از وزرا به واشنگتن سفر کرده و در آنجا مذاکراتی با مسؤولان دولت آمریکا و در راس آنها دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق این کشور داشت، همچنین دومین دور گفت‌وگوی استراتژیک دو کشور نیز انجام شده و به توافق‌هایی در خصوص استمرار حمایت‌های نظامی، بهداشتی و اقتصادی از عراق انجامید.

یکی از مسؤولان دفتر الکاظمی نیز به العربی الجدید گفت: در صورتی که اتفاقی رخ ندهد، سفر الکاظمی به واشنگتن در راس یک هیئت وزراتی بزرگ اوایل ژوئیه آتی انجام خواهد شد. قرار است در این سفر دور چهارم گفت‌وگوهای استراتژیک میان بغداد و واشنگتن کلید بخورد و احتمالا این آخرین دوره است و در انتهای آن توافق‌های نهایی برای تعیین چگونگی روابط دو کشور به ویژه در حوزه امنیتی اعلام ‌می‌شوند و این توافق‌ها در چارچوب توافق استراتژیک دو طرف در سال ۲۰۰۸ هستند تا نیازی به ارائه این توافق‌ها در پارلمان برای تایید یا ردشان نباشد.

او افزود: صحبت درباره جزئیات این دیدار و اینکه شامل چه موضوعاتی خواهد بود، هنوز زود است چرا که هنوز در مرحله فراهم کردن مقدمات میان دو طرف است اما در کل از این دیدار انتظار می‌رود آمریکا بیانیه‌ای حاوی رویکرد و یا سیاست جدیدش درباره عراق را منتشر کند.

در مقابل فاضل الفتلاوی، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف فتح که نماینده شاخه سیاسی گروه‌های حشد شعبی است، ضمن تایید سفر آتی الکاظمی به واشنگتن در ژوئیه آتی، در گفت‌وگویی تلفنی با العربی الجدید گفت: در پارلمان تلاش خواهیم کرد نمایندگانی از کمیته‌های تخصصی را به هیئت همراه الکاظمی ملحق کنیم تا در جریان گفت‌وگوها و مذاکرات عراق-آمریکا باشیم.

الفتلاوی افزود: در صورتی که گفت‌وگوها با آمریکا در چارچوب حفاظت از حاکمیت عراق و همکاری برای خروج نیروهای آمریکایی باشند، با آنها موافق هستیم اما با این مساله مخالفیم که روابطی با واشنگتن ایجاد شوند که در آنها عراق در محوری علیه محور دیگر قرار گیرد، این مساله را هرگز قبول نخواهیم کرد چرا که زیان بسیاری به عراق وارد می‌کند و ما ناظر هر گونه گفت‌وگوی عراق و آمریکا و هر سفر خارجی الکاظمی خواهیم بود.

منبع: ایسنا

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید