دلایل احساس خستگی و خواب آلودگی در بهار

    کد خبر :899225
دلایل احساس خستگی و خواب آلودگی در بهار

خواب آلودگی در فصل بهار برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد که علت های مختلفی مثل آلرژی به گل و گیاه و سرو صدای محیط دارد که با تغذیه مناسب حل شدنی است.

نه تنها شما بلکه همه افراد در سراسر جهان وقتی صبح ها در فصل بهار از خواب بیدار می شوند احساس خواب آلودگی می کنند زیرا هوا زودتر گرم می شود و خورشید زودتر طلوع می کند. ظاهرا این خواب آلودگی نشانه طبیعی ناشی از سیستم فیزیکی ما است. در طول زمستان بدن ما هورمونی مثل سروتونین (کاهنده استرس و تقویت کننده شادی) به دلیل زودتر تاریک شدن هوا و تولید بیشتر هورمون خواب ملاتونین کمتر ترشح می کند. وقتی بهار فرا می رسد، روز طولانی می شود و نور خورشید قوی تر می تابد و بدن باید خود را وفق دهد.

دمای بدن افزایش می یابد و رگ های خونی گشاد می شوند، فشار خون بالا می رود. نور باعث می شود بدن هورمون بیشتر “هورمون فعالیت” سروتونین را آزاد کند در حالی که مقدار ملاتونین هنوز بسیار بالا است. با این حال بدن نمی تواند فرایندهای تطبیق را مدیریت کند. در نتیجه، برخی از ما احساس سستی، انگیزه کم تر، کمبود نیروی حیاتی، و خستگی نسبت به پایان فصل زمستان داریم.هزینه سازگاری با این تغییر فصلی، خستگی بهار نامیده می شود.

علل دیگر خواب آلودگی و احساس خستگی در فصل بهار

اضافه شدن یک ساعت به طول روز:

مطمئنا، در ماه آخر یک ساعت بیشتر نور خورشید جذب می کنید، اما این به آن معنا نیست که وقتی ساعت هشدار صبحها زنگ می خورد، احساس آمادگی برای بیرون رفتن از رختخواب را ندارید . در این فصل با طولانی تر شدن طول روز خستگی بیشتری را تجربه می کنید و هر فرد به این تعادل طبیعی با سرعت متفاوت برمی گردد، و آن هایی که در این روند کند هستند، معمولا دوست دارند بعد از ظهر چرت بزنند.بنابراین چرخه خواب تغییر می کند.

آلرژی به گل و گیاه:

قطعا آلرژی در فصل بهار به این دلیل است که در این فصل خواب عمیقی ندارید. مطالعه ای در مورد آسم و آلرژی نشان داد که 59 درصد افرادی که مبتلا به حساسیت های بینی هستند به دلیل داشتن علائم، خواب بی کیفیتی دارند. به پزشک مراجعه و گزینه های درمان،را انتخاب کنید تا ببینید آیا به کاهش علایم کمک می کنند یا خیر.

تابش بیشتر نور خورشید:

نور نقش بسیار مهمی در هوشیاری و بیداری ما ایفا می کند، بنابراین هنگامی که در طول تاریکی بیدار می شوید بدن ما بطور طبیعی تمایلی به آن ندارد .برای کمک به آن حتما صبح ها در معرض نور طبیعی قرار بگیرید، و اگر در محیط کار پنجره ای رو به بیرون ندارید قهوه صبحگاهی را بیرون و در فضای باز بنوشید تا از حالت افسردگی جلوگیری کنید.

سرو صدا های محیط:

همه ما می دانیم داشتن یک محیط خواب سالم چقدر مهم است. خنک، تاریک و ساکت. در حالی که می توانیم گوشی های هوشمند را از اتاق خواب بیرون نگه داریم و صداهای مخرب را به حداقل برسانیم، ما کنترل کمی بر روی پرندگان در خارج از پنجره اتاق خواب داریم و یا اگر در شهر زندگی می کنید (صداهای بوق – که همراه با ترافیک صبحگاهی). اگر به نظر می رسد که سر و صدای خارجی بزرگ ترین عامل ناراحتی و کسلی شما است، پنجره های عایق صدا تهیه کنید.

فعالیت های زیاد فیزیکی:

خستگی را می توانید زمانی تجربه کنید که واکنش به دمای گرم و روزهای طولانی را با فعالیت افزایش دهید، بنابراین چرخه خواب – بیداری نسبت به این تغییر واکنش نشان می دهد. سخت است همیشه کمبود خواب را جبران کنید.

اگر شور و هیجان بهار باعث می شود فراموش کنید که هر شب هشت ساعت بخوابید سعی کنید آگاهی خود را افزایش دهید. از تکنولوژی گرفته تا صفحات کاغذی می تواند به شما در خواب و بیداری کمک کند ارتباط بین خواب، محیط و رفتار را درک کنید و اینکه چه عواملی باعث خواب بهتری می شود.

راه های رفع خواب آلودگی و رفع کسلی

نوشیدن قهوه:

هنگامی که به راه هایی برای بیدار ماندن فکر می کنید، بیشتر افراد نوشیدن قهوه را پیشنهاد می کنند. در واقع قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در دنیا است. کافئین سطح هوشیاری را با عمل به عنوان یک محرک در سیستم عصبی مرکزی افزایش می دهد و باعث آزاد کردن آدرنالین در سیستم عصبی مرکزی می شود. آدرنالین هورمون “دعوا یا گریز” است و تاثیرات زیادی بر روی بدن دارد و در موارد اورژانسی بسیار مفید است زیرا با کم شدن آدرنالین با خستگی مواجه می شوید.

زیاده روی در مصرف قهوه به عنوان یک عامل محرک توصیه نمی شود. نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه صبح ها و در طول روز به شما کمک می کند لذت ببرید. اما این اقدامی مناسب برای مبارزه با خستگی بهار نیست.

گرفتن دوش آب سرد:

روز را با یک دوش آب سرد شروع کنید زیرا یک راه عالی برای بیدار شدن و هوشیاری است. این کار به سیستم عروقی با چالش های مورد نیاز در تطبیق با درجه حرارت تغییر یافته کمک می کند و در نتیجه خستگی بهار را رفع می کند. علاوه بر این، دوش گرفتن بر گردش خون بهتر تاثیر می گذارد.

گوش دادن به موسیقی:

گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تمام چیزی است که برای رقصیدن به آن نیاز دارید. حرکت برای گردش خون خوب است، بنابراین این یک راه نسبتا ساده برای درمان علائم خستگی بهار است.

انجام فعالیت های فیزیکی:

در تمام فصول ورزش، نور روز و هوای تازه به تنظیم بدن شما کمک می کند. اگر ورزش کردن کار ساده ای نیست، اتومبیل را کمی دورتر پارک کنید، یا با قطار ، اتوبوس جایی بروید تا مجبور شوید کمی از مسافت را پیاده روی کنید. بهتر است از هوای گرم لذت ببرید و رانندگی را با دوچرخه سواری عوض کنید. به جای پله برقی از پله ها پایین بروید.

مصرف گیاهان قوی:

افراد زیادی از گیاهان شفابخش طبیعی برای رفع خستگی و تجدید قوا بدن خود استفاده می کنند. تره فرنگی گیاهی موثر برای مبارزه با خستگی است. آهن برای تولید انرژی بدن بسیار اهمیت دارد و بهترین راه جذب آن، مصرف غذاهای سالم است زیرا به کاهش خستگی کمک می کند. علاوه بر این، گیاهان پر از مواد مغذی هستند که برای زنان مفید است و می توانند سطح آهن را افزایش دهند، گیاهان یک راه پیش گیری و درمان عالی برای کم خونی هستند.

پرهیز از مصرف غذاهای سنگین:

مصرف غذاهای سنگین(تند و چرب ) موجب سوء هاضمه و بی خوابی می شود بنابراین برای داشتن خواب راحت غذاهای سبک را مصرف کنید.

اجتناب از تماشای تلویزیون و کار با کامپیوتر:

اگر می خواهید صبح ها بدون ساعت زنگ دار از خواب بیدار شوید بهتر است حدود یک ساعت قبل از خواب از تماشای تلویزیون، گوشی و کامپیوتر اجتناب کنید تا با آرامش بیشتری بخوابید. بدن با روش های خاصی از جمله پایین آمدن درجه حرارت بدن، ترشح هورمون ملاتونین در خون 1 تا 2 ساعت قبل از خواب ،کاهش ضربان قلب ساعت بدن را تنظیم می کند.یکی از بهترین کارها برای رفع کسلی داشتن7تا8 ساعت خواب در طول شبانه روز است.

دانستن خواب مورد نیاز:

هرکسی با توجه به سن و فعالیتی که دارد مقدار مورد نیاز خواب خود که همان ساعت بدن است را می داند.

منبع: چاره دان

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید