دلارهای نفتی که حقوق بشر می خرند

    کد خبر :424378

تاجر کاخ سفید در تازه ترین بیانیه خود به درستی جهان را جای خطرناکی توصیف کرده است! جایی که جنایتکاران سعودی با تکیه بر دلارهای نفتی خود، می توانند معیارهای حقوق بشر را تغییر دهند و مدعیان را با ساز ناکوک خود به رقص درآورند.

به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پس از مدت ها تعلل عامدانه درباره قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی، سرانجام در بیانیه مضحکی به این جنایت واکنش نشان داد. واکنشی که بار دیگر بر ستیز بیمارگونه او با ایران صحه گذاشت.
ترامپ در بیانیه خود با قیاسی عجیب میان ایران و عربستان، به گونه ای نتیجه گیری کرده که گویی قتل خاشقجی، بمباران یمن و دیگر جنایات سعودی ها کار ایران بوده است. قیاسی که وزیر امور خارجه ایران را از آن خنده آمد و محمد جواد ظریف در توییتی نوشت: ترامپ به شکلی عجیب و غریب بند اول بیانیه شرم آور خود درباره جنایات سعودی ها را به متهم کردن ایران به هرگونه شرارتی که به فکرش می رسد، اختصاص می دهد. چه بسا مسئول آتش سوزی (جنگل) کالیفرنیا هم ما باشیم، چون کمک نکردیم جنگل ها را با چنگک تمیز کنند، آنگونه که فنلاندیها ها این کار را می کنند؟
بیانیه ترامپ در حالی ایران را هدف حمله قرار داد که دستگاه های اطلاعاتی آمریکا از یک سو بر نقش مستقیم محمدبن سلمان ولیعهد سعودی در قتل خاشقجی تاکید دارند و از دیگر سو رسانه های غرب هر روز تصاویر زنان و کودکان بی دفاع یمنی را زیر بمباران عربستان مخابره و منتشر می کنند.

**چشم پوشی از جنایت به قیمت فروش اسلحه
همزمان با ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه، بسیاری از رسانه های خبری از کشته شدن این روزنامه نگار به دستورمستقیم بن سلمان خبر دادند. خبری که روزهای گذشته هم از سوی سرویس اطلاعات و امنیت آمریکا مورد تایید قرار گرفت. پس از این تایید، افکار عمومی جهان منتظر اظهارنظر رسمی دولت و رییس جمهور آمریکا بودند. اظهارنظری که انجام شد و بر بهت جهانی و منطقه ای در این زمینه افزود. با بررسی سطور بیانیه ترامپ می توان دلیل حمایت های بی دریغ آمریکای مدعی حقوق بشر از جنایت کاری چون بن سلمان را دریافت.
اگر تا پیش از این موضوع فروش سلاح به عربستان در نهان تطهیر کننده هر جنایت سعودی بود، این بار ترامپ در بیانیه خود بر آن آشکارا تاکید کرد و گفت که قراردادهای تجاری خود با عربستان را قربانی هیچ اصول انسان دوستانه ای نخواهد کرد. ترامپ همچنان ترجیح می دهد یک متحد پولدار هرچند جنایتکار در منطقه خاورمیانه داشته باشد و کیست که نداند برای تک تک کلمات و جملات بیانیه خود میلیون ها دلار از دولت سعودی دریافت کرده است.
شاید از منظر نفع و ضرر بین المللی و دکترین ماکیاول محور آمریکا بتوان به ترامپ در حمایت از بن سلمان «بای نحو کان» حق داد. چهارصدمیلیون دلار در اقتصاد آمریکا رقم کمی نیست که تاجری مانند ترامپ بتواند از آن چشم بپوشد. آنچه اما وجدان جهانی را پس از فرونشست موج رسانه ای آزار دهد، معیارهای مضحک و دوگانه آمریکا در امر حقوق بشر است.

**ایران همواره آماج حمله است
همانگونه که اشاره شد می توان با توجه به نوع رابطه سودرسان سعودی ها به آمریکا سخنان ترامپ را درک کرد و چشم پوشی او از خطاهای ریز و درشت ولیعهد جوان را فهمید اما فرافکنی مضحک مسوولیت این چشم پوشی به سمت ایران چندان عقلایی به نظر نمی رسد. هرچند تاریخچه دشمنی آمریکا با ایران آن را هم موجه و قابل درک می کند.
در سطرسطر بیانیه ترامپ نام ایران بارها تکرار شده است، حتی بیشتر از نام خاشقجی. این که در قتل روزنامه نگار عربستانی، ایران چه نقشی داشته است و چرا باید در بیانیه مختص این رویداد تلخ، بارها نام ایران تکرار شود همچنان علامت سوال بزرگی است. ترامپ کشوری را خطرناک توصیف کرده و ملتی را تروریست نامیده است که براساس آمارهای اعلامی آمریکا، وهابی های سعودی بیشترین عملیات های انتحاری و تروریستی را در جهان انجام داده اند و بیشترین حجم کمک های مالی به گروه های تروریستی مانند داعش و طالبان از سوی شیخ های عربستان و دولت این کشور انجام شده است.
ترامپ در حالی ایران را تروریست می نامد که بزرگترین زرادخانه هسته ای خاورمیانه نه در ایران که در سرزمین های اشغال شده فلسطین و در اختیار رژیمی است که به صورت دولتی و سیستماتیک ترور انجام می دهد. بزرگترین خریدار اسلحه از آمریکا هم نه ایران بلکه عربستان است.
ایران کشوری است که هشت سال در خاورمیانه با تروریستی چون صدام حسین و حامیانش جنگید و در سال های اخیر هم با تروریست های داعش مقابله می کند، نکته ای که ترامپ و دیگر دولتمردان آمریکا از کنار آن به راحتی عبور می کنند.

**وجهه آمریکا قربانی دلارهای نفتی
نوع واکنش رییس جمهوری آمریکا به جنایت فجیع شاهزاده سعودی در قتل روزنامه نگار عربستانی، نشان می دهد که اگر تاکنون جهان از معیارهای دوگانه آمریکا در برخورد با جنایات حیران بود، این روزها نابودی این معیارهای دوگانه اسباب مزاح جهانی شده است. ترامپ ظاهرسازی های پیشین آمریکا درباره تضاد منافع با شعارهای حقوق بشری را کنار گذاشته و با صراحت می گوید پول خون خاشقجی را دریافت کرده و نمی تواند از این دلارها به راحتی عبور کند. برنامه ریزی ترامپ برای کاخ سفید هرچه باشد با اسلاف او متفاوت و حتی گاهی متضاد است و باید منتظر ماند و دید تاجر مسلکی ترامپ تا کجا و تا چه زمانی می تواند هویت آمریکا در جهان را با ابهامات اساسی و تناقض های بنیادین مواجه کند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید