دفاع بلینکن از رژیم صهیونیستی و اتهام‌زنی به ایران

    کد خبر :957523
دفاع بلینکن از رژیم صهیونیستی و اتهام‌زنی به ایران

آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا در نشست یکشنبه شب جی استریت، به دفاع از سیاست‌های این کشور در قبال رژیم صهیونیستی و ادعا‌های خود علیه ایران پرداخت.

تارنمای وزارت خارجه آمریکا، بلینکن در نشست J street گفت: در دوران ریاست جمهوری بایدن، ایالات متحده سالانه ۳.۳ میلیارد دلار کمک مالی نظامی خارجی و همچنین ۵۰۰ میلیون دلار دیگر برای دفاع موشکی – بیش از هر زمان دیگری در تاریخ روابط دو طرف – به اسرائیل ارائه می‌دهد. این موضوع مطابق با یادداشت تفاهم سال ۲۰۱۶ است که دولت وقت اوباما و بایدن با اسرائیل به توافق رسید – بزرگترین بسته امنیتی تا کنون در تاریخ ایالات متحده. سرمایه‌گذاری ما برای تضمین برتری کیفی نظامی اسرائیل در خاورمیانه و حمایت در برابر حماس و سایر گروه‌های که قصد دارند جان غیرنظامیان اسرائیلی را بگیرند، بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: کمک‌های امنیتی ما به اسرائیل مقدس است!

رفاقت بی چون و چرا با رژیم صهیونیستی

بلینکن افزود: ما امنیت اسرائیل را از طریق دیپلماسی تقویت کرده‌ایم. هنگامی که درگیری‌ها بین اسرائیل و فلسطینی‌ها در غزه در ماه مه ۲۰۲۱ تشدید شد، بایدن تلاش‌های فشرده‌ای را در پشت صحنه رهبری کرد.

ما همچنین با کنگره به صورت دو حزبی کار کردیم تا یک میلیارد دلار بودجه اضافی برای تکمیل منابع اسرائیل برای گنبد آهنین و سیستم دفاع موشکی اختصاص دهیم.

وی گفت، آمریکا به طور منظم در تمرینات نظامی مشترک، تحقیق و توسعه تسلیحات شرکت می‌کند. گفتگو‌های راهبردی منظم برگزار می‌شود؛ و این همکاری به ما امکان می‌دهد در مقابله با طیفی از تهدیدات منطقه‌ای که هیچ کدام جدی‌تر از تهدیدات ایران نیست، همکاری کنیم. ایران اعلام کرده قصد دارد اسرائیل را از روی نقشه محو کند و هدف خود را بر مبنای رد حق موجودیت اسرائیل پایه گذاری کرده است.

وزیر امورخارجه آمریکا تصریح کرد، اکنون، یکی از مؤثرترین راه‌ها برای تقویت امنیت اسرائیل، تعمیق روابط دیپلماتیک با همسایگان خود و با کشور‌های سراسر جهان است. به همین دلیل بی وقفه برای پیشبرد و گسترش توافقنامه ابراهیم و دیگر توافقات عادی سازی میان اسرائیل و کشور‌های عربی کار می‌کنیم. ایالات متحده همچنان اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد.

بلینکن با این حال اعتراف کرد: البته واقعیت این است که امروزه فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها از آزادی، امنیت یا فرصت برابر برخوردار نیستند.

دیپلماسی بهترین مسیر در قبال ایران

بلینکن در تداوم ادعا‌های مقامات آمریکایی درباره ایران مدعی شد: ایران بار دیگر با خشونت اعتراضات مسالمت آمیز را سرکوب می‌کند.

وی با اذعان به مداخله آمریکا در مسائل داخلی ایران گفت، ایالات متحده متعهد به ایستادن در کنار مردم ایران، به ویژه زنان است.

وی بار دیگر تکرار کرد که اقدامات ایران فقط این اعتقاد را عمیق‌تر کرده است که این کشور هرگز نباید اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را داشته باشد. ما همچنان معتقدیم که بهترین راه برای اطمینان از این امر از رهگذر دیپلماسی است. مزایای این رویکرد توسط حقایق تایید می‌شود.

بلینکن گفت، پیش از خروج یکجانبه دولت قبلی آمریکا از برجام برنامه هسته‌ای ایران محدود شده بود و تهران به تعهدات خود در توافق پایبند بود. برنامه هسته‌ای این کشور با جدی‌ترین و دقیق‌ترین برنامه در تاریخ مورد نظارت و تأیید قرار گرفت. زمان مورد نیاز ایران برای دستیابی به مواد شکافت‌پذیر کافی برای تولید سلاح هسته‌ای به بیش از یک سال افزایش یافته بود. به طور خلاصه، برجام کار می‌کرد؛ و این فقط دیدگاه ما نیست، این قضاوت بازرسان مستقل بین‌المللی و همچنین برآورد وزارت امورخارجه آمریکا در آن زمان است.

وی افزود، پس از عقب نشینی دولت گذشته آمریکا و آغاز کمپین موسوم به «فشار حداکثری»، ایران از بسیاری از محدودیت‌های مهم توافق دست برداشت و فعالیت‌های غنی‌سازی خود را گسترش و تسریع بخشید به طوری که تا کنون، زمان دستیابی در حد چند هفته کوتاه‌تر شده است.

وزیر امورخارجه آمریکا در ادامه اتهام زنی‌های خود گفت: ایران به طور قابل توجهی اقدامات بی ثبات کننده خود را در منطقه افزایش داده و شرکای ما را در معرض خطر بیشتری قرار داده است.

بلینکن تصریح کرد، از زمان روی کار آمدن بایدن، ما بر بازسازی یک رویکرد واحد با متحدان و شرکای خود تمرکز کرده‌ایم. این روند ما را در موقعیت بسیار قوی‌تری برای اعمال فشار هماهنگ و مؤثر بر ایران قرار داده است.

وی مدعی شد، ما با هم در یک فرایند دیپلماتیک معنادار شرکت کردیم تا ببینیم آیا می‌توانیم برای بازگشت متقابل به برجام به توافق برسیم، اما ایران بار‌ها نشان داده است که نمی‌خواهد یا نمی‌تواند به گام‌هایی که باید بردارد، متعهد شود.

وزیر امورخارجه آمریکا گفت، همچنان بر این باور هستیم که دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

دانشجو

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید