دستگیری سارق مسلح بانک توسط مردم

  • حوادث
  • شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۴۶
    کد خبر :210365

صبح روز پنج شنبه گذشته، «محمدرضا-ق» جوان 36 ساله اسفراینی که از حدود شش سال قبل به مشهد مهاجرت کرده بود با پسرخاله اش خداحافظی کرد و به او گفت که برای مدتی به مکان دیگری می رود.

خراسان نوشت: محمدرضا که در زمینه پوشاک فعالیت می کرد با پسرخاله اش منزلی را در منطقه قاسم آباد اجاره کرده و مجردی زندگی می کردند تا این که حدود سه سال قبل او در سفر به یکی از شهرهای مرزی غرب کشور، دو قبضه سلاح جنگی خرید.«محمدرضا» اسلحه کلاشینکف با 40 تیر و کلت صدا خفه کن دار را با 15 تیر جنگی به مشهد انتقال داد تا در فرصت مناسبی از آن ها استفاده کند. ماه ها بعد او در اندیشه سرقت مسلحانه برای پولدار شدن دچار وسوسه های شیطانی شد و بدین ترتیب نقشه های متعددی را از ذهن گذراند تا این که تصمیم به سرقت مسلحانه از بانک گرفت.جوان 36 ساله در نهایت شعبه بانک ملت در بولوار شهید فلاحی را که نزدیک محل سکونتش بود برای دستبرد مسلحانه مناسب دید و به بررسی نقشه شوم و خطرناک خود پرداخت.او چندین بار نقشه سرقت مسلحانه را مرور کرد و پس از آن که تغییر ساعات کاری نگهبان مسلح بانک را زیر نظر گرفت و همه اطلاعات را برای دستبرد چند دقیقه ای توام با «وحشت آفرینی» جمع آوری کرد درصدد فراهم کردن دیگر ابزار و ادوات سرقت برآمد.

او برای اجرای این نقشه وحشتناک، لباس های فرم نیروی انتظامی را به همراه درجات ستوانی و دیگر علایم انتظامی پ از بازار خرید تا در پوشش مامور نیروی انتظامی کسی به او مشکوک نشود.«محمدرضا» بیست و هشتم آذر به بولوار مصلای مشهد رفت و یک دستگاه پراید مشکی رنگ را سرقت کرد تا با خودروی سرقتی، نقشه هولناک دستبرد مسلحانه را اجرا کند.

این جوان که سعی می کرد نقشه زیرکانه ای را به اجرا بگذارد، پلاک های یک دستگاه خودروی دیگر را نیز به سرقت برد و از آن ها طوری استفاده می کرد که مورد شناسایی پلیس قرار نگیرد.

با فراهم شدن همه مقدمات و بررسی های چند باره، او دو روز قبل نیز دوباره وارد شعبه بانک شد تا میانگین حدودی مبالغی که در بانک جابه جا می شود و ساعت ارتکاب جرم را یک بار دیگر از نظر بگذراند.

حدود ساعت 11 صبح پنج شنبه بود که پراید مشکی رنگ کمی بالاتر از شعبه بانک در بولوار شهید فلاحی متوقف شد. راننده جوان پراید که کیف بزرگی در دست داشت به عنوان مشتری روی یکی از صندلی های داخل شعبه نشست و با زیر نظر گرفتن اطراف، منتظر فرصتی مناسب ماند. دقایقی بعد ناگهان، صدای شلیک گلوله ای که به سقف اصابت کرد همه کارکنان و مشتریان بانک را در جایشان میخکوب کرد. «محمدرضا» که سلاح کلاشینکف را از کیف بیرون آورده و به سوی معاون شعبه بانک ملت گرفته بود، کیف بزرگ را به سوی باجه ای انداخت که یک خانم متصدی آن بود.

سارق مسلح با شلیک چندین گلوله به گاوصندوق و در و دیوار، وحشت عجیبی را داخل بانک به راه انداخت. او درحالی که فریاد می کشید کیف را پر کنید! با رفتارهایش نشان می داد که فرد بی رحم و خطرناکی است.متصدی باجه حدود 26 میلیون و 100 هزار تومان وجه نقد را داخل کیف ریخت و به سوی دزد کلاشینکف به دست پرت کرد. سارق جوان که نمی دانست کارکنان بانک ها از طریق پلیس پیشگیری خراسان رضوی نحوه برخورد با سارقان مسلح را فرا گرفته اند و در همان حال سیستم های مخفی به مراکز امنیتی و انتظامی متصل شده است، بلافاصله از بانک بیرون پرید و به سوی پراید فرار کرد.

چند لحظه بعد شهروندان وظیفه شناس به دنبال سارق مسلح دویدند اما او که به طور ناگهانی عده ای را در تعقیب خود می دید از حرکت باز ایستاد و با شلیک گلوله، وحشت آفرینی کرد تا از چنگ مردم بگریزد! با این وجود چهار تن از شهروندان شجاع از هر سو او را محاصره کردند در این هنگام جوانی از پشت سر دستانش را به دور کمر سارق مسلح حلقه زد و فرصت هر گونه عکس العملی را از او گرفت. شهروندان سلاح کلاشینکف را درحالی از میان دستان این دزد بی رحم خارج کردند که او نتوانست از سلاح کلت استفاده کند که زیر کاپشن فرم نیروی انتظامی پنهان کرده بود!

هنوز دزد مسلح در چنگ شهروندان بود که ماموران غیرمحسوس پلیس نیز خود را به محل حادثه رساندند و بدین ترتیب حلقه های قانون بر دستان متهم خطرناک گره خورد.

معاون سیاسی و امنیتی دادستان مرکز خراسان رضوی که دقایقی بعد از وقوع دستبرد مسلحانه در محل حادثه حضور یافته بود درباره چگونگی این حادثه گفت: هنگام وقوع سرقت مسلحانه، رئیس بانک در مرخصی بود و سارق مسلح با تهدید معاون بانک از او خواست کیف را پر از پول کند!قاضی «حسن حیدری» افزود: سارق مسلح با سرقت بیش از 26 میلیون تومان از بانک خارج می شود اما در محاصره شهروندان قرار می گیرد و در یک اقدام متهورانه از سوی مردم گرفتار می شود. این مقام قضایی با بیان این که اقدام شجاعانه شهروندان با هیچ معیاری قابل ارزش گذاری نیست، تصریح کرد: با این وجود تنها به واسطه قدردانی از چهار شهروند عزیزی که در دستگیری سارق مسلح نقش بیشتری داشتند، هدایای نقدی به پاس این حرکت شجاعانه در همان محل تقدیم شد.

قاضی حیدری خاطرنشان کرد: در بازرسی از پراید سرقتی نیز، لباس های فرم نیروی انتظامی و یک جفت پلاک سرقتی دیگر کشف شد که وی درباره کشف چندین قرص برنج در جیب های سارق بانک نیز توضیح داد: متهم در همان مراحل اولیه بازجویی که داخل بانک صورت گرفت ادعا کرد: قرص ها را برای خودکشی قبل از دستگیری به همراه داشته است. وی اظهار کرد: متهم می گوید قصد داشتم در صورتی که در چنگ نیروی انتظامی گرفتار شدم با آن قرص ها خودکشی کنم!

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید