دسترسی به پیشرفت علمی بدون امنیت مقدور نیست

    کد خبر :239061

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی تاکید کرد: امروزه بدون امنیت، دسترسی به پیشرفت علمی مقدور نخواهد بود و لازمه اقتدار ملی، اقتدار علمی است.

امیر دریادار حبیب الله سیاری در سومین همایش بررسی شیوه های دستیابی به مرجعیت علمی که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، خاطرنشان کرد: تهدید عبارت است از هر چیزی که بتواند ثبات و امنیت را در یک کشور به خطر بیاندازد و تهدیدات منافع ملی را مورد هدف قرار می دهد.

وی افزود: عدم تعادل در سیستم، مفهوم تهدید در نگرش سیستمی است یعنی عاملی که اجازه نمی دهد سیستم به اهداف خویش دست یابد.

سیاری با اشاره به معنی امنیت گفت: این لغت به مفهوم امان بودن، آسایش، بی هراس و بی بیمی است که مصونیت از تعرض و تجاوز به حقوق مشروع است. امنیت در سطوح مختلف فردی، گروهی، ملی، داخلی، خارجی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، محیط زیست قرار می گیرد.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی با بیان اینکه امنیت ملی توانایی یک ملت برای حفاظت از ارزشهای داخلی در مقابل تهدیدات خارجی است، گفت: امنیت ملی از اساس آزادی کشور دفاع می کند و در تعقیب هدف های اساسی و فقدان ترس و خطر جدی از خارج نسبت به منافع سیاسی، اساسی و حیاتی کشور است.

وی با بیان اینکه امنیت ملی دست کم در ۵ حوزه مورد بررسی قرار می گیرد، گفت: استحکامات و روحیه نظامی، ثبات نهادی و سازمان دولت، هویت گروه های اجتماعی مانند اقوام، توان تولید مازاد و استفاده سودآور از منابع تولید، جلوگیری از زوال محیط زیست و صیانت از گونه های کم یاب گیاهی و طبیعی از سطوح مورد بررسی حوزه امنیت ملی محسوب می شود.

سیاری تاکید کرد: امنیت ملی مهمترین اصل در ثبات سیاسی و استقلال کشور با یک واحد سیاسی است، زیرا بقای هر کشور تمامیت ارضی، ثبات و استمرار حکومت آن بستگی به امنیت ملی آن کشور دارد.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی تاکید کرد: در واقع افزایش دانش و میزان دانایی، شناخت بهتر جهان، فراگیری چگونگی به خدمت گرفتن اشیاء جهان و افزایش قدرت و توانایی گام هایی هستند که ما را به سمت امنیت رهنمون می کند.

وی با اشاره به شاخص های تولید علم، پیشرفت علمی، گفت: پژوهش های بنیادی، اختراع بین المللی، کارگروه های علمی در سطح جهانی منتج به مقاله، مجلات نمایه شده در مراکز معتبر بین المللی، تولید آثار علمی و هنری، گزارش علمی و فنی، کارآفرینی و نوآوری، تولید آثار ادبی جهانی، حل مسئله تصمیم پذیر، تولید تصمیم و الگو از جمله شاخص های تولید علم محسوب می شوند.

سیاری با تاکید بر اینکه فرآیند پیشرفت علمی بر اساس نگرش سیستمی با فرآیندهای بسیاری رابطه متقابل و نظام مند دارد، گفت: توسعه نهادهای علمی، ایجاد محیط حقوقی مبتنی بر آزادی فکر، ساختار مدیریت و برنامه ریزی، فرهنگ علم گرایی و توسعه زیرساختها، امکانات و تجهیزات از جمله فرآیندهایی هستند که به پیشرفت فناوری منجر خواهند شد.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به موانع پیشرفت علمی، خاطرنشان کرد: این موانع می تواند در حوزه های سیاسی-اجتماعی، اقتصادی و سخت افزاری، ساختاری و مدیریتی، فکری و فرهنگی باشد.

سیاری تاکید کرد: اگر عزت و قدرت می خواهیم باید علم را تقویت کنیم؛ علم باعث پیشرفت همه جانبه یک کشور و وسیله قدرت یافتن کشورهای اسلامی می شود. اقتدار در جهان امروز از آن دانش است و لازمه اقتدار ملی، اقتدار علمی است.

وی افزود: دانش، قدرت و اقتدارآفرین است و می تواند عامل کسب قدرت باشد.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به رابطه امنیت و پیشرفت علوم و فناوری خاطرنشان کرد: امنیت، بسترساز و لازمه شکل گیری و به ثمر رسیدن فعالیت های علمی و فناورانه در یک کشور است. در واقع رشد و پیشرفت های علمی در کشور موجب ارتقاء و تقویت امنیت ملی می شود.

سیاری افزود: به زبان ساده تر می توان گفت که پیشرفت علمی در سایه امنیت است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بدون داشتن امنیت پیشرفت علمی که توسعه همه جانبه کشور را دربردارد، انجام پذیر نخواهد بود.

به گزارش مهر، معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی با بیان اینکه در جهان امروز بدون امنیت دسترسی به پیشرفت علمی مقدور نیست، گفت: با توجه به عوامل تهدید که در کشور ما وجود دارد، باید بتوانیم آمادگی مقابله با تهدید را داشته باشیم و امنیت ملی، گروهی و فردی را تامین کنیم.

دریادار سیاری تاکید کرد: برای تحقق سند چشم انداز ۱۴۰۴، پیشرفت علمی، محور توسعه همه جانبه قرار گیرد که امنیت لازمه آن است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید