در پاییز چگونه کرونا و آنفولانزا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

    کد خبر :739144
در پاییز چگونه کرونا و آنفولانزا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

بیماران مبتلا به COVID-19 می توانند علائمی داشته باشند که بسیار شبیه به سایر بیماری های ویروسی است. این امر باعث می شود دانستن اینکه چه موقع باید به سراغ مراقبت های پزشکی و درمانی رفت، دشوار باشد. همچنین این یک مشکل تشخیصی برای پزشکان است. با نزدیک شدن به فصل سرماخوردگی و آنفولانزا ، مهم است که بتوانیم COVID-19 را از سایر بیماری های تنفسی متمایز کنیم.

مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شده، راهنمایی های ارزشمندی را در هنگام بروز علائم کروناویروس ارائه می دهد. این مطالعه ، که در نشریات اصلی شبکه بهداشت عمومی منتشر شده، نشان می دهد که یکی از ویژگی های متمایز COVID-19 الگویی است که علائم برای اولین بار طبق آن ظاهر می شود. به طور معمول، بیماران تب، سرفه، درد عضلانی و سپس حالت تهوع و یا اسهال و استفراغ را تجربه می کنند.

برای رسیدن به این نتیجه ، محققان میزان شیوع علائم را در دو مجموعه از بیماران مبتلا به COVID-19 بررسی کردند. مجموعه اطلاعات اصلی شامل بیش از ۵۵ هزار مورد تائید شده ابتلا به کروناویروس در چین است که بین ۱۶ فوریه تا ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ توسط سازمان بهداشت جهانی جمع آوری شده است. این تیم همچنین برای تأیید یافته های خود ، از ماه ژانویه به بررسی مجموعه داده های کوچکتر – حدود 1100 پرونده – پرداخت. دانشمندان و کارشناسان این پروژه، با استفاده از این داده ها مدلی را ایجاد کردند که احتمال بروز علائم COVID-19 در یک ترتیب خاص را پیش بینی می کند.

آنها سپس نتایج خود را با الگوی احتمالی علائم در بیماران کرونایی با سایر بیماری های تنفسی از جمله آنفولانزا، سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس) و سندروم حاد تنفسی (سارس) مقایسه کردند. دو ویروس سارس و مرس هر دو ارتباط نزدیکی با کروناویروس دارند که عامل بیماری کووید۱۹ است. جوزف لارسن، نویسنده اصلی این پروژه در نتایج تحقیقات خود طی بیانیه ای می نویسد: الگوی علائم مهم است. اینکه بدانیم هر بیماری به چه نحوی پیشرفت میکند بدین معناست گه پزشکان بتوانند هر چه زودتر بفهمند که بیمار، مبتلا به کووید۱۹ شده یا ویروسی دیگر وی را درگیر کرده است. این تشخیص می تواند به درمان بهتر و زودتر بیمار کمک کند.

چگونه علائم کرونا را از علائم آنفولانزا تفکیک کنیم؟

در این مطالعه مشخص شده که تب و سرفه غالباً با هر چهار بیماری مورد مطالعه ارتباط دارد. اما در آنفلوانزا ، اولین علامت احتمالاً سرفه است. در سه عفونت کروناویروس (سارس، مرس و کووید۱۹)، شایع ترین علامت اولیه تب است. دانشمندان گزارش می دهند که پس از علائم اولیه، علائم دستگاه گوارش است که بیماران COVID-19 را از بیماران مرس و سارس جدا می کند. در بیماران COVID-19 ، علائم دستگاه گوارش شامل دستگاه فوقانی مانند تهوع و استفراغ پیش از علائم دستگاه گوارش تحتانی مانند اسهال ظاهر می شود. در حالی که برای بیماران مبتلا به MERS و SARS این وضعیت برعکس است.

پیتر کوهن ، یکی دیگر از نویسندگان مطالعه مذکور می گوید: “این الگوی به ویژه زمانی مهم است که می دانیم چرخه بیماری های دیگری مانند آنفولانزا را داریم که دارای مشابهت هایی با عفونت COVID-19 می باشد. با تفکیک ویروس ها از یکدیگر پزشکان می توانند تعیین کنند که چه تدبیری برای مراقبت از بیمار اتخاذ شود و چگونه می توان جلوی وخیم شدن وضعیت بیمار را بگیرند.”

شناسایی علائم اولیه می‌تواند به کنترل شیوع ویروس کمک کند

به گفته نویسندگان این تحقیق، شناسایی زود هنگام اینکه فردی مبتلا به کووید-19 است یا بیماری دیگری نیز مهم می باشد. دلیل این اهمیت نیز نیاز بسیار زیاد برای متوقف کردن شیوع کرونا ویروس است. کووید ۱۹ در مقایسه با آنفولانزا ، دو یا سه برابر بیشتر قابل انتقال است. با این حال ، نویسندگان هشدار می دهند که شناسایی الگوی علائم نباید به جای آزمایش استفاده شود بلکه باید از آن به عنوان یک علامت احتمالی استفاده شود تا زمانی که آزمایش های لازمه صورت گیرد.

به گزارش بهداشت نیوز،لارسن نتیجه می گیرد: با توجه به اینکه اکنون روش های بهتری برای درمان COVID-19 وجود دارد ، شناسایی هر چه زودتر بیماران و تشخیص بیماری آنها، می تواند زمان بستری آنها را در بیمارستان ها کاهش دهد.”

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید