دریاچه ارومیه پاییز امسال خشک می‌شود؟

    کد خبر :858722
دریاچه ارومیه پاییز امسال خشک می‌شود؟

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای خبر منتشرشده مبنی بر خشک شدن دریاچه ارومیه در پاییز را تکذیب کرد.

قاسم تقی زاده خامسی گفت: جلسه کارگروه ملی دریاچه ارومیه تشکیل شده و در این جلسه مقرر شد تا طرح‌هایی برای احیای این دریاچه صورت بگیرد.

او ادامه داد: در این جلسه وظایفی برای دستگاه‌های ذی ربط تعریف شد که بر این اساس وزارت نیرو مکلف شد تا تعداد طرح‌هایی را که در آن منطقه از سال گذشته وجود داشته است، به پایان برساند. از جمله تونل زاق که یکی از تونل‌های آب رسانی به طول ۳۶ کیلومتر است که آب را از سد دریاچه کانه سیب به دریاچه ارومیه منتقل می‌کند.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: این تونل در سال حدود ۵۵۰ میلیون متر مکعب آب را به دریاچه ارومیه انتقال می‌دهد، با توجه به اینکه مسیر آب رسانی تونل سخت است، حفاری تونل یک تا دو ماه زمان بر است و پیش بینی می‌شود تا بهمن امسال این آب به دریاچه ارومیه برسد.

خامسی بیان کرد: همچنین در این جلسه تاکید شد که دو تصفیه خانه شهر تبریز و ارومیه که هرکدام ۲۰ و ۹۴ میلیون متر مکعب پساب را منتقل می‌کنند و در مجموع حدود ۵ هزار میلیارد تومان برای این طرح‌ها هزینه شده است، تا پایان امسال به بهره برداری برسند.

او بیان کرد: وزارت نیرو مکلف شده با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و دبیرخانه ستاد احیای دریاچه ارومیه ظرف دو هفته آینده ضمن آسیب شناسی از وضعیت فعلی دریاچه ارومیه و روند اجرای طرح‌های احیای این دریاچه گزارش جامعی مشتمل بر راهکارهای عملی برای تصمیم گیری به جلسه آتی ارائه کند.

معاون وزیر نیرو اضافه کرد: دستگاه‌های اجرایی موظف هستند، نسبت به انجام تعهدات خود در خصوص احیای دریاچه ارومیه به طور کامل عمل کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، خامسی در پایان در پاسخ به این سوال که پاییز امسال دریاچه ارومیه با توجه به وضعیت نامطلوب بارندگی در کشور خشک می‌شود یا خیر؟ بیان کرد: خیر، این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و قرار است در سال حدود ۵۵۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه منتقل شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید