درمان چاقی با داروی دیابت

    کد خبر :817743
درمان چاقی با داروی دیابت

مطالعات محققان آمریکایی نشان می‌دهد نوعی داروی دیابت معروف به Wegovy موجب کاهش وزن می‌شود.

داروی Wegovy یک نمونه سنتز شده از هورمون روده است که به کاهش اشتها کمک می‌کند. این دارو به صورت هفتگی، زیر پوست تزریق و به مرور زمان منجر به کاهش وزن می‌شود. این دارو به همراه ورزش، رژیم غذایی سالم و سایر اقدامات لازم از جمله ثبت و ضبط سوابق تغذیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته محققان داروی Wegovy در مقایسه با سایر دارو‌های کاهش وزن، سطح ایمنی بالاتری دارد و متداول‌ترین عوارض جانبی آن شامل مشکلات گوارشی از جمله اسهال و استفراغ است.

چاقی و اضافه وزن که نتیجه انباشته شدن چربی در بدن است، عامل اصلی دیابت، بیماری‌های قلبی و آرتروز و یک عامل تاثیرگذار در آلزایمر، افسردگی و انواع سرطان محسوب می‌شود؛ بنابراین واضح است که به نگرانی عمده حوزه سلامت تبدیل شود. کاهش وزن بسیاری از اختلالات از جمله دیابت را به راحتی کنترل می‌کند.

اولین قدم برای اطلاع از وضعیت اضافه وزن، توجه به شاخص توده بدنی است؛ زیرا نشان می‌دهد بدن در چه وضعیتی است. در حال حاضر حدود ۶۱ درصد از بزرگسالان به اضافه وزن یا چاقی مبتلا هستند و شاخص توده بدنی بالایی دارند.

شاخص توده بدنی (BMI) مهمترین فاکتور در تعیین وزن نرمال، اضافه وزن و چاقی است. شاخص توده بدنی با تقسیم وزن (به کیلوگرم) بر توان دوم قد (به متر) به دست می‌آید.

شاخص توده بدنی کمتر از ۱۸.۵، نشان دهنده کم وزنی غیر طبیعی است. اگر عدد بدست آمده بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ باشد، یعنی وزن فرد طبیعی است. عدد بزرگتر و مساوی ۲۵، نشان دهنده اضافه وزن است. عدد ۳۰ به بالا نشان دهنده چاقی است، که به ترتیب به چاقی درجه یک (بین ۳۰ تا ۳۴.۹)، چاقی درجه دو (بین ۳۵ تا ۳۹.۹) و چاقی درجه سه (۴۰ به بالا) تقسیم بندی می‌شود. آگاهی از شاخص توده بدنی برای هر فرد ضروری است.

مطالعات نشان می‌دهد بیش از ۱۰ نوع سرطان با چاقی و اضافه وزن ارتباط مستقیم دارد. علاوه بر آن، چاقی عامل اصلی حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری‌های تنفسی و دیابت است.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۸ نشان می‌دهد که بیش از ۱.۴ میلیارد فرد بالغ اضافه وزن داشتند و بیش از ۵۰۰ میلیون نفر چاق بودند. هر سال حداقل ۲.۸ میلیون نفر در نتیجه بیماری‌های مرتبط با اضافه وزن و چاقی جان خود را از دست می‌دهند. شیوع چاقی بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۸ میلادی تقریبا دوبرابر شده است. چاقی و اضافه وزن علاوه بر کشور‌هایی با درآمد متوسط و کم، در کشور‌های ثروتمند نیز شیوع گسترده‌ای دارد.

در سال ۲۰۱۳ میلادی، ۴۲ میلیون کودک پیش دبستانی در سراسر جهان اضافه وزن داشتند. اضافه وزن در دوران کودکی، یکی از مهمترین چالش‌های قرن بیست و یک است؛ مطالعات نشان می‌دهد که کودکان چاق به احتمال زیاد به بزرگسالان چاق تبدیل می‌شوند. چاقی و اضافه وزن در دوران کودکی، دیابت و بیماری‌های قلبی و مرگ زودرس را در بزرگسالی به دنبال دارد.

چاقی یکی از مهمترین دلایل مرگ زودرس است. در سراسر جهان، چاقی و اضافه وزن عامل اصلی ۴۴ درصد از موارد ابتلا به دیابت، ۲۳ درصد بیماری‌های قلبی و ۷ تا ۴۱ درصد از سرطان هاست.

چاقی و اضافه وزن نتیجه مستقیم عدم تعادل در کالری دریافتی و مصرفی است. مواد غذایی کالری وارد بدن می‌کنند و فعالیت‌های مختلف بدنی کالری می‌سوزانند. اگر بین این کالری دریافتی و کالری مصرف شده تعادل برقرار نباشد، مقدار اضافی در بدن انباشته شده و تبدیل به چربی می‌شود.

رژیم غذایی سالم مهمترین عامل در کنترل وزن است. به این منظور کافی است مصرف شیرینی، چربی و نمک محدود شده و سبزیجات، میوه، حبوبات و غلات سبوس دار وارد رژیم غذایی شود؛ بهتر است به جای چربی‌های اشباع، از چربی‌های غیر اشباع مانند روغن زیتون استفاده شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حفظ سلامت بدن در گرو فعالیت بدنی منظم است. حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی در روز برای جلوگیری از دیابت و بیماری‌های قلبی ضروری است. فعالیت بدنی به معنی ورزش‌های سنگین و حرفه‌ای نیست و پیاده روی بهترین گزینه است. پیاده روی مهمترین فعالیت بدنی در کنترل وزن، قند و فشار خون، بهبود خلق و خو و حفظ سلامت استخوان است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید