درمان عامل نابینایی امکان پذیر شد

    کد خبر :1011972
علل نابینایی درمان

در دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD)، ماکولا که بخشی از شبکیه که دید واضح و مستقیم را کنترل می‌ کند، تحلیل رفته و باعث تاری در میدان دید مرکزی می ‌شود.

دو نوع دژنراسیون ماکولا وجود دارد که یکی خشک و دیگری مرطوب است. دژنراسیون ماکولای خشک جایی است که سلول‌های RPE در ماکولا تجزیه شده و به مرور زمان باعث از دست دادن بینایی می‌ شوند. این مورد شایع ترین نوع است و بیشتر افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد. در دژنراسیون ماکولای مرطوب که نادرتر است، رشد غیرطبیعی عروق خونی به ماکولا باعث نشت مایع و خون شده و به شبکیه آسیب می‌ رساند و سلول‌های RPE را از بین می‌ برد که منجر به از دست دادن سریع بینایی می ‌شود.

یک مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه آنگلیا راسکین در بریتانیا به بررسی این موضوع پرداخته است که آیا می توان سلول های آسیب دیده RPE را با سلول های تازه رشد یافته با فناوری نانو جایگزین کرد.

برای انجام این کار، محققان به الکتروریسی روی آوردند که فرآیند ساخت یک داربست نانوالیافی سه بعدی از طریق میدان الکتریکی و تجزیه مایع به الیاف میکروسکوپی فوق نازک است. طبق دانش محققان، این اولین بار است که از الکتروریسی برای ایجاد داربستی استفاده می شود که سلول های RPE را می توان روی آن رشد داد.

این داربست با استفاده از ترکیبی از دو پلیمر پلی اکریلونیتریل (PAN) و جفامین ساخته شده که به دلیل استحکام مکانیکی بالا و توانایی مخلوط شدن با آب انتخاب شده است. این دارو با فلووسینولون استونید که یک داروی استروئیدی موضعی رایج است که برای کاهش التهاب ناشی از بیماری‌های پوستی استفاده می ‌شود، درمان شد. محققان در اینجا از این دارو برای کاهش احتمال ایجاد پاسخ التهابی داربست استفاده کردند.

پژوهشگران دریافتند که داربست ضد التهابی آنها رشد، تمایز و عملکرد سلول های RPE را افزایش می دهد. دانشمندان توانستند سلول هایی را رشد دهند که تا ۱۵۰ روز سالم و زنده ماندند.

باربارا پیرسیونک نویسنده مسئول این مطالعه گفت: در گذشته، دانشمندان سلول‌ها را روی یک سطح صاف رشد می ‌دادند که از نظر بیولوژیکی به هم مرتبط نبودند. با استفاده از این تکنیک های جدید، مشخص شد که رده سلولی در محیط سه بعدی ارائه شده توسط داربست ها بهتر رشد می کند.

محققان در پایان می گویند تکنیک جدید آنها روشی امیدوارکننده برای درمان بیماری های بینایی مانند دژنراسیون ماکولا ارائه می دهد. پژوهشگران اکنون در حال مطالعه بر روی روش هایی برای پیوند این سلول های تازه رشد کرده به چشم انسان هستند.

شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی Materials & Design منتشر شده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید