درخواست ۴۰ کشور از چین برای بازدید از وضعیت مسلمانان سین کیانگ

درخواست ۴۰ کشور از چین برای بازدید از وضعیت مسلمانان سین کیانگ

۴۰ کشور جهان از چین خواستند اجازه دهد از وضعت مسلمانان در استان سین کیانگ تحقیق شود.

به نقل از رویترز، ۴۰ کشور دنیا از چین خواستند اجازه دهد رییس نهاد حقوق بشری سازمان ملل متحد برای اطلاع از وضعیت مسلمانان اویغور از استان سین کیانگ بازدید کند. چین از سوی برخی کشورها از جمله غربی‌ها به زندانی کردن یک میلیون مسلمان اویغور شکنجه و آزار جنسی آنها متهم است. چین همچنین به فشار بر جمعیت مسلمان خود در استان غربی سین کیانگ متهم شده اما همه این اتهامات را رد می‌کند.

سفیر کانادا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مستقر در ژنو به نمایندگی از ۴۰ کشور دنیا از جمله آمریکا، بریتانیا، استرالیا، فرانسه، آلمان و ژاپن از چین خواست فوراً اجازه دهد تا میشل باشله رییس نهاد حقوق بشری سازمان ملل به استان سین کیانگ برود.

سفیر کانادا در این بیانیه اعلام کرد: گزارش‌های محکمی‌از زندانی کردن یک میلیون مسلمان اویغور و همچنین هدف قرار دادن سیستماتیک مسلمانان و سایر اقلیت‌ها در استان سین کیانگ وجود دارد. ما از چین می‌خواهیم اجازه دهد کارشناسان سازمان ملل و در راس آنها رییس نهاد حقوق بشری این سازمان از این استان دیدار کند.

باشله نیز روز دوشنبه اظهار امیدواری کرده بود چین اجازه دیدار کارشناسان این نهاد را از استان سین کیانگ صادر کند. او از سال ۲۰۱۸ با چین برای صدور این مجوز درحال مذاکره است.

منبع: شفقنا