درخواست رئیس شورای اروپا از پوتین برای مذاکره مستقیم با زلنسکی

    کد خبر :904711
درخواست رئیس شورای اروپا از پوتین برای مذاکره مستقیم با زلنسکی

یک دیپلمات اروپایی هم اعلام کرد: رئیس شورای اروپا امروز با رئیس جمهور روسیه تماس گرفت و خواستار آتش بس بشردوستانه در اوکراین شد. «شارل میشل» در این گفتگوی تلفنی از پوتین خواست مستقیماً با ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراینی خود گفتگو کند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین پیشتر اعلام کرده بود: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز جمعه تلفنی با شارل میشل رئیس شورای اروپا درباره تحولات اوکراین گفتگو می‌کند و جزئیات این گفتگوی تلفنی در یک نشست خبری منتشر خواهد شد.

منابع خبری نیز گزارش دادند: بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس اعلام کرد سفارت این کشور هفته آینده در کی یف پایتخت اوکراین بازگشایی می‌شود.

نخست وزیر انگلیس که به هند سفر کرده است، همچنین گفت: باید تلاش‌های خود را با هند و چین برای فشار بر روسیه به منظور توقف جنگ علیه اوکراین متحد کنیم.

خبرگزاری تاس نیز به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داد: ادعاهای اوکراین و غرب مبنی بر جلوگیری از خروج غیرنظامیان از ماریوپل بی اساس است.

در تازه ترن تحولات میدانی جنگ اوکراین هم شهرداری کی یف از به صدا درآمدن آژیر خطر در این شهر خبر داد و از همه ساکنان پایتخت اوکراین خواست به پناهگاه‌ها مراجعه کنند.

وزارت دفاع اوکراین نیز تأکید کرد تلاش روسیه برای اشغال شرق و جنوب اوکراین، رویکردی امپریالیستی است. ما به تسلیحات سنگین برای آزادسازی مناطق تحت اشغال روسیه نیاز داریم. ما خواستار ممنوعیت همه جانبه نفت و گاز روسیه و تحریم واقعی سیستم بانکی این کشور هستیم.

به گزارش مهر، در تحولی دیگر، صدراعظم اتریش گفت: صلح در اوکراین به راه حل دیپلماتیک فوری نیاز دارد. ما به سیاست فعال بی طرفی خود ادامه خواهیم داد و از اوکراین با کمک‌های بشردوستانه حمایت خواهیم کرد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید