دادگاه عالی انگلیس طلاهای ونزوئلا را به نفع رهبر مخالفان مادورو مصادره کرد

    کد خبر :727497

«نایجل تیر» قاضی این پرونده در حکم خود آورده است؛ دولت انگلیس آقای گوایدو را بعنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته و بدین ترتیب آقای مادورو را به عنوان رئیس جمهوری این کشور به رسمیت نمی شناسد.

وی افزود؛ فارغ از مبنای این شناسایی، دولت انگلیس بدون قید و شرط آقای گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا می‌شناسد. قاضی پرونده همچنین تصریح کرد که جایی برای شناسایی دو رهبر در ونزوئلا وجود ندارد.

در همین حال «سروش زایوالا» وکیل بانک مرکزی ونزوئلا خواستار تجدید نظر رای دادگاه در دیوان دادگستری شده است.

بانک مرکزی ونزوئلا به دنبال این است که با به دست آوردن این ذخایر طلا، آن را در مسیر مبارزه با ویروس کرونا هزینه کند. یعنی با فروش این طلا دارو و تجهیزات برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ خریداری کند.

ماه گذشته بانک مرکزی ونزوئلا دادخواستی را برای آزادسازی طلا به ارزش یک میلیار دلار از بانک انگلیس با توجه به شرایط اضطراری ارائه کرد.

به گزارش ایرنا،بانک انگلیس دومین بانک بزرگ نگهدارنده طلا در جهان پس از فدرال رزرو آمریکا است و حدود ۲۵۰ میلیارد دلار طلا که مالکان آن کشورهای خارجی از جمله ونزوئلا است در آنجا نگهداری می‌شود.

تاکنون تلاش ونزوئلا برای برگرداندن این طلاها موفقیتی نداشته و این مساله به گروگانی نزد لندن برای تحت فشار قرار دادن دولت قانونی مادورو تبدیل شده است.

«خوان گوایدو» ۲۴ ژانویه ۲۰۱۹میلادی (چهارم بهمن ۹۷) پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر پیروزی مجدد نیکلاس مادورو، او را غاصب قدرت و خود را رییس جمهوری مشروع ونزوئلا خواند.

اتحادیه اروپا، انگلیس، آمریکا و چند کشور دیگر گوایدو را به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند اما ‌دولت مادورو همچنان از حمایت نیروهای مسلح و کشورهایی مانند چین و روسیه برخوردار است. این کشورها از تحریم‌ها و سیاست‌های آمریکا در قبال ونزوئلا بشدت انتقاد کرده‌اند.

انگلیس درحالی رهبر مخالفان دولت ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور به رسمیت می‌شناسد که گوایدو اوایل سال جاری میلادی در تور اروپایی‌اش با بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس نیز دیدار کرد.

به رغم حمایت لندن از گوایدو، دولت جانسون همچنان با دولت کاراکاس روابط دیپلماتیکش را حفظ کرده است. روسیو مانیرو سفیر دولت مادورو همچنان در سفارت ونزوئلا در لندن حضور دارد و اندرو ساپر سفیر انگلیس نیز در سفارت این کشور در کاراکاس به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد.

انگلیس اعتبارنامه دیپلماتیک به نماینده گوایدو به عنوان سفیر ونزوئلا نداده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید