دادستان کل کشور: با کار روزمره نمی‌توان مشکلات فعلی را حل کرد

    کد خبر :895632

دادستان کل کشور با بیان اینکه در کنار اصلاحات ساختار اموال تملیکی باید نسبت به آسیب‌شناسی و زمانبندی اقدامات برای حل مشکلات اقدام شود،گفت:با کار روزمره نمی‌توان مشکلات فعلی را حل کرد. اگر کسی نتواند جهادگونه کار کند بهتر است از مدیریت کنار برود.

به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور در نشست سراسری سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، گفت: این خبر که قانون سازمان اموال تملیکی اصلاح شده و در آستانه ابلاغ است را به فال نیک می‌گیریم. یکی از اشکالات در خصوص این سازمان به قانون بازمی‌گشت. امیدوار هستیم با اصلاحات انجام شده این موارد حل شده باشد.

وی افزود: سازمان اموال تملیکی امانت دار بیت‌المال است. در گذشته کمتر شاهد حساسیت روی این موضوع بودیم. عملکرد گذشته این سازمان افتخارآمیز نبوده است و آنگونه که باید شاهد صیانت از بیت‌المال نبودیم. در گذشته به تصمیماتی که در مجمع عمومی سازمان اموال تملیکی گرفته می‌شد در مرحله اجرا مورد توجه قرار نمی‌گرفت.

منتظری تاکید کرد: سالی که مقام معظم رهبری در خصوص افزایش حجم قاچاق دستوراتی را ارائه کردند، با وجود اینکه قوه قضائیه وظایف کمی در این حوزه داشت، ما جلساتی را برای اینکه وظایف قانونی خود را انجام دهیم و حس مقابله را نیز در دولت ایجاد کنیم، برگزار کردیم. در آن زمان رئیس وقت قوه قضائیه جلسه گذاشتند و مسئولان حوزه قاچاق را دعوت کردند اما خروجی ملموسی از این جلسه بیرون نیامد.

وی ادامه داد: بخشی از این مبارزه مربوط به سازمان اموال تملیکی است و ما مرتب گزارشاتی در خصوص فساد و خرابی کالاها دریافت می‌کردیم. گذشته باید چراغی برای آینده باشد. ما این امید را داریم تا در دولت جدید با مدیریت و زمانبندی مشخص اشکالات و مشکلات حل شود. به سبب حجم مشکلات موجود نمی‌توان ظرف یک مدت کوتاه مشکلات را حل کرد اما لازم است برای آنها برنامه‌ریزی کنیم. لازم است در کنار اجرای برنامه مرتب آسیب‌شناسی نیز صورت بگیرد تا آسیب در زمان خودش برطرف شود. اگر یک بیماری از ابتدای بروز شناسایی کنید می‌توانید جلوی آن را بگیرید.

دادستان کل کشور گفت: لازم است برای برنامه زمانبندی صورت بگیرد و اگر این اتفاق رخ ندهد کار از امروز به فردا می‌افتد. کمبودها همیشه وجود دارد و ما نباید خود را پایبند این مسائل کنیم. با کار روزمره و معمولی نمی‌توان مشکلات فعلی را حل کرد. اگر کسی نتواند جهادگونه کار کند بهتر است از مدیریت کنار برود.

وی افزود: وضعیت انبارها در چند ماه گذشته که ما بازدید کردیم واقعا وحشتناک بود. در برخی موارد شاهد بودیم که کالاها به صورت گسترده در انبارها رها شده است. این مسائل برای کشور قابل قبول نیست. عده‌ای لاشخور به دنبال این هستند تا مالی را پیدا کنند و آن را حیف و میل کنند. در برخی موارد دیدیم که کالا را از کانتینر خارج کردند و جای آن شن گذاشتند. نهادهای این حوزه باید نسبت به حفظ بیت‌المال حساس باشند.

منتظری با بیان اینکه باید بیش از اموال شخصی خود برای بیت‌المال دلسوزی کنیم، گفت: باید به دنبال رفع مشکلات باشیم. مسئولان سازمان اموال تملیکی باید هر مشکلی در حوزه دادستانی می‌بینند به ما منتقل کنند و ما نیز نسبت به رفع آن اقدام خواهیم کرد. مسئولان سازمان اموال تملیکی در مواردی که ابهام در دستور العمل های قوه قضائیه وجود دارد، از دادستانی ها استعلام کنند.

وی اظهار کرد: سازمان اموال تملیکی ظرفیت قضایی ندارد اما دادستان‌ها این امکان را دارند، در نتیجه با همکاری این سازمان و مستند کردن اقدامات می‌توان از ظرفیت دادستان‌ها استفاده کرد و اگر همکاری‌های لازم صورت نگرفت باید به دادستانی کل اطلاع داده شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید