دادستانی تهران پیگیر خشک شدن درختان چیتگر

    کد خبر :1072093
چیتگر

بر اساس اعلام دادستانی تهران، هیئتی از کارشناسان رسمی دادگستری موضوع خشک شدن درختان بوستان جنگلی چیتگر را بررسی می‌کنند.

اهمیت موضوع خشک شدن درختان بوستان چیتگر سرانجام پای دادگستری تهران را هم به این موضوع باز کرد و قرار است جمعی از کارشناسان دادستانی بررسی کنند که این درختان به عمد خشک شده‌اند یا عواملی مثل تغییرات اقلیمی، کم آبی یا آفت دلیل خشک شدن این درختان بوده است.

علی صالحی، دادستان تهران روز گذشته با اعلام این خبر گفت: با توجه به حساسیت امر و در راستای صیانت از انفال و ثروت‌های عمومی، دستور رسیدگی به علل خشک شدن درختان منطقه چیتگر با قید فوریت خطاب به دادسرای ناحیه ۳۷ (ویژه انفال) صادر شد و پس از بازدید معاون دادستان و سرپرست دادسرا از محل، در جلسه با دستگاه‌های متولی تصمیمات لازم اتخاذ و دستورات لازم جهت حفاظت از درختان صادر شد.

دادستان تهران، افزود: در جلسه دادستانی تهران با مدیران منابع طبیعی و آبخیزداری شهر تهران، سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران، شرکت آب و فاضلاب شهر تهران، شهردار منطقه ۲۲، رئیس اداره محیط زیست شهر تهران مقرر شد راهکارهای جلوگیری از خشک شدن درختان و احیای آن‌ها با تشکیل کارگروه ویژه بررسی شود و برنامه اجرایی مشخص با لحاظ موقعیت محل و اقدامات لازم تهیه و نتیجه اقدامات انجام شده به دادستانی گزارش شود.

قید فوریت برای پلاک‌کوبی درختان چیتگر

به گفته صالحی، اعضای این کارگروه قرار است به صورت ماهانه و با حضور سرپرست دادسرای ناحیه ۳۷ ضمن بازدید از بوستان چیتگر بر روند انجام اقدامات نظارت داشته باشند.

دادستان تهران با اشاره به اهمال صورت گرفته در سالیان متمادی و آسیب جدی به درختان این منطقه، عنوان کرد: مقرر شده هیئتی از کارشناسان رسمی مجرب دادگستری علت خشک شدن درختان را بررسی و روش های احیای این بوستان را شناسایی کنند تا تدابیر قانونی در این خصوص اتخاذ شود.

بر اساس گفته‌های دادستان تهران، مقرر شده برای جلوگیری از تعرض و سوءاستفاده احتمالی اشخاص در اراضی بوستان چیتگر، اداره منابع طبیعی برای اخذ سند کاداستر این اراضی اقدام و نتیجه را به این دادستانی اعلام کنند.

همچنین با توجه به تکالیف قانونی سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران درباره تهیه شناسنامه و پلاک‌کوبی کلیه درختان، مقرر شد این سازمان با قید فوریت نسبت به پلاک‌کوبی درختان بوستان چیتگر اقدام و آمار درختان پلاک‌کوبی شده و همچنین درختان خشک، سالم و دارای قابلیت بهبود را به صورت هفتگی به دادستانی تهران اعلام کند.

تاکید مدیریت شهری بر حفظ و نگهداری چیتگر

موضوع خشک شدن درختان بوستان چیتگر از سوی مدیریت شهری نیز مورد توجه قرار گرفته بود. یکشنبه هفته جاری، در دویست و چهل و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران این موضوع در تذکری از سوی ناصر امانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران مورد اشاره قرار گرفت و عنوان شد که دادستانی با بازدید از این بوستان، رسیدگی به موضوع را در دستور کار قرار داده است.

امانی با اشاره به روز محیط زیست، رسیدگی به بوستان های ارزشمند از جمله بوستان چیتگررا ضروری دانست و گفت: خوشبختانه بعد از جلسه هفته گذشته با مدیرعامل آبفا، آب به روی بوستان چیتگر باز شد و درختان و فضای سبز این بوستان پس از سالها سیراب شدند. تذکر من نگرانی در مورد درختان خشک شده و آفت زده این بوستان است.

او با بیان اینکه سال قبل هشت هزار و ۸۰۰ اصله درخت خشک و یا آفت زده بود، یادآور شد: این درختان چکش خورده و علامت گذاری شده و ۸۰۰ اصله توسط پیمانکار منابع طبیعی جمع آوری و مابقی بلاتکلیف رها شده اند و این نگرانی وجود دارد که آفت به سایر درختان نیز سرایت کند.

امانی تأکید کرد: کوتاهی و بی‌توجهی ها منجر به این اتفاق شده و ۱۰ سال است که این وضعیت در بوستان چیتگر ایجاد شده است. هرچند خجالت زده هستیم و شاید روی قطع کردن این تعداد درختان را نداشته باشیم اما باید پیش از واقعه درباره راه علاج آن بیاندیشیم.

امانی ادامه داد: هفته قبل دادستان تهران نیز از بوستان چیتگر بازدید کرده و این احساس خطر به تمام مدیران عالی استان منتقل شده است. شهرداری چندین بار با اداره کل منابع طبیعی مکاتبه کرده اما نتیجه ای حاصل نشده و اگر رئیس شورا صلاح بداند، درخواست داریم مکاتبه ای با این اداره کل انجام دهد.

حفاظت از بوستان‌های تهران بر عهده کیست؟

گفتنی است مسئولیت حفاظت از بوستان های جنگلی تهران بر عهده شهرداری تهران نیست و بر همین اساس، مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، با توجه به اهمیت موضوع خشک شدن درختان بوستان چیتگر در جلسه هفته گذشته این شورا از سازمان منابع طبیعی خواست برای رسیدگی به موضوع آفت‌زدگی درختان این بوستان وارد عمل شود.

پیرهادی در این زمینه گفت: سازمان منابع طبیعی اقداماتی در بوستان سرخه حصار انجام داده و در بوستان چیتگر و لویزان نیز این سازمان در کنار شهرداری که بهره‌بردار بوستان‌هاست، باید ورود کند و نسبت به جلوگیری از آفت زدگی در بوستان‌ها به ویژه بوستان چیتگر که معضلی جدی است، اقدام کند.

وی افزود: شهرداری نیز موارد را پیگیری و به شورا اعلام کند و اگر لازم باشد ما از دادستانی موضوع را پیگیری خواهیم کرد. اگر نیاز به اصلاح افراد باشد مراجع باید نسبت به این موضوع اقدام کنند. درختان بوستان‌های بزرگ جنگلی تهران سال‌هاست که با مشکل آفت دست به گریبانند و عواملی مثل خشکسالی و تغییرات اقلیمی نیز بر این مشکلات افزوده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید