خیز جدید کرونا در پایتخت/ پروتکل ها باید سختگیرانه تر شود

    کد خبر :785145
خیز جدید کرونا در پایتخت/ پروتکل ها باید سختگیرانه تر شود

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، تازه ترین تغییرات بیماری کووید ۱۹ در پایتخت را تشریح کرد.

علیرضا زالی، گفت: کرونا ویروس‌ها، از ویروس‌های جهش‌پذیری هستند و با گذشت حدود یک سال از آغاز شیوع کووید ۱۹ باید در عرصه جهانی در انتظار جهش‌های متفاوتی از ویروس باشیم.

وی ادامه داد: بنابراین بروز جهش انگلیسی و سایر جهش‌ها، اتفاقی عجیب و قریب نیست و طبیعتاً نخستین نیست و آخرین جهش هم نخواهد بود.

زالی گفت: تاکنون جهش‌های ثبت شده کووید ۱۹ حاکی از افزایش سرایت‌پذیری است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه به هر حال هم در کشور ما و هم سایر کشورها به دلیل ماهیت پیچیده این ویروس باید در انتظار جهش باشیم که این جهش می‌تواند در درون کشور و یا بیرون مرزها باشد، گفت: نمونه‌های کرونا ویروس‌ها در برزیل، آفریقای جنوبی، انگلستان، آرژانتین و مکزیک سرشاخه‌هایی از بروز جهش در عرصه جهانی به شمار می‌رود.

زالی افزود: نکته بسیار مهم این است که به رغم تمام این جهش‌های ویروسی، کماکان اصول پروتکل‌های بهداشتی مانند شستن دست‌ها و استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی در مقابل ویروس‌های جهش یافته پاسخ می‌دهد و منجر به پیشگیری از ابتلاء خواهد شد.

وی ادامه داد: بنابراین این پروتکل‌ها تغییر نیافتنی است و در هفته‌های اخیر ما شاهد تغییر در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی بودیم؛ بنابراین لازم است استراتژی سختگیرانه‌تری در رعایت شیوه‌نامه‌ها اعمال شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: شرایط فعلی ما در تهران به گونه‌ای نیست که به دی‌ماه شبیه باشد. افزایش میزان مراجعان سرپایی و بستری، بالا بودن موارد تست مثبت، حاکی از این است که در بهمن ماه، گونه متفاوت‌تری از چرخه ویروس را شاهد هستیم که می‌تواند نشان دهنده بارقه‌های شکل‌گیری خیز جدید بیماری باشد.

وی گفت: اگر خیز چهارم را در تهران و سایر استان‌ها شاهد باشیم ممکن است، سرعت انتقال، سرایت و ابتلاء به مراتب از امواج قبلی بیشتر باشد. کما اینکه دامنه گرفتاری در موج سوم به مراتب بیشتر از بیماری اول و دوم بود.

به گزارش مهر، زالی افزود: تاکنون فقط ۷ مورد ابتلاء به ویروس انگلیسی در استان تهران شناسایی شده‌اند. اثبات این نوع ویروس اقدامی آزمایشگاهی است.

وی گفت: همچنین فردی که هفته گذشته بر اثر کرونا انگلیسی فوت شد، به بیماری زمینه‌ای مبتلا بود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، افزود: متأسفانه در طول دو هفته اخیر بیشتر موارد بستری در بیمارستان، اعضای یک خانواده بودند یا مراودات نزدیک خانوادگی داشتند. علاوه بر اینکه هنوز مطالعه مُتقنی در خصوص اینکه این ویروس جهش یافته تا چه میزان به پروتکل‌های درمانی پاسخ می‌دهد، وجود ندارد، باز هم باید تمام استراتژی‌ها معطوف به پیشگیری باشد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید