خورشید ماهی غول‌پیکر در سواحل کالیفرنیا پیدا شد

سواحل کالیفرنیا

یک ماهی نادر و کمیاب که محل زندگی‌اش در نیمه جنوبی کره زمین است در پدیده‌ای غیرمعمول در ساحل سانتا باربارای ایالت کالیفرنیا در آمریکا پیدا شده است.

این خورشید ماهی بزرگ که نام علمی‌اش “هودوینکر” است بیش از دو متر طول دارد.

پیدا شدن این ماهی در سواحل کالیفرنیا حیرت محققان را برانگیخته و برایشان این سوال مطرح شده که چگونه این ماهی تا این حد از آب‌های محل زندگی‌اش فاصله گرفته و به آنجا رسیده است.

یک کارآموز دانشگاه کالیفرنیا در حین گردش در منطقه حفاظت ‘کول اویل پوینت ‘ بود که متوجه لاشه این ماهی عظیم‌الجثه شد.

کارشناسان پس از چندین روز تحقیق توانستند به طور دقیق ماهیت این موجود را شناسایی کنند. این ماهی برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ شناسایی و نام‌گذاری شده بود.

عکس‌های این ماهی غول پیکر اولین بار در صفحه فیس‌بوک منطقه حفاظت شده “کول اویل پوینت” منتشر شد و متخصصان از سراسر دنیا تلاش کردند تا این موجود را شناسایی کنند.

مارینه نیگارد که یک محقق آبزیان دریایی است و برای اولین بار این ماهی را پیدا و نام‌گذاری کرده بود به سی‌ان‌ان گفته که وقتی اولین بار عکس‌های این ماهی به ساحل رسیده را دیده “نزدیک بود از صندلی بیافتد”.

او می‌گوید وقتی که عکس‌های بهتر و با کیفیت‌تر ماهی را دیده، برایش هیچ شکی باقی نمانده که این موجود یک “هودوینکر” است و می‌گوید: برایم جذاب بود که بدانم چه اتفاقی افتاده که این ماهی از خط استوا عبور کرده و به ساحل کالیفرنیا رسیده است.

هودوینکر به لحاظ اندازه، بزرگتر و نیز براق‌تر از سایر خورشید ماهی‌هاست و وزن آن گاهی به ۲ هزار کیلوگرم می‌رسد.

به گزارش ایسنا، براساس گزارش‌ها، این نوع نژاد از ماهی علاقه دارد که در آب‌های گرم زندگی کند، منطقه‌هایی که نزدیک سواحل کشورهای شیلی یا نیوزیلند هستند.

به گزارش بی‌بی‌سی، یک نژاد دیگر از خورشید ماهی هم در سپتامبر گذشته میلادی در نزدیکی سواحل غربی اسکاتلند دیده شده بود.